Praha chce zakázat pití na veřejnosti. Podívejte se, kde platí zákaz už teď a kde se chystá

3 minuty
Za pití alkoholu v pražské památkové rezervaci by mohla být až desetitisícová pokuta
Zdroj: ČT24

Pražští zastupitelé mají začátkem příštího roku schvalovat novelu vyhlášky, která omezuje konzumaci alkoholu na ulici. Dosud se zákaz vztahoval na vybrané ulice, náměstí či parky. Nově by se týkal celé památkové rezervace. Novelu vítá Praha 1, naopak ji kritizují zastupitelé za Piráty.

Vyhláška bude nově zakazovat nejen pití, ale i pohyb s otevřenou lahví alkoholu. Má to zjednodušit práci městským strážníkům, kteří nebudou muset být fyzicky přítomni konzumaci nebo složitě hledat svědky. „Naším cílem je vyhlášku zjednodušit a zefektivnit,“ řekl mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Vyhlášení zákazu v celé památkové rezervaci a omezení pohybu s otevřenou lahví dlouhodobě požaduje po magistrátu Praha 1. Důvodem jsou častá rušení nočního klidu kvůli pohybu skupin turistů, kteří přijeli do metropole za zábavou.

Zákaz by mohl na území Pražské památkové rezervace platit plošně
Zdroj: pamatky.praha.eu/Martina Podhůrská

„Čím dál častěji před provozovnami upřednostňují ulice, náměstí či parky jako místa bujarého alkoholového veselí. Vše na úkor občanů Prahy 1 i městské části,“ uvedl radní Prahy 1 pro bezpečnost Ivan Solil (ČSSD). Praha 1 proto podobu novely vítá.

Návrh naopak kritizují Piráti a označují jej za extremistický. „Primátorka Krnáčová zjevně nechápe, že centrum města tu není pouze pro bohaté turisty, kteří utrácejí v místních restauracích a barech, ale i pro občany, kteří si jdou občas po práci sednout do parku nebo na náplavku s přáteli,“ uvedl zastupitel a poslanec Jakub Michálek (Piráti). Hluk na ulicích to podle něj nevyřeší, protože ho vytvářejí lidé, kteří se opili v restauracích. Piráti tak návrh v zastupitelstvu nepodpoří.

Vyhláška zakazující pití na vybraných veřejných prostranstvích začala platit v roce 2008 a vyjmenovává místa, kde zákaz platí. Od té doby byla několikrát novelizována, naposledy v roce 2013, kdy byl počet míst oproti původnímu znění zdvojnásoben. Nyní platí zákaz na téměř 900 místech po celé Praze.

  • na veřejných prostranstvích nebo jejich částech (ulice, náměstí, parky, obchodní centra…) vyjmenovaných ve vyhlášce
  • v okruhu 100 metrů od stanic metra, škol, školských a zdravotnických zařízení
  • na dětských hřištích a pískovištích
  • na nástupištích veřejné dopravy, v případě zastávky u chodníku zákaz platí ještě 5 metrů za začátkem a koncem zastávky v celé šíři chodníku (není-li konec označen, zákaz platí 65 m od označníku)
  • restaurační zahrádky
  • prostory u stánků s občerstvením v tržnicích, tržištích či na trzích, kde je povolen prodej alkoholu
  • prostory, kde se koná akce pořádaná, spolupořádaná nebo povolená hlavním městem Prahou nebo městskou částí, na jejímž území se akce koná – např. vinobraní, posvícení, silvestrovské a novoroční oslavy

Novela vyhlášky měla původně začít platit už letos v lednu, přípravu však zdržely legislativní potíže související s přijetím takzvaného protikuřáckého zákona, který řeší i prodej alkoholu na farmářských trzích. Stávající úprava zahrnuje výčet ulic, kde se nesmí pít. To by se minimálně v případě oblasti Pražské památkové rezervace mělo změnit a zákaz tam má platit plošně.

„Návrh vyhlášky jsme minulý týden rozeslali do připomínkového řízení. To bude trvat 30 dnů, tedy do konce listopadu,“ uvedl mluvčí Hofman. Do rady by návrh měl v ideálním případě jít do konce roku a do zastupitelstva začátkem příštího.

Místa, kde platí zákaz pití alkoholu na veřejných prostranstvích - současný stav
Zdroj: Magistrát hl. m. Prahy

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Požár Pernštejnu před dvaceti lety byl impulsem pro lepší zabezpečení památek

Jeden z nejznámějších moravských hradů Pernštejn před dvaceti lety poničil požár. Komplikací tehdy byl nedostatek vody i nedostupnost památky. Obnova poničené historické sýpky a brány přišla na téměř šedesát milionů korun, součástí rekonstrukce bylo také vybudování nových rozvodů vody. Požár se stal impulsem k lepšímu zabezpečení všech památek. Hrady a zámky jsou dnes podle památkářů proti podobným katastrofám pojištěné a přibývá i protipožárních prvků.
před 40 mminutami

Historickým městem roku 2024 je Moravská Třebová

Titul Historické město roku 2024 získala Moravská Třebová. Cena je odměnou za využití peněz na obnovu památek z programu ministerstva kultury. Ocenění spojené s odměnou milion korun na další péči o památky v úterý při vyhlášení v Praze převzal místostarosta Václav Dokoupil (KDU-ČSL).
před 2 hhodinami

Ohnisko havárie na Přerovsku ochrání i protipovodňové hráze

Ohnisko havárie cisteren s toxickým benzenem v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku budou chránit protipovodňové hráze. Kontaminovanou lokalitu budou svou výškou chránit i pro případ stoleté vody. Protipovodňová opatření jsou součástí sanačního projektu firmy Dekonta, která má likvidaci ekologické havárie na místě na starosti. Povodí Moravy jí kvůli ochraně kontaminované lokality i před povodněmi poskytlo mapy rozlivů.
před 4 hhodinami

Kvůli suchu a větru hrozí požáry

Kvůli přetrvávajícímu suchu a očekávanému větru varují meteorologové před zvýšeným nebezpečím vzniku a šíření požárů. Výstrahu vydali na středu a čtvrtek pro většinu území Čech, Vysočinu a část Jihomoravského kraje.
před 7 hhodinami

Bojoval u Kyjeva i na Dukle, nejdřív ale Jan Ihnatík skončil v gulagu

Voják, legionář a vězeň sovětského gulagu. Janu Ihnatíkovi je sto tři let, jako mladík chtěl s přáteli bojovat proti Hitlerovi, a proto utekl do Sovětského svazu. Tam byl ale za nelegální překročení hranice odsouzen na tři roky nucených prací a deportován do pracovního tábora stovky kilometrů severně od Moskvy. Teprve po propuštění se přihlásil do nově vzniklých československých jednotek.
před 7 hhodinami

Pomáhal druhým, jemu lékaři zatím pomoci nedokáží. Voják skončil na vozíku

Třicetiletý Tomáš Szotkowski působil v armádě. Jeho posláním bylo pomáhat lidem, teď je ale odkázán na pomoc ostatních on sám. Třicetiletý muž z Písečné u Jablunkova na Frýdecko-Místecku totiž skončil po úrazu na vozíku. Na lékaře, který by mu pomohl s léčbou jeho diagnózy, stále marně čeká. A neúspěšné žádá o invalidní důchod.
před 9 hhodinami

Německý odpad z Jiříkova zmizí do deseti týdnů. Může to zaplatit Bavorsko

Odvoz desítek tun nelegálního německého odpadu z Jiříkova zaplatí Bavorsko, pokud to nezajistí hornofalcká firma Roth International, která se mezitím ocitla v insolvenci, řeklo mnichovskému listu Münchner Merkur bavorské ministerstvo životního prostředí. Jeho šéf Thorsten Glauber se v pondělí s českým ministrem životního prostředí Petrem Hladíkem (KDU-ČSL) dohodli, že nepovolená skládka zmizí do osmi až deseti týdnů.
před 21 hhodinami

Česko zažilo nejteplejší den od začátku roku

Pondělí bylo nejteplejším dnem od začátku letošního roku, v Poděbradech teplota vystoupala na 24,5 stupně Celsia. Nad 24 stupňů naměřili meteorologové ještě v Doksanech na Litoměřicku a rovných 24 stupňů v Hradci Králové. Rekordní hodnotu maximální teploty pro 14. duben přepsaly čtyři ze 170 stanic měřících alespoň třicet let. Letní teploty budou pokračovat i během týdne. Na Velikonoce mírně klesnou, přesto budou svátky mimořádně teplé, informovali meteorologové.
včeraAktualizovánopřed 23 hhodinami
Načítání...