Na D35 uniklo z cisterny pět tun dehtu. Dálnice je již průjezdná

Na D35 ve směru z Olomouce na Mohelnici uniklo z cisterny kvůli vadnému ventilu zhruba pět tun tekutého dehtu. Na místě zasahovali téměř tři hodiny hasiči. Dehet vytekl na dálnici v úseku zhruba půl kilometru. Policisté museli tah uzavřít, nyní je dálnice průjezdná sníženou rychlostí v obou směrech.

Závada cisterny na 257. kilometru dálnice byla hasičům a policii nahlášena kolem druhé hodiny. „Policisté na místě zjistili, že z cisterny na vozovku a mimo ni na trávu vytéká horký asfalt. Dálnice byla v 02:30 uzavřena a doprava od Olomouce byla odkloněna od exitu u Křelova na souběžnou silnici,“ uvedl krajský policejní mluvčí Libor Hejtman.

Podle policie měl vytékání dehtu na svědomí vadný ventil. „Řidič si všiml kouře a zastavil. Tekutý dehet vytekl v délce zhruba půl kilometru,“ doplnil mluvčí policie. Na místě zasahovali hasiči, podle jejich mluvčí Vladimíry Hacsikové měl dehet teplotu 250 stupňů Celsia. 

Hasiči se pokoušeli ventil uzavřít. To se jim podařilo, část dehtu proto zůstala uvnitř cisterny a nedostala se na komunikaci. I přesto řidič odhadl, že mu z cisterny vyteklo asi pět tun této látky.
Vladimíra Hacsiková
mluvčí olomouckých hasičů

Hasiči zasahovali téměř do páté ranní. Na místo byli povoláni pracovníci životního prostředí. „S tekutým dehtem nelze nic dělat, musí zatvrdnout, aby šel odstranit, případně seškrabat z komunikace,“ dodala Hacsiková.

Dálnice byla podle policejního mluvčího Hejtmana plně zprovozněna oběma pruhy se sníženou rychlostí na 80 kilometrů v hodině. U řidiče byla provedena orientační dechová zkouška na alkohol s negativním výsledkem, dodal Hejtman.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Elektrárna Opatovice získala povolení stavby pro spalovnu v katastru Čeperky

Elektrárna Opatovice získala povolení stavby pro zařízení na energetické využití odpadu (ZEVO). Spalovnu chce postavit v katastru obce Čeperka, sdělila mluvčí elektrárny Hana Počtová. Povolení vydal Dopravní a energetický úřad ministerstva průmyslu a obchodu, záměr již dříve získal kladné posouzení vlivu na životní prostředí (EIA). Čeperka proti němu dlouhodobě vystupuje a zvažuje odvolání. Náklady se odhadují na sedm miliard korun.
13:22Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Hasiči likvidují na Jihlavsku požár lesa, rozšířil se na tři hektary

Hasiči od dopoledne zasahují u požáru lesa v lokalitě Hutě, místní části obce Cejle na Jihlavsku. Vyhlásili třetí ze čtyř stupňů požárního poplachu a hasí i z vrtulníku. Požár už zasáhl asi tříhektarovou plochu, uvedla mluvčí hasičů Petra Musilová před třináctou hodinou.
13:03Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Strojvůdce kvůli loňské srážce vlaků v Praze dostal podmínku a zákaz řízení

Strojvůdce jednoho z vlaků, které se loni v září srazily v pražské Libni, potrestal soud odnětím svobody na osm měsíců s podmíněným odkladem na tři a půl roku a pokutou téměř osmdesát tisíc korun. Soud mu zároveň zakázal na čtyři a půl roku řízení motorových vozidel, včetně vlaků a dalších hromadných dopravních prostředků, zjistila ČT. Bezprostředně po nehodě prokázala dechová zkouška u strojvůdce přítomnost alkoholu. Rozhodnutí soudu je pravomocné. Nehodu stále vyšetřuje policie i Drážní inspekce.
před 1 hhodinou

Segregace ve školách trvá. Odpovědnost mají obce, potřebují ale podporu státu

V Česku stále trvá vyčleňování romských dětí ve školství. Nadále existuje víc než 130 segregovaných škol, z toho v 78 z nich romské děti tvoří víc než polovinu žactva, vyplývá podle studie PAQ Research z odhadů ministerstva školství. Segregované školy se nacházejí ve většině krajů a situace se v poslední dekádě výrazně nemění.
před 4 hhodinami

Zájem měst o dotaci na ekologickou MHD překonal nabízenou částku

O dotaci ze Státního fondu životního prostředí (SFŽP) na nákup ekologických autobusů nebo tramvají za první týden výzvy požádalo už devatenáct dopravních podniků. Jak SFŽP uvedl pro Českou televizi, objem žádostí už přesáhl osm miliard korun. To je o asi miliardu více než vyčleněná částka. Podle oslovených dopravních podniků dotace pomohou nejen s nákupem elektrobusů a tramvají, ale také s rozšířením trolejbusové dopravy.
před 7 hhodinami

Nepozornost chodců mnohdy končí střetem s tramvají

Devatenáct chodců skončilo za první tři měsíce letošního roku pod koly pražských tramvají, o čtvrtinu méně než loni. Na rozdíl od loňska při tom zatím nikdo nezemřel. Téměř polovina srážek se stala na vyznačených přechodech. Příčinou je často nepozornost i to, že si chodci mylně myslí, že mají před tramvají absolutní přednost. Roli podle dopravního podniku hrají i mobily a sluchátka chodců. Přibývá ale také zraněných ve vozech. Ze statistik vyplývá, že častěji pod koly tramvají končí muži. A přibylo také sražených dětí.
před 9 hhodinami

Pokuta za jízdu načerno by mohla stoupnout až na dva a půl tisíce

Černým pasažérům může hrozit pokuta až ve výši dva a půl tisíce korun. Její novou maximální výši umožňuje novela zákona o silničním provozu, kterou schválil ve středu senát. Nyní čeká na podpis prezidenta. Podle mluvčího resortu dopravy Františka Jemelky by nový strop přirážky mohly dopravní podniky zohlednit od července. Sdružení dopravních podniků (SDP) změny vítá, velká města v Česku podle něj o zvýšení horního limitu pokuty uvažují.
před 16 hhodinami

Dezinfekce kvůli prevenci slintavky už vyšla na 4,5 milionu

Mimořádné výdaje za dezinfekci nákladních aut na hranicích už jsou v milionech korun. Státní veterinární správa (SVS) jí nakoupila zatím zhruba za čtyři a půl milionu. Opatření má zamezit rozšíření slintavky a kulhavky do tuzemských chovů. Onemocnění zatím testy v Česku nepotvrdily. Negativních bylo přes 130 vzorků mléka. Veterináři ho odebírají dvakrát týdně z vybraných jihomoravských chovů.
před 17 hhodinami
Načítání...