
Propouštění v Zetoru
„To vám nepřeji zažít, s kolegy jsme byli jak opaření. Já vím, že jsem na černé listině. Vím, že dostanu takzvaného černého Petra, podnikl jsem už nějaké kroky a rozeslal životopisy,“ uvedl Pavel Petržela, který v Zetoru pracuje už 37 let.
Většina zbývajících zaměstnanců se podle odborářů informaci o svém propuštění dozví v polovině ledna, nejpozději koncem měsíce. „I jiné firmy řeší problém v segmentu výroby traktorů, ty poklesy tam jsou. Co se týče propouštění zaměstnanců, je i jinde, ale postupnější,“ řekl šéf odborářů Zetoru Alois Kazelle.
Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák uvedl, že na pracovním trhu bude o uvolněné zaměstnance velký zájem. „Pracovní trh v Jihomoravském kraji nabízí tisíce pracovních míst pro technicky kvalifikované pracovníky. Poptávka po nich dvojnásobně převyšuje aktuální počet uchazečů o práci. Jsem proto přesvědčen, že lidé bez problémů získají novou práci,“ řekl Hanák.
Zetor musel investovat do modernizace
Pro propouštění zaměstnanců se vedení Zetoru rozhodlo kvůli horším obchodním výsledkům v první polovině letošního roku. Vedení očekávalo, že ve druhé polovině roku poptávka stoupne, to se ale nestalo. Kvůli změnám legislativy musel podnik navíc investovat do modernizace všech modelových řad traktorů a nedokázal cenově konkurovat globálním hráčům na trhu.
„Jako výrobce traktorů, který v globálním měřítku vyrábí menší počet kusů, se vypořádáváme s faktem, že nás legislativa nutí investovat do modernizace a vývoje produktů s nízkou přidanou funkční hodnotou pro zákazníka a to má za následek zdražování traktorů.“
Marián Lipovský
Podle výročních zpráv klesají Zetoru už několik let tržby a snižuje se i počet vyrobených traktorů. Zatímco v roce 2014 společnost prodala 4187 traktorů a utržila 3,8 miliardy korun, v loňském roce to bylo 2765 traktorů a tržby 2,9 miliardy. Neustále mírně klesá i počet zaměstnanců, od roku 2014 o 128 lidí.