Zbudou nám peníze na bydlení, chválí si pomoc potravinové banky matka čtyř dětí

Dvojnásobný nárůst potravin ve srovnání s předcházejícím obdobím už letos převzala Potravinová banka v Olomouckém kraji. Během prvního pololetí získala od supermarketů téměř 60 tun nepotřebných potravin, jež putovaly prostřednictvím charitativních a humanitárních organizací k potřebným. Jídlo z potravinové banky tak dostávají třeba i klienti Azylového domu pro osamělé rodiče s dětmi v Prostějově.

„Dostáváme těstoviny, nějaké ty konzervy, rajský protlak, mléko, prostě je toho hodně,“ sdělila klientka domu Eva Kvapilová. V Olomouckém kraji jde o jedno ze tří desítek míst, kam se darované jídlo rozváží.

Spolu se svými čtyřmi dětmi tak patří mezi ty, kterým jídlo z potravinové banky pomáhá. Měsíčně díky tomu rodina naspoří stovky korun. A to nejen za jídlo, ale třeba i drogerii. „To nám hodně pomůže, můžeme si šetřit třeba na byt,“ dodala Eva Kvapilová.

Bez jídla z potravinové banky se neobejde ani Věra Začalová, další obyvatelka prostějovského azylového domu. „Nemusím kupovat těstoviny, konzervy. Nemusím kupovat ani čočku, hrách,“ potvrdila.

  • Posláním Potravinové banky je boj proti hladu a proti plýtvání potravinami. Cílem je získávat zdarma potraviny, zajišťovat jejich skladování a bezplatně je distribuovat organizacím, které pomáhají rodinám i jednotlivcům v potravinové nouzi.
  • Podle nového zákona, který platí od ledna, musejí potravinovým bankám obchody s prodejní plochou nad 400 metrů čtverečních povinně nabídnout potravinové přebytky.
  • Potravinové banky loni v ČR distribuovaly potřebným 2336 tun potravin, meziročně to bylo skoro o 1000 tun více. Potraviny v hodnotě 128 milionů korun tak dostalo na 96 000 lidí.
  • První potravinová banka na světě byla založena v roce 1967 ve Phoenixu v Arizoně, v Evropě vznikla v roce 1984 v Paříži. V roce 1986 byla založena Evropská federace potravinových bank a v roce 1994 vznikla Česká federace potravinových bank. Do tuzemské potravinové sbírky se dlouhodobě zapojuje většina obchodních řetězců.

Nárůst množství potravin, které mohou v posledních měsících charitativní pracovníci rozdávat, nastal v důsledku toho, že velkoobchody mají letos povinnost neprodejné jídlo darovat. Poměry změnila novela, podle níž všechny obchody s prodejní plochou nad 400 metrů čtverečních nabízejí neprodejné zboží potravinovým bankám nebo humanitárním organizacím.

Loni získala Potravinová banka v Olomouckém kraji (PBOL) od obchodů 25,5 tuny potravin. Letos to bylo již téměř 60 tun. „Jedná se o zboží s poškozeným obalem, špatným popisem nebo s prošlým datem minimální trvanlivosti. Od začátku ledna do konce června 2018 převzala PBOL 58,9 tun potravin,“ uvedla Iva Najďonovová z PBOL. 

Banky letos získaly 1000 tun potravin

Nárůst hlásí i další potravinové banky v České republice; loni získaly od supermarketů 870 tun potravin, za letošní první půlrok je to víc než 1000 tun, uvedla Najďonovová. Ve srovnání přitom podle ní nejsou uvedeny žádné veřejné sbírky.

Mezi odběrateli PBOL jsou zhruba tři desítky organizací, které pomáhají sociálně slabým, handicapovaným nebo matkám samoživitelkám. Potravinová banka spolupracuje s obchodními řetězci a s jejich sklady v celém kraji.

S některými supermarkety navázala spolupráci již loni. PBOL disponuje novým skladem pro potraviny v Olomouci - Řepčíně, brzy bude mít podle jejich zástupců k dispozici také sklad s chladicím systémem pro zeleninu a ovoce.

