Zámek na pokraji velkolomu připomíná obce, které těžba pohltila

2 minuty
UDÁLOSTI: Zámek Jezeří na Mostecku nabízí novou trasu
Zdroj: ČT24

Obce, které musely ustoupit těžbě uhlí, připomíná nová prohlídková trasa na zámku Jezeří na Mostecku. Zámek samotný přitahuje turisty i svou polohou v blízkosti povrchových dolů, jejichž rozšiřování se ho nedotklo. Postihlo však mnoho vsí. Jejich osudy přibližují místní průvodkyně, které zkázu svých rodišť zažily.

Zámek Jezeří přitahuje turisty pozoruhodným kontrastem, neboť stojí na kopci nad povrchovými doly. Na jedné straně je vidět obnažená zem s rypadly, na opačné lesy Krušných hor. Nyní nabízí také exkurzi do dob, kdy pod ním doly ještě nebyly. Na ploše, kde se dnes dobývá uhlí, stálo sedm obcí, které již neexistují.

Známý je příběh starého Mostu, který musel těžbě ustoupit, jména Albrechtice nebo Dolní Jiřetín však sotva komu něco říkají. K pamětnicím však patří i průvodkyně, které budou o víkendech turistům na Jezeří historii krajiny pod nimi přibližovat. Mohou připojit i vlastní vzpomínky, třeba na poslední večer v jiřetínské restauraci.

„Všichni jsme se tam sešli. Paní hostinská říkala: Dnes jsme tu naposledy, tak si to užijme. Všichni jsme to obrečeli,“ vzpomněla průvodkyně Zdeňka Vahalová z Dolního Jiřetína.

Těžbě musely ustoupit budovy i tisíciletý dub

Zaniklé obce připomínají fotografie, na kterých jsou budovy, ale třeba i tisíciletý dub, který musel těžbě ustoupit také. V expozici však nechybějí ani předměty z obcí zachráněné. Kastelánka zámku Hana Krejčová ze zničených Albrechtic věnovala svoji panenku a medvídka i babiččin šátek.

Na zámek Jezeří přichází každý rok i díky pozoruhodnému kontrastu 25 tisíc turistů. Tisíce dalších láká i důl samotný. „Hornická turistika k Ústeckému kraji tradičně patří. I my každý rok provezeme tisíce zájemců a ukážeme jim naše provozy zblízka,“ řekla Gabriela Sáričková Benešová, mluvčí společnosti 7Seven Energy, které patří důl ČSA.

Obce, kterým se nová trasa na Jezeří věnuje, stály právě v prostoru, který zabral povrchový důl, resp. lom ČSA. V prostoru, který dnes zabírá, se těžilo již od počátku 20. století. Vesnice mu ale musely ustoupit až v jeho druhé polovině, nejčastěji v 80. letech, obec Ervěnice však již na konci 50. let.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina skončí už v roce 2033

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina na severu Čech skončí dříve, a to v roce 2033 namísto původně plánovaného roku 2035. Vyplynulo to z jednání ministerstva životního prostředí (MŽP) s polostátní společností ČEZ, řekl v pondělí ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle generálního ředitele ČEZu Daniela Beneše by tím měla skončit i uhelná energetika v Česku. Předpokládá, že půjde o poslední uhelný lom či důl, který se bude zavírat.
před 3 hhodinami

Nájemné v obecních bytech roste, přesto se o ty volné hlásí i dvacet zájemců

V obecních bytech se zvyšují nájmy. Rostou hlavně kvůli inflaci, dražší jsou ale i opravy a údržba. Zájem o nájemní bydlení ale stoupá a městské jednotky patří k nejlevnějším variantám.
před 12 hhodinami

Lhostejnost otevírá dveře násilí, zdůraznil při pietě v Letech šéf Senátu

Na pietním shromáždění u romského památníku v Letech u Písku se v neděli sešly desítky lidí, aby uctily památku obětí romského holocaustu na místě takzvaného cikánského tábora. Za druhé světové války tam zemřelo 335 lidí. Je to právě lhostejnost, která otevírá dveře k násilí, genocidě a holocaustu, řekl ve svém projevu při pietní akci předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).
včera v 18:05

Dobrovolníci pokračují v záchraně areálu lázní Kyselka

Pokračuje snaha dobrovolníků zachránit zchátralé lázně Kyselka u Karlových Varů. Areál, který se později stal památkou, nechal na konci devatenáctého století vystavět podnikatel Heinrich Mattoni. Právě tamní prameny využívá výrobce minerální vody dodnes. Do věže Mattoniho vily by se za dva roky mohli podívat i návštěvníci. To ale záleží na rychlosti prací placených jen ze sponzorských darů a dotací.
10. 5. 2025

Bomby zničily babičce v Brně firmu i byt, vzpomíná Feld na druhou světovou válku

Při spojeneckém bombardování Brna v listopadu 1944 zničily bomby velkou část středu Brna. Šest tisíc lidí přišlo o přístřeší, téměř šest set obyvatel zahynulo. Všichni členové rodiny Feldových, kteří se schovali do krytu, přežili, ale babičce Josefa Felda zničily bomby firmu i byt. Jedna z nich byla dokonce časovaná, škodu dokončila o tři dny později. V domě už naštěstí nikdo nebyl.
10. 5. 2025

Muži, ženy i děti. V Rovensku pod Troskami vyvraždili před osmdesáti lety 356 lidí

V Rovensku pod Troskami v Českém ráji se před osmdesáti lety, 10. května 1945, odehrál jeden z nejhorších válečných zločinů na severu Čech. Sovětští vojáci s partyzány a některými místními tu u školy zastřelili celkem 365 neozbrojených německých vojáků, civilistů, žen a dětí. Pravděpodobným motivem byla msta.
10. 5. 2025

Papež Lev XIV. v minulosti pobýval i v Brně

Nový papež Lev XIV. (vlastním jménem Robert F. Prevost) navštívil Českou republiku v minulosti nejméně desetkrát. K brněnské diecézi má podle tamního biskupa Pavla Konzbula blízko. Konkrétně k augustiniánskému klášteru na Starém Brně, protože je členem řádu. Při výkonu funkce generálního převora řádu v Brně pobýval Prevost jako host někdejšího opata. Provinciál řádu Juan Provecho potvrdil, že se měl původně příští neděli v Praze účastnit biřmování.
10. 5. 2025

Vulgarity i kopanec do krku. Policisté se zabývají šikanou na jihu Moravy

Policie se zabývá případy šikany a napadení na Znojemsku. Videa ze dvou incidentů, ke kterým došlo v Miroslavi, kolují na sociálních sítích. Jedná se o konflikty mezi dětmi a mladistvými. Strážci zákona už totožnost účastníků potyček znají.
9. 5. 2025
Načítání...