Na D35 uniklo z cisterny pět tun dehtu. Dálnice je již průjezdná

Na D35 ve směru z Olomouce na Mohelnici uniklo z cisterny kvůli vadnému ventilu zhruba pět tun tekutého dehtu. Na místě zasahovali téměř tři hodiny hasiči. Dehet vytekl na dálnici v úseku zhruba půl kilometru. Policisté museli tah uzavřít, nyní je dálnice průjezdná sníženou rychlostí v obou směrech.

Z cisterny vytékal dehet
Zdroj: HZS Olomouckého kraje

Závada cisterny na 257. kilometru dálnice byla hasičům a policii nahlášena kolem druhé hodiny. „Policisté na místě zjistili, že z cisterny na vozovku a mimo ni na trávu vytéká horký asfalt. Dálnice byla v 02:30 uzavřena a doprava od Olomouce byla odkloněna od exitu u Křelova na souběžnou silnici,“ uvedl krajský policejní mluvčí Libor Hejtman.

Podle policie měl vytékání dehtu na svědomí vadný ventil. „Řidič si všiml kouře a zastavil. Tekutý dehet vytekl v délce zhruba půl kilometru,“ doplnil mluvčí policie. Na místě zasahovali hasiči, podle jejich mluvčí Vladimíry Hacsikové měl dehet teplotu 250 stupňů Celsia. 

„Hasiči se pokoušeli ventil uzavřít. To se jim podařilo, část dehtu proto zůstala uvnitř cisterny a nedostala se na komunikaci. I přesto řidič odhadl, že mu z cisterny vyteklo asi pět tun této látky.“

Vladimíra Hacsiková

mluvčí olomouckých hasičů

Hasiči zasahovali téměř do páté ranní. Na místo byli povoláni pracovníci životního prostředí. „S tekutým dehtem nelze nic dělat, musí zatvrdnout, aby šel odstranit, případně seškrabat z komunikace,“ dodala Hacsiková.

Dálnice byla podle policejního mluvčího Hejtmana plně zprovozněna oběma pruhy se sníženou rychlostí na 80 kilometrů v hodině. U řidiče byla provedena orientační dechová zkouška na alkohol s negativním výsledkem, dodal Hejtman.