Bagrem zdemolovaná čtvrť v Přerově se promění v park. Škodova ulice bude místo bytů plná zeleně

Parkovou podobu by měla v nejbližší době získat Škodova ulice v Přerově, kde vybydlené domy bývalého ghetta loni srovnal se zemí demoliční bagr. Plocha o rozloze 5000 metrů čtverečních v blízkosti vlakového nádraží se zazelená, město plánuje také osazení nového mobiliáře a vysazení dřevin.

Video Škodova ulice
video

Škodova ulice

Náklady na revitalizaci se podle mluvčí radnice Lenky Chalupové odhadují na pět milionů korun. Zásadní proměnu prodělá bývalé romské ghetto po několika letech plánů.

Úpravy mají podle zástupců města vylepšit prostředí pro pěší, kteří tudy chodí na nádraží. Navržená zeleň a výsadba dřevin by měly doplnit stromy, které tam už jsou.

„Po schválení finančních prostředků na březnovém zastupitelstvu na vypracování projektové dokumentace, která přijde zhruba na 150 000 korun, zahájíme výběrové řízení na projektanta. Ten vypracuje projekt na využití území.“

Petr Měřínský (ANO)

náměstek primátora

„Počítáme samozřejmě s vykácením náletových a uschlých dřevin, opravou by měly projít cihlové zídky, oddělující lokalitu od sousedních objektů. Na místě by měl být nový parkový mobiliář, jako jsou zahradní lavičky či koše na odpadky,“ doplnil náměstek Pavel Košutek (ANO).

Domy pomohla zbourat i státní dotace

Vybydlené domy v přednádraží byly srovnány se zemí na konci loňského roku, město za bourání zaplatilo 3,5 milionu korun, z toho 2,5 milionu korun dostal Přerov ze státní dotace. Jednou z podmínek pro získání dotace přitom bylo, že do tří let bude území revitalizováno. V současné době je plocha zanedbaná a nevzhledná.

Škodovu ulici označovali zástupci radnice za ostudu města. Ve zdejších cihlových domech původně žili železničáři, později se do lokality začali stěhovat problémoví nájemníci a neplatiči. V 90. letech minulého století se už mluvilo o Škodově ulici jako o romském ghettu, bylo zde 80 bytů a v nich až 500 sociálně slabých lidí, uvedla mluvčí radnice.

Snaha o revitalizaci oblasti dopadla před lety fiaskem. Lokalitu s osmi domy město prodalo v roce 2007 za 1,5 milionu korun společnosti Immofin, která slibovala její přeměnu na výstavní čtvrť. Firma však skončila v konkurzu a radnice musela pozemky s ruinami domů vykoupit za více než dvojnásobek původní ceny zpět. S revitalizací počítá město ještě letos, dodala mluvčí radnice.