Z radnice je magistrát. A ze starostky primátorka. Postup mezi „elitu“ Třinečtí oslaví

Třinec se v pátek stal statutárním městem. Z městského úřadu je nyní magistrát, úředníci dostali nová razítka, měnila se i hlavička oficiálních dokumentů. Ze starostky Věry Palkovské (SNK Osobnosti pro Třinec) se od rána stala primátorka. V září změnu místní oslaví velkou veselicí za účasti místních hvězd.

Současnou situaci novopečená primátorka popsala v hokejové terminologii. „K Třinci hokej patří, hraje se tady dobrý hokej. V tomto světle se dá říct, že se město dostává na jiné hřiště, do vyšší ligy. Před námi se otevírají nové výzvy a možnosti. Záleží jen na nás, jak jich využijeme. Jak se bude město rozvíjet,“ řekla.

Ze změny, kterou sama prosazovala, má radost. I když to, co se dotýká přímo jí, příliš nevítala. „Nejsem moc nadšená ze změny pojmenování funkce ze starosty na primátora. Starosta se mi líbí více. Je to od slova starat se,“ doplnila Palkovská.

Řekla také, že město se na změnu připravovalo od okamžiku, kdy prezident Miloš Zeman koncem července podepsal příslušnou novelu zákona o obcích, kterou loni v prosinci v Poslanecké sněmovně předložilo zastupitelstvo Moravskoslezského kraje. Zákonná norma, která 16. srpna vyšla ve Sbírce zákonů, dnes vstoupila v platnost.

Pojem „městský úřad“ už Třinec nezná

Jako první město objednalo nová razítka. Měnilo se i záhlaví oficiálních dokumentů. Odevšad muselo zmizet označení městský úřad, místo něj se nově používá statutární město. Nic jiného se zatím nezměnilo. Tabule na budově nynějšího magistrátu se teprve budou měnit. 

Chystáme veselici, na které vystoupí řada umělců s kořeny v Třinci. Navíc vysadíme lípu, která bude tuto změnu připomínat.
Věra Palkovská
primátorka města Třinec

Město po změně neplánuje ani více úředníků, ani rozšiřování počtu zastupitelů, kterých má nyní 33. Podle primátorky tak ani náklady související například se změnou nápisů, tiskopisů či razítek nebudou nějak velké. Podle Palkovské je změna pro město rozhodně otázkou cti a prestiže. Společně s obyvateli chce magistrát zařazení mezi statutární města oslavit 16. září. 

Předkladatelé novely Třinec charakterizovali jako jedno z regionálních center Moravskoslezského kraje. V Třinci žije kolem 36 000 obyvatel. Kdyby se Třinec statutárním městem nestal, mohl by ztratit dlouhodobě budovanou prestiž, argumentovali předkladatelé v návrhu.

V Česku je kromě Třince šestadvacet dalších statutárních měst včetně Prahy. Statutárními městy jsou Brno, České Budějovice, Děčín, Frýdek-Místek, Havířov, Hradec Králové, Chomutov, Jablonec nad Nisou, Jihlava, Karlovy Vary, Karviná, Kladno, Liberec, Mladá Boleslav, Most, Olomouc, Opava, Ostrava, Pardubice, Plzeň, Prostějov, Přerov, Teplice, Ústí nad Labem a Zlín. Mezi statutární města bývá počítána i Praha, její postavení však upravuje zvláštní zákon.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Mašinka nakonec v Liberty zůstane

Poslední parní lokomotiva v huti Liberty Ostrava, která tam stojí jako památník před závodem Doprava, se nakonec nebude prodávat jako nepotřebný majetek. Zůstane v podniku jako jeho symbol. Vedení firmy a odboráři se na tom domluvili s insolvenčním správcem Šimonem Petákem, který rozprodej majetku huti řídí.
před 12 mminutami

Celníci odhalili první českou laboratoř k výrobě nové drogy klefedronu

Celníci odhalili na Ostravsku první českou laboratoř k výrobě klefedronu – nové psychoaktivní substance se stimulačním účinkem a vysokou toxicitou. Z výroby téměř tuny drog obvinila policie osm Čechů a jednoho Poláka. Většině členů skupiny hrozí až 18 let vězení. Sedm z obviněných poslal soud do vazby.
10:55Aktualizovánopřed 14 mminutami

Rodinu Huschových krutosti provázely i po válce

Richard Husch byl synem maďarského Němce a Židovky. Matka za války skončila v Terezíně, otec v pracovním táboře, přesto ho krátce po válce obyvatelé Hroubovic na Chrudimsku ubili. Rodinný dům původně konfiskovali nacisté, komunisté verdikt potvrdili. Přestože majitelka válku přežila, skončila s dětmi v maringotce v lese. Rodina si trauma nese dodnes.
před 19 mminutami

Soud schválil dohodu o vině a trestu podnikateli Dovhomiljovi z kauzy Dozimetr

Podnikatel Pavel Dovhomilja viněný v kauze Dozimetr dostal peněžitý trest dva miliony korun. Obvodní soud ve středu schválil dohodu o vině a trestu, kterou muž uzavřel se státním zástupcem. Třiačtyřicetiletý podnikatel je prvním potrestaným v rozsáhlém případu korupce při zadávání zakázek pražského dopravního podniku (DPP). V kauze figuruje jako spolupracující obviněný a k trestné činnosti se přiznal. Při hlavním líčení bude svědčit.
10:09Aktualizovánopřed 19 mminutami

Ostravu Němci urputně bránili, osvobození pomohl i most

Osvobození Ostravy, kterého se tamní obyvatelé dočkali před 80 lety 30. dubna 1945, předcházela rozsáhlá ostravsko-opavská operace, která trvala téměř dva měsíce. Do boje se zapojilo přes čtvrt milionu vojáků 4. ukrajinského frontu Rudé armády včetně příslušníků 1. československé samostatné tankové brigády a československé smíšené letecké divize. Proti stálo sto padesát tisíc vojáků německé armády.
před 52 mminutami

Pražská hazardní vyhláška před ÚS obstála, regulace není v celém městě stejná

Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh ministerstva vnitra na zrušení části pražské hazardní vyhlášky. Živé hazardní hry s krupiérem, třeba ruletu nebo poker, Praha obecně povolila, ale městským částem dala možnost je na svém území zakázat nebo časově omezit. Vnitro v tom spatřovalo nerovný přístup a narušení pravidel hospodářské soutěže. Loni ministerstvo platnost vyhlášky dočasně pozastavilo, nyní bude znovu závazná.
před 1 hhodinou

Soud vyhověl odvolání psychiatra Cimického

Případem psychiatra Jana Cimického viněného ze znásilnění a vydírání se bude muset znovu zabývat obvodní soud. Odvolací senát v úterý vyhověl Cimického odvolání proti předchozímu verdiktu. Sedmasedmdesátiletý lékař a spisovatel obžalobu dlouhodobě odmítá, úterního jednání se nezúčastnil.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Nové proměnné značky na D3 umožní jízdu až 150kilometrovou rychlostí

Proměnné dopravní značky, které umožní zvýšení rychlostního limitu na dálnici D3 mezi Táborem a Českými Budějovicemi na 150 kilometrů za hodinu, dodá státu za 54,4 milionu korun sdružení firem Mobility and Intelligence a Značky Morava. Výběrové řízení, které vypsalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), vyhrálo s nejkratší nabídnutou dobou realizace v délce osmdesát dní, oznámil generální ředitel ŘSD Radek Mátl. Řidiči by poprvé mohli jezdit zvýšenou rychlostí během letních prázdnin.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami
Načítání...