Čtyři lidi čeká kvůli rekonstrukci Kuksu soud. Hrozí jim až deset let

Státní zástupce obžaloval čtyři lidi v souvislosti s rekonstrukcí barokního areálu Kuks na Trutnovsku. Podle obžaloby zajistili, aby ve výběrovém řízení zvítězila určitá firma. Za sjednání výhody při zadání veřejné zakázky hrozí obžalovaným až osm let vězení, za poškození finančních zájmů Evropské unie ještě o dva roky více.

Barokní hospital Kuks
Zdroj: ČTK Autor: David Taneček

Případem se bude zabývat Městský soud v Praze. Podle jeho mluvčí Markéty Puci už soud obžalobu obdržel, hlavní líčení ale zatím nařízeno není. Případ se zřejmě týká firmy Gema Art Group a zaměstnance Národního památkového ústavu Dalibora Dubového, který byl místopředsedou hodnotící komise.

Vyšetřovatelé podle zdrojů ČTK tvrdí, že hlavní inženýr celého projektu Dubový poskytoval prostřednictvím řady e-mailů interní informace z tvorby zadávacích podmínek dalšímu obžalovanému Petrovi Semeniukovi, který je dále přeposílal lidem z Gemy – konkrétně jejímu statutárnímu řediteli Zdeňku Fučíkovi a člence dozorčí rady Kateřině Richterové. 

Zakázka ušitá na míru a padělaná směnka

Gema se takto údajně předem dostala k zadávací dokumentaci, kvalifikační dokumentaci i navržené smlouvě o dílo a sama dokumenty ovlivnila tak, aby jí zadání co nejvíce vyhovovalo. Nabyté informace pak na úkor ostatních zájemců o zakázku využila k tvorbě soutěžní nabídky. Tendr v roce 2013 vyhrálo Sdružení Hochtief.CZ – Gema Art Group. 

Podle kriminalistů si Semeniuk s Fučíkem za své služby předem sjednal odměnu zhruba dvanáct milionů korun. Na jejím vyplacení se prý ale později „zřejmě nedohodl“, a proto údajně padělal směnku, podle níž mu Gema danou částku dlužila.

Směnku pak podle policie udal jako pravou jiné firmě, která poté na Gemu podala směnečnou žalobu. Semeniuk proto čelí obžalobě také z padělání platebního prostředku, za což mu hrozí až 12 let.

Rekonstrukce Kuksu vyšla podle vyšetřovatelů na 322 milionů korun, z toho více než 314 milionů šlo z prostředků EU. Rekonstrukcí prošel barokní hospital, který začal stavět František Antonín Špork v roce 1692. Areál se pro návštěvníky znovu otevřel na jaře 2015. Opravy se dočkala také zahrada.