Nemocnice nemusí k soudu. S rodiči Matěje, který je v kómatu, se dohodla na odškodnění

Fakultní nemocnice Brno se dohodla na mimosoudním vyrovnání s rodiči dnes už desetiletého Matěje. Ten jako zdravý podstoupil v roce 2010 operaci mandlí a zůstal po ní s vážným poškozením mozku. Dodnes je v bdělém kómatu.

Městský soud v Brně loni rozhodl, že má nemocnice rodičům zaplatit odškodnění 10,5 milionu korun. Obě strany se pak odvolaly a na projednání u krajského soudu se čekalo.

Spor se táhl dlouhé roky. „Po více než sedmi letech našich bezesných nocí a náročných dní péče o Matýska došlo mezi námi, nemocnicí a jejich pojišťovnou ke kompromisní mimosoudní dohodě a finančnímu vyrovnání. Obsah dohody je vázán mlčenlivostí, a tak nemůžeme sdělovat další podrobnosti,“ uvedli rodiče chlapce v tiskové zprávě rozeslané médiím.

Soud začal před čtyřmi roky

Rodiče ve zprávě uvádějí, že stále mají víru v pokrok v medicíně a v zázrak. „Do té doby chceme Matýskovi zajistit důstojný život a věříme, že podmínky uzavřené dohody mu to po nějakou dobu umožní,“ uvedli rodiče.

Video Pološero - Nerovný boj
video

Pološero - Nerovný boj: Matěj Kocián

Případ se stal v roce 2010, kdy tehdy tříletý Matěj podstoupil operaci mandlí. Poté však u něj nastaly pooperační komplikace, které vyústily ve vážné poškození mozku. Podle rodičů chlapce za to mohly chyby v pooperační péči. Chlapec je od té doby ve vegetativním stavu.

Rodiče doplácejí desetisíce

Nyní je v domácí péči, rodiče na ni měsíčně doplácejí podle svého právního zástupce Lukáše Prudila přes 50 000 korun.

Soud se vlekl od roku 2013. Rodiče žádali odškodné 20 milionů korun. Nemocnice od začátku vinu popírala. Její právní zástupkyně Hana Krejčí sice vyjádřila lítost nemocnice nad tím, co se stalo, ale uvedla, že pracovníci jsou přesvědčení, že se žádné pochybení nestalo.

Video O domácí péči hovoří Matějův otec Vít Kocián
video

O domácí péči hovoří Matějův otec Vít Kocián