Průvod hrdosti Prague Pride prošel Prahou. I s politiky dorazil na Letnou

Na pochod Prahou vyrazil po poledni karnevalový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Z Václavského náměstí směrem na Letnou zamířilo několik desítek tisíc účastníků. Na bezpečnost a pořádek dohlíží policie, která během průvodu mimo jiné řídila dopravu na trase. V některých místech metropole došlo na omezení provozu aut i tramvají. Podle policejního mluvčího Jana Daňka se akce odehrála v klidu a obešla se bez problémů.

Roztančený dav s duhovými vlajkami doprovázelo 15 alegorických vozů se zvukovými systémy. Na pořádek dohlížely desítky policistů. Čelo průvodu se na letenskou pláň, kde pořadatelé připravili hudební program, dostalo zhruba za dvě hodiny po začátku akce.

„Průvod stejně jako celý festival je úplně pro všechny. Jsme rádi, že v něm rozhodně nevidíme jen LGBT lidi, ale právě heterosexuální lidi, kteří přicházejí podpořit své rodinné příslušníky, přátele nebo prostě obecně LGBT občany, protože mají pocit, že máme všichni mít stejná práva,“ řekla mluvčí Prague Pride Bohdana Rambousková.

3 minuty
Centrum metropole po roce opět zaplnil duhový průvod
Zdroj: ČT24

Duhový pochod hrdosti, jímž vrcholí týdenní festival Prague Pride, zaplnil centrum metropole poosmé. Účastníci s duhovými vlajkami se začali řadit v 11:30 v horní polovině Václavského náměstí a u sochy svatého Václava. Už před 11:00 tam byly stovky lidí. Část dorazila v kostýmech.

Patnáct alegorických vozů postupně pustilo své hudební systémy. V průvodu měly zastoupení i politické strany. Pirátský alegorický vůz vypadal jako pirátská loď, Zelení použili kropicí vůz, v davu byli třeba i sociální demokraté a další politici.

Pro letošek pořadatelé zvolili novinku, k níž je inspirovaly akce z Ameriky. V čele průvodu jeli tři maršálci s duhovými šerpami, každý ve svém autě. Maršálky se pro letošek stali dětský psycholog Václav Mertin za respektující přístup k duhovým rodinám, lesbická seniorka Jana Kociánová a nizozemská modelka Loiza Lamersová, která se narodila jako chlapec. Podle Rambouskové je maršálkovský titul pro lidi, kteří mohou pro komunitu LGBT i ostatní představovat vzor.

Protesty cestou

Na Václavském náměstí se sešla skupina lidí, kteří proti pochodu hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí protestovali. Shromažďujícím se účastníkům průvodu sdělovali své přesvědčení, že jedinou správnou formou partnerského páru je kombinace muže a ženy. Také je vyzývali k obrácení se k Ježíši Kristu.

Protest proti Prague Pride
Zdroj: Michaela Říhová/ČTK

V ústí Kozí ulice, která sousedí s trasou, pak na průvod čekala skupinka odpůrců z řad radikálů. Kolemjdoucí účastníky průvodu, od nichž je oddělili policisté, častovali plejádou vulgarismů a hanlivými gesty. Připraven byl policejní antikonfliktní tým i několik těžkooděnců, zasahovat ale nemuseli. Procházející svým odpůrcům mávali a zdravili je. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Nájemné v obecních bytech roste, přesto se o ty volné hlásí i dvacet zájemců

V obecních bytech se zvyšují nájmy. Rostou hlavně kvůli inflaci, dražší jsou ale i opravy a údržba. Zájem o nájemní bydlení ale stoupá a městské jednotky patří k nejlevnějším variantám.
před 19 mminutami

Lhostejnost otevírá dveře násilí, zdůraznil při pietě v Letech šéf Senátu

Na pietním shromáždění u romského památníku v Letech u Písku se v neděli sešly desítky lidí, aby uctily památku obětí romského holocaustu na místě takzvaného cikánského tábora. Za druhé světové války tam zemřelo 335 lidí. Je to právě lhostejnost, která otevírá dveře k násilí, genocidě a holocaustu, řekl ve svém projevu při pietní akci předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).
před 11 hhodinami

Dobrovolníci pokračují v záchraně areálu lázní Kyselka

Pokračuje snaha dobrovolníků zachránit zchátralé lázně Kyselka u Karlových Varů. Areál, který se později stal památkou, nechal na konci devatenáctého století vystavět podnikatel Heinrich Mattoni. Právě tamní prameny využívá výrobce minerální vody dodnes. Do věže Mattoniho vily by se za dva roky mohli podívat i návštěvníci. To ale záleží na rychlosti prací placených jen ze sponzorských darů a dotací.
10. 5. 2025

Bomby zničily babičce v Brně firmu i byt, vzpomíná Feld na druhou světovou válku

Při spojeneckém bombardování Brna v listopadu 1944 zničily bomby velkou část středu Brna. Šest tisíc lidí přišlo o přístřeší, téměř šest set obyvatel zahynulo. Všichni členové rodiny Feldových, kteří se schovali do krytu, přežili, ale babičce Josefa Felda zničily bomby firmu i byt. Jedna z nich byla dokonce časovaná, škodu dokončila o tři dny později. V domě už naštěstí nikdo nebyl.
10. 5. 2025

Muži, ženy i děti. V Rovensku pod Troskami vyvraždili před osmdesáti lety 356 lidí

V Rovensku pod Troskami v Českém ráji se před osmdesáti lety, 10. května 1945, odehrál jeden z nejhorších válečných zločinů na severu Čech. Sovětští vojáci s partyzány a některými místními tu u školy zastřelili celkem 365 neozbrojených německých vojáků, civilistů, žen a dětí. Pravděpodobným motivem byla msta.
10. 5. 2025

Papež Lev XIV. v minulosti pobýval i v Brně

Nový papež Lev XIV. (vlastním jménem Robert F. Prevost) navštívil Českou republiku v minulosti nejméně desetkrát. K brněnské diecézi má podle tamního biskupa Pavla Konzbula blízko. Konkrétně k augustiniánskému klášteru na Starém Brně, protože je členem řádu. Při výkonu funkce generálního převora řádu v Brně pobýval Prevost jako host někdejšího opata. Provinciál řádu Juan Provecho potvrdil, že se měl původně příští neděli v Praze účastnit biřmování.
10. 5. 2025

Vulgarity i kopanec do krku. Policisté se zabývají šikanou na jihu Moravy

Policie se zabývá případy šikany a napadení na Znojemsku. Videa ze dvou incidentů, ke kterým došlo v Miroslavi, kolují na sociálních sítích. Jedná se o konflikty mezi dětmi a mladistvými. Strážci zákona už totožnost účastníků potyček znají.
9. 5. 2025

Partyzánům na Slovensku dělala spojku desetiletá Ernestina Švorcová

Důležitou součástí protifašistického boje v Česku i na Slovensku byl partyzánský odboj. V deseti letech se stala spojkou partyzánů na Slovensku Ernestina Švorcová. Její otec působil v odboji, tři dny před válkou ho zatklo gestapo, domů už se nikdy nevrátil. Válečná veteránka dnes žije v Bechyni.
9. 5. 2025
Načítání...