Potravinovou banku mohou naplnit i dárci, a to v sobotu 10. listopadu, kdy se uskuteční pošesté Národní potravinová sbírka. V Olomouckém kraji se zapojí přes 20 supermarketů a zhruba 15 organizací. V loňském ročníku se během sbírky vybralo 19 tun trvanlivých potravin a dvě tuny drogerie. Při sbírce pomáhalo na 250 dobrovolníků.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

V Brně otevřou rozšířenou D1

Silničáři chtějí v pondělí obnovit plný provoz na dálnici D1 v Brně mezi 194. a 196. kilometrem. Ukončí tak více než dvacetiměsíční práce na rozšíření ze čtyř na šest pruhů. Ty často přinášely problémy v provozu a kolony kamionů dlouhé i desítky kilometrů. Na podzim chtějí zahájit rozšíření dálnice na 196. kilometru, kde se kříží s D2.
před 4 hhodinami

Hrady a zámky se zaměří na zdobení kraslic i původní odkaz Velikonoc

Některé hrady a zámky ve svém programu zohledňují Velikonoce. Třeba Karlštejn poprvé zve děti na velikonoční dílničky. A zatímco Konopiště sází na původní význam svátků, Žďár nad Sázavou na téma znovuzrození a Valtice podpoří skláře. Kromě velikonočních akcí hrady a zámky odhalují také novinky pro celou sezonu. Některé památky se plně otevřou návštěvníkům v sobotu 5. dubna, někde už sezona začala.
před 6 hhodinami

Soud v kauze požáru alzheimer centra osvobodil jednatele firmy Chott

Okresní soud pro Prahu-západ osvobodil oba jednatele společnosti Chott viněné kvůli požáru Domova Alzheimer v Roztokách, při kterém zemřely dvě ženy. Případ obžalovaného svářeče Luďka Rohlíčka a společnosti, která zakázku na výstavbu kotlů, kotelny a plynového potrubí v domově získala, předal k posouzení středočeským hasičům. Podle soudu se muž a firma nedopustili trestného činu, mohlo by však jít o přestupek. Rozhodnutí není pravomocné.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Kvůli slintavce a kulhavce se frézuje asfalt

Kamiony jedoucí ze Slovenska smějí od půlnoci využívat jen pět vybraných přechodů. Nové omezení kvůli slintavce a kulhavce způsobilo na některých místech dlouhé kolony. Silničáři také frézují průjezd na dálnici D2 v Lanžhotě. Vozy budou muset od soboty přejíždět přes dezinfekční plochy. Slovensko mezitím hlásí na jihu země šesté ohnisko nákazy. Ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok oznámil uzavření sedmnácti hraničních přechodů zejména s Maďarskem.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Olomoucký hejtman zakázal vstup do okolí místa havárie cisteren

Olomoucký hejtman Ladislav Okleštěk (ANO) vyhlásil zákaz vstupu do okolí místa únorové havárie cisternového vlaku s toxickým benzenem u Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku. Nařízení platí do odvolání a má usnadnit zasahujícím složkám práci při odklízení následků havárie a také snížit zdravotní rizika pro osoby, které by se tam pohybovaly, sdělila mluvčí hejtmanství Eva Knajblová.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami

Muž z Jevíčka není trestně odpovědný za vraždu kvůli nepříčetnosti, uvedl soud

Muž, který ubodal v červnu 2024 v Jevíčku na Svitavsku svoji partnerku, není trestně odpovědný kvůli duševní poruše. Způsobil si ji užíváním drog. Krajský soud v Pardubicích ho zprostil viny pro nepříčetnost a poslal ho do zabezpečovací detence. Tam může být neomezenou dobu, možnost je i doživotí, uvedl soudce Martin Trávníček. Rozsudek není pravomocný. Obhájkyně, státní zástupce a zmocněnkyně dětí a rodičů zabité ženy si nechali lhůtu na případné odvolání.
včera v 12:17

První v Evropě. Na Jičínsku jezdí vlak, který mezi stanicemi neřídí strojvůdce

Výrobce dopravní zabezpečovací techniky AŽD Praha v pátek na trati Kopidlno – Dolní Bousov zahájil jako první v Evropě oficiálně provoz autonomního vlaku na takzvané širé trati. Protože legislativa neumožňuje provoz zcela bez obsluhy, je i v autonomním vlaku strojvedoucí, který ale na jízdu mezi stanicemi pouze dohlíží.
včera v 11:38

Československá předválečná tajná služba měla svoje agentky

Evženie a Elisabeth byly dvě zhruba pětadvacetileté dívky, které na přelomu třicátých a čtyřicátých let pracovaly pro Československou tajnou službu. Elisabeth získávala informace v advokátní kanceláři v Ratiboři a zbrojovce v Dessau. Gestapo ji ale odhalilo a nechalo popravit. Evženie byla také zatčena, ale později propuštěna. Jejich osudy mapuje nová výstava ve Znojmě.
včera v 10:54
Načítání...