Z radnice je magistrát. A ze starostky primátorka. Postup mezi „elitu“ Třinečtí oslaví

Třinec se v pátek stal statutárním městem. Z městského úřadu je nyní magistrát, úředníci dostali nová razítka, měnila se i hlavička oficiálních dokumentů. Ze starostky Věry Palkovské (SNK Osobnosti pro Třinec) se od rána stala primátorka. V září změnu místní oslaví velkou veselicí za účasti místních hvězd.

Třinecké náměstí Svobody
Zdroj: ČTK Autor: Jaroslav Ožana

Současnou situaci novopečená primátorka popsala v hokejové terminologii. „K Třinci hokej patří, hraje se tady dobrý hokej. V tomto světle se dá říct, že se město dostává na jiné hřiště, do vyšší ligy. Před námi se otevírají nové výzvy a možnosti. Záleží jen na nás, jak jich využijeme. Jak se bude město rozvíjet,“ řekla.

Ze změny, kterou sama prosazovala, má radost. I když to, co se dotýká přímo jí, příliš nevítala. „Nejsem moc nadšená ze změny pojmenování funkce ze starosty na primátora. Starosta se mi líbí více. Je to od slova starat se,“ doplnila Palkovská.

Řekla také, že město se na změnu připravovalo od okamžiku, kdy prezident Miloš Zeman koncem července podepsal příslušnou novelu zákona o obcích, kterou loni v prosinci v Poslanecké sněmovně předložilo zastupitelstvo Moravskoslezského kraje. Zákonná norma, která 16. srpna vyšla ve Sbírce zákonů, dnes vstoupila v platnost.

Pojem „městský úřad“ už Třinec nezná

Jako první město objednalo nová razítka. Měnilo se i záhlaví oficiálních dokumentů. Odevšad muselo zmizet označení městský úřad, místo něj se nově používá statutární město. Nic jiného se zatím nezměnilo. Tabule na budově nynějšího magistrátu se teprve budou měnit. 

„Chystáme veselici, na které vystoupí řada umělců s kořeny v Třinci. Navíc vysadíme lípu, která bude tuto změnu připomínat.“

Věra Palkovská (SNK Osobnosti pro Třinec)

primátorka města Třinec

Město po změně neplánuje ani více úředníků, ani rozšiřování počtu zastupitelů, kterých má nyní 33. Podle primátorky tak ani náklady související například se změnou nápisů, tiskopisů či razítek nebudou nějak velké. Podle Palkovské je změna pro město rozhodně otázkou cti a prestiže. Společně s obyvateli chce magistrát zařazení mezi statutární města oslavit 16. září. 

Předkladatelé novely Třinec charakterizovali jako jedno z regionálních center Moravskoslezského kraje. V Třinci žije kolem 36 000 obyvatel. Kdyby se Třinec statutárním městem nestal, mohl by ztratit dlouhodobě budovanou prestiž, argumentovali předkladatelé v návrhu.

V Česku je kromě Třince šestadvacet dalších statutárních měst včetně Prahy. Statutárními městy jsou Brno, České Budějovice, Děčín, Frýdek-Místek, Havířov, Hradec Králové, Chomutov, Jablonec nad Nisou, Jihlava, Karlovy Vary, Karviná, Kladno, Liberec, Mladá Boleslav, Most, Olomouc, Opava, Ostrava, Pardubice, Plzeň, Prostějov, Přerov, Teplice, Ústí nad Labem a Zlín. Mezi statutární města bývá počítána i Praha, její postavení však upravuje zvláštní zákon.