S internetem je bezdomovcům lépe. Díky němu zjistí, kde přespat a kde se najíst

Speciální interaktivní mapa pro lidi bez domova, která funguje jak v Ostravě, tak v Praze, pomáhá lidem bez domova zjistit, kde je možné přespat nebo se zdarma najíst. Osoby bez přístřeší přitom nemusejí mít internet, s přístupem do aplikace jim pomohou neziskové organizace.

Video Webová mapa pro lidi bez domova
video

Webová mapa pro lidi bez domova

Plnit program daty pomáhají hlavně lidé, kteří žijí na ulici. „Do databáze zaznamenávají vlastní zkušenosti například s ubytovnami,“ sdělil redaktor České televize Tomáš Indrei.

S aplikací a s pomocí dalším osobám se rychle sžil také pětašedesátiletý pan Evžen, který žil na ulici sedm let. Od malička je tělesně postižený - chodí o berlích. Bral pouze částečný invalidní důchod, a když ho žena opustila, peníze na nájem neměl.

Díky tomu, že potkal lidi z neziskové organizace, kteří mu pomohli k novému bydlení, už několik měsíců žije v sociálním bytě. „Ze zkušenosti vím, že když jsem potřeboval něco řešit, tak jsem nevěděl, kam se obrátit. A neznalost neomlouvá. Někteří lidi se mnou nechtěli mít nic do činění a mé potíže se prohlubovaly,“ uvedl s tím, že nyní se povědomí o moderním programu snaží šířit všude mezi svými známými, kteří jsou v těžké životní situaci.

„Výhoda mapy je, že je interaktivní. Pokud máme nějaký poznatek, ke kterému se běžně nedostanete, například, že na tuto ubytovnu berou zvířata, nebo máte dobrou zkušenost s nějakou poradnou a víte, že tam jsou fajn lidi – můžeme tam tuto zkušenost zanést.“

Eliška Černá

administrátorka webu, společnost Aslido

Nová mapa by podle něj mohla v budoucnu pomáhat nejen lidem na ulici, ale i těm, kteří se ocitnou ve špatné finanční situaci a nebudou mít třeba na jídlo.

Webová stránka mapabezdomova.cz, která by měla sloužit dobrovolníkům, sociálním pracovníkům, ale třeba i samotným lidem bez domova, vznikla v rámci projektu Krisa. Vedle ubytoven, veřejných jídelen a poradenských center najdou v mapě lidé například i potravinové banky.

Kraj rozdělí letos na sociální služby 1,1 miliardy

Rozpočet sociálních služeb bude letos v Moravskoslezském kraji oproti loňsku o něco bohatší. Z krajské pokladny do