Památník na pražském Újezdě si lidé pletli s moderním uměním. Nově se jmenuje Alej obětí totality

Stromořadí na pražském Újezdě nese od soboty název Alej obětí totality. Prostranství před památníkem obětem komunismu od sochaře Olbrama Zoubka má připomínat ty, kteří za své názory přišli o svobodu či o život. Místo pojmenovali během pietního aktu k připomínce 70. výročí komunistického převratu zástupci hlavního města. Setkání bylo součástí mezinárodního festivalu proti totalitě Mene Tekel.

Video Studio 6 Víkend
video

Stromořadí na pražském Újezdě nově nese název Alej obětí totality

„Olbram Zoubek mistrně vyjádřil destrukci ducha, destrukci lidí. Destrukci, kterou prováděli komunisté během čtyřiceti let jejich neblahé vlády. Ty sochy jsou jakoby poničené, roztříštěné, rozervané. Je to ta výchova k ateismu, kdy nám brali jakoukoli víru, naději a lásku,“ popsal nově pojmenovaný pomník z roku 2002 ředitel festivalu Mene Tekel Jan Řeřich.

S nápadem pojmenovat stromořadí Alejí obětí totality přišel architekt Ivan Margolius a na magistrátu jej prosazovala šéfka výboru pro kulturu pražského zastupitelstva Eliška Kaplický Fuchsová. „Měli jsme zkušenost, že sem hodně lidí chodilo a fotilo se u toho a mysleli si, že je to moderní umění. Teď už budou vědět, že je to památník obětem totality,“ uvedl Řeřich.

Mezinárodní festival proti totalitě Mene Tekel potrvá do 4. března. Akce mají připomínat historické mezníky Česka i dalších evropských států a přinášet svědectví o protiprávnosti totalitních režimů. Projekt vznikl původně jako reakce na nezájem společnosti o osud politických vězňů padesátých let.

Podle místopředsedy Konfederace politických vězňů Františka Šedivého, který se zapojil po roce 1948 do protikomunistického odboje a strávil za to 12 let ve vězení, táborech a uranových dolech, je nutné si totalitní dobu připomínat.

„Je potřeba si je (oběti totality) připomínat proto, aby se tato doba, kterou jsme prožili, nikdy neopakovala. To znamená, aby se nevytvořily podmínky, aby se opakovat mohla. To je úkol i pro dnešní generaci, ta se musí tímto zabývat a bránit jakýmkoli vlivům, které by k tomu mohly vést,“ uvedl.