Chtěl se prostříhat přes ostnatý drát. Místo studií ve Vídni skončil Vladislav Trampota v 50. letech v dolech

6 minut
Paměťová stopa: Osudný citát
Zdroj: ČT24

Touha po studiu literatury a umění dostala Vladislava Trampotu v 50. letech do vězení. Chtěl se prostříhat přes ostnatý drát, utéct k tetě do Vídně a vystudovat tam. Při útěku ho ale chytili a skončil v uhelných dolech. I přes to, že jeho rodinu komunisté připravili o majetek, lásku ke knihám a umění mu vzít nemohli.

  • Seriál Paměťová stopa představuje osudy desítek lidí, kteří trpěli v totalitních režimech 20. století. Jde o lokální příběhy s nadregionálním přesahem. Dokumenty vznikají ve spolupráci s brněnskou pobočkou  VHÚ Praha a AMERFO o. p. s.

Vladislav Trampota se narodil v roce 1932 v Karolínině Huti (dnešní Karolínce) na Vsetínsku. Rodiče tam vlastnili vyhlášenou cukrárnu. Od dětství ho rodiče vedli k četbě a lásce ke kultuře, a i když se vyučil cukrářem, chtěl studovat. Tehdejší režim mu to ale nedovolil. „Když přišli komunisti k moci, tak otci všechno zabavili a nechali ho v Karolínce ve sklárnách zametat a zařízení mu odvezli do Vsetína, kde byla cukrářská výroba, a on zůstal na holičkách,“ popisuje Vladislav Trampota období po znárodnění.

V roce 1953 se proto tehdy 21letý mladík spolu s kamarádem rozhodl utéct do Vídně a studovat tam. „Tatínek měl ve Vídni sestru, tetu Mariettu, byla to elegantní dáma. Neměla děti, ale chovala čtyři buldoky. Řekl jsem kamarádovi Eduardovi, že musíme utéct za tetičkou, ona že bude chovat třeba jen dva buldoky a my budeme studovat a žít tam,“ vzpomíná pamětník.

Citát o lásce považovali za šifru

Vladislav Trampota s rodiči a babičkou
Zdroj: soukromý archiv Vladislava Trampoty

Kamarád Eduard si to na poslední chvíli rozmyslel, Vladislav se tak vydal k hranicím sám. S kleštěmi, kterými si chtěl prostříhat cestu ostnatým drátem, v ruce. „Když jsem se tam přiblížil, tak vyletěla raketa a pohraniční stráž na mě – ruce vzhůru! Ještě štěstí, že mě nezastřelili,“ říká Vladislav Trampota. „Já jsem shodou okolností zapomněl v peněžence jednu definici, že láska je nejsilnější bolest, protože napadá současně srdce, hlavu i tělo. A oni, že je to šifra, ať to dešifruju. Tam jsem dostal nakládačku, zuby mi nějaké vymlátili,“ dodává. 

Z Bratislavské vyšetřovací vazby převezli Vladislava Trampotu do Uherského Hradiště, kde čekal na soud. Rodiče o něm až do rozsudku nic nevěděli, mysleli si, že ho zastřelili. Za pokus o ilegální překročení hranice dostal deset měsíců, které si odpykal v uhelných dolech u Kladna. „V pět hodin se vstávalo. Když někdo utekl, tak jsme museli stát na nástupišti, až ho nechytli, když někdo padl, tak ho polili vodou,“ vzpomíná.

Léta už žije v Brně, kam se s manželkou přestěhovali a kde našel práci jako obchodní zástupce Pramene. „Já jsem chodil i na výstaviště, a nezdravil jsem čest práci, ale dobrý den, keep smiling – to bylo moje heslo tenkrát, vždy s úsměvem,“ vzpomíná.

Vladislav Trampota na dovolené na Valašsku
Zdroj: soukromý archiv Vladislava Trampoty

Majetek pomíjí, umění zůstává

I přes to, že rodinu komunisté připravili o majetek, lásku ke knihám a umění mu vzít nemohli. „To už říkali staří Řekové, majetek pomíjí, umění zůstává,“ říká Vladilslav Trampota. S tetičkou se potkal až po roce 1989 a do Vídně na výstavy a do kaváren jezdí stále rád.

Setkání s královnou Alžbětou II.
Zdroj: soukromý archiv Vladislava Trampoty

Jako společenský člověk a anglofil, jak o sobě sám říká, se seznámil i s některými československými válečnými letci RAF a jejich rodinami. Pyšný je na to, že se mu podařilo domluvit jejich společné setkání s královnou Alžbětou, když v roce 1996 navštívila Brno. „Ti kluci úplně plakali, chtěli tam jen anglickou vlajku a děkovali mi, že jsem to zařídil, a byli velice dojatí,“ ukazuje společné foto s královnou Vladislav Trampota.

Aktivní je Vladislav Trampota stále. Pracuje jako manažer umění a pořádá výtvarné salony malířce Jiřině Hartingerové, se kterou ho pojí láska k Valašsku.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Nový dokument mapuje osudy vězeňkyň na Cejlu

Unikátní snímek mapující osudy vězeňkyň v brněnské věznici na Cejlu uvede za necelý měsíc Česká televize. Tvůrci po deset let natáčeli s ženami, které obávanou věznicí prošly v době protektorátu i komunistické totality. Čtvrteční premiéru v Brně zhlédla i jedna z posledních žijících pamětnic.
před 2 hhodinami

Na Pražském hradě se v sobotu otevřou běžně nepřístupné prostory

Veřejnosti se v sobotu mezi devátou a osmnáctou hodinou otevřou jindy nepřístupná místa Pražského hradu. Lidé se budou moci podívat třeba do Španělského sálu, který vznikl v době Rudolfa II. a v současnosti slouží pro zvláštní příležitosti. Jeden z největších hradních komplexů světa se připravuje na tisíce návštěvníků, kteří mohou prostory navštívit zdarma. Podobnou příležitost mají dvakrát do roka.
před 2 hhodinami

Hasiči lokalizovali požár lesa na Jihlavsku

Hasiči v pátek zasahovali u požáru lesa v lokalitě Hutě, místní části obce Cejle na Jihlavsku. Vyhlásili třetí ze čtyř stupňů požárního poplachu a plameny hasili i z vrtulníku. Požár zasáhl asi tříhektarovou plochu a způsobil škodu 150 tisíc korun, uvedla mluvčí hasičů Petra Musilová.
13:03Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Elektrárna Opatovice získala povolení stavby pro spalovnu v katastru Čeperky

Elektrárna Opatovice získala povolení stavby pro zařízení na energetické využití odpadu (ZEVO). Spalovnu chce postavit v katastru obce Čeperka, sdělila mluvčí elektrárny Hana Počtová. Povolení vydal Dopravní a energetický úřad ministerstva průmyslu a obchodu, záměr již dříve získal kladné posouzení vlivu na životní prostředí (EIA). Čeperka proti němu dlouhodobě vystupuje a zvažuje odvolání. Náklady se odhadují na sedm miliard korun.
13:22Aktualizovánopřed 9 hhodinami

Strojvůdce kvůli loňské srážce vlaků v Praze dostal podmínku a zákaz řízení

Strojvůdce jednoho z vlaků, které se loni v září srazily v pražské Libni, potrestal soud odnětím svobody na osm měsíců s podmíněným odkladem na tři a půl roku a pokutou téměř osmdesát tisíc korun. Soud mu zároveň zakázal na čtyři a půl roku řízení motorových vozidel, včetně vlaků a dalších hromadných dopravních prostředků, zjistila ČT. Bezprostředně po nehodě prokázala dechová zkouška u strojvůdce přítomnost alkoholu. Rozhodnutí soudu je pravomocné. Nehodu stále vyšetřuje policie i Drážní inspekce.
před 10 hhodinami

Segregace ve školách trvá. Odpovědnost mají obce, potřebují ale podporu státu

V Česku stále trvá vyčleňování romských dětí ve školství. Nadále existuje víc než 130 segregovaných škol, z toho v 78 z nich romské děti tvoří víc než polovinu žactva, vyplývá podle studie PAQ Research z odhadů ministerstva školství. Segregované školy se nacházejí ve většině krajů a situace se v poslední dekádě výrazně nemění.
před 12 hhodinami

Zájem měst o dotaci na ekologickou MHD překonal nabízenou částku

O dotaci ze Státního fondu životního prostředí (SFŽP) na nákup ekologických autobusů nebo tramvají za první týden výzvy požádalo už devatenáct dopravních podniků. Jak SFŽP uvedl pro Českou televizi, objem žádostí už přesáhl osm miliard korun. To je o asi miliardu více než vyčleněná částka. Podle oslovených dopravních podniků dotace pomohou nejen s nákupem elektrobusů a tramvají, ale také s rozšířením trolejbusové dopravy.
před 15 hhodinami

Nepozornost chodců mnohdy končí střetem s tramvají

Devatenáct chodců skončilo za první tři měsíce letošního roku pod koly pražských tramvají, o čtvrtinu méně než loni. Na rozdíl od loňska při tom zatím nikdo nezemřel. Téměř polovina srážek se stala na vyznačených přechodech. Příčinou je často nepozornost i to, že si chodci mylně myslí, že mají před tramvají absolutní přednost. Roli podle dopravního podniku hrají i mobily a sluchátka chodců. Přibývá ale také zraněných ve vozech. Ze statistik vyplývá, že častěji pod koly tramvají končí muži. A přibylo také sražených dětí.
před 17 hhodinami
Načítání...