Soukromá sanitka jela na červenou a havarovala. Podle policie možná neměla na jízdu s majáky právo

Převozní sanitka soukromého dopravce se v úterý ráno srazila na rušné křižovatce v pražských Štěrboholech s osobním autem. Jela na červenou se zapnutými majáky, ačkoli nepřevážela pacienta a není vybavena na výjezd k neodkladnému případu. Sanitka se po střetu převrátila na bok a řidič osobního vozu byl zraněn.

Sanitka po střetu s autem skončila na boku
Zdroj: ČTK/HZS Praha Autor: HZS Praha

Nehoda se stala na křižovatce Průmyslové a Černokostelecké ulice. „V 8:52 jsme přijali oznámení o nehodě sanitky a bílé fabie. Sanitka jela na majáky, skončila na boku,“ uvedl mluvčí pražské policie Tomáš Hulan. Mluvčí záchranné služby Jana Poštová potvrdila, že sanitka není jejich, ale patří soukromému dopravci.

Osobní auto podle policie vjelo do křižovatky na zelenou a sanitka se zapnutými majáky jela na červenou. „Obecně platí, že ten, kdo používá modrých majáků, může ostatní účastníky silničního provozu omezit, ale nesmí je v žádném případě ohrozit. A to se v tomto případě s největší pravděpodobností stalo,“ sdělil mluvčí policie.

Kdo je skutečně viníkem dopravní nehody, ale podle Hulana jednoznačně určí až další vyšetřování. „Policisté budou prošetřovat oprávněnost použití majáků řidičem převozní sanitky. Ten totiž v době události nevezl žádného pacienta a jako převozní sanitka nemohl ani spěchat poskytnout někomu neodkladnou lékařskou péči, neboť pro něco takového nejsou tato převozní vozidla ani vybavena,“ oznámil.

„Používání, možná až zneužívání modrých majáků ze strany převozních sanitek vnímáme jako veliký problém,“ doplnil policejní mluvčí. Při množství houkajících sanitek totiž ostatní účastníci silničního provozu časem nevěnují výstražným světlům až takovou pozornost. To výrazně stěžuje práci záchranářům, hasičům a policistům, kteří v danou chvíli spěchají k jednoznačně neodkladným událostem, vysvětlil Hulan.