Plán na průmyslovou zónu v Liticích se bude znovu posuzovat. Krajský soud zrušil povolení

Posouzení vlivu stavby plánované průmyslové zóny v Plzni-Liticích na životní prostředí (posudek EIA) se po téměř dvou letech vrací na začátek. Krajský soud v Plzni zrušil rozhodnutí Krajského úřadu v Plzni i ministerstva životního prostředí (MŽP). Vyhověl tak odpůrcům zóny, spolku Jsme doma v Liticích. MŽP může do 14 dnů podat kasační stížnost Nejvyššímu správnímu soudu, řekl předseda senátu Alexandr Krysl. Pokud tak neučiní, vrátí MŽP záměr investora, skupiny Accolade, krajskému úřadu k novému projednání.

Demonstrace proti průmyslové zóně v Liticích v březnu 2017
Zdroj: ČTK Autor: Miroslav Chaloupka

Krajský úřad a po odvolání spolku ministerstvo životního prostředí konstatovaly, že stavba průmyslového parku na 13 hektarech nemá významný vliv na životní prostředí. Uvedly, že stačí takzvaná malá EIA, tedy zjišťovací řízení.

Proti zóně vystupuje dlouhodobě část obyvatel Litic sdružená v zapsaném spolku Jsme doma v Liticích. Tvrdí, že velké haly změní venkovský ráz, zvýší dopravu a přivedou stovky dělníků z ciziny.

Pro zrušení předchozích rozhodnutí kraje a následně MŽP bylo podle soudce Krysla několik důvodů. „Ve lhůtě 45 dnů se nepodařilo prokázat, že to (stavba) potenciální vliv mít nemůže, takže to teoreticky mělo jít do druhé fáze (velké EIA – posouzení vlivu stavby na životní prostředí),“ uvedl.

Podle Krysla jsou v rozhodnutích další vady, není zřejmé, zda v plánovaných halách budou sklady, nebo výroba. „Správní orgán pak není způsobilý záměr posoudit, protože neví, jaká výroba a v jakém rozsahu tam bude,“ uvedl.

Až MŽP záměr vrátí kraji, kraj jako správní orgán vyzve investora k doplnění podkladů i s ohledem na územní studii, schválenou plzeňským magistrátem. Kraj by měl chtít vědět, pro jakou výrobu se haly využijí, a pak věc buď znovu posoudí ve zjišťovacím řízení, nebo stavbu pustí dál do takzvané velké EIA.

Ta bude trvat zřejmě několik měsíců a spolek bude účastníkem řízení. Podle předsedy senátu byly indicie, že zóna může mít vliv na životní prostředí i v případě, že v ní budou sklady.

Nadšení místního spolku

„Zažívám euforii z toho, že skoro dva roky mého života strávené studováním papírů a studií přinesly nějaké ovoce a že skutečně justice v naší zemi funguje,“ řekl šéf spolku Pavel Bosák. Pro odpůrce stavby podle něj začíná daleko náročnější období, protože velká EIA je intenzivnější než zjišťovací řízení.

Součástí velké EIA bude zřejmě i veřejné projednání plánované stavby, protože spolek o něj požádá. „Jestliže bude tento záměr posuzován podle zákona o EIA, tak tím vzniká nárok pro spolek, aby se účastnil nejen samotného řízení o posuzování vlivů, ale také navazujících řízení, což nemohl, pokud by proběhlo jen zjišťovací řízení,“ uvedl Bosák. Spolek se pak může účastnit územních, stavebních a dalších řízení, jako vodoprávních.

Accolade plánuje v Liticích až 14 metrů vysoké výrobní a skladovací haly na 5,5 hektaru. Zatím nezveřejnil, komu je chce pronajmout. Záměr má souhlas všech orgánů, navíc územní plán Plzně už 11 let počítá se zónou u silnice I/27 Plzeň–Klatovy, což potvrdilo i město.

Litičtí ale tvrdí, že mu stavba odporuje. Odpor místních začal loni, při řízení EIA projekt neodmítali. Investor má postavit okružní křižovatku k napojení zóny. K tomu potřebuje od Plzně pronajmout pozemky. Proti tomu a za zmenšení hal na méně než polovinu podepsalo 900 lidí petici, hrozili i referendem o odtržení Litic od Plzně.

Plzeňští radní loni v září uvedli, že nájemní smlouvu uzavřou, jen když Accolade získá definitivní rozhodnutí, že stavba negativně neovlivní životní prostředí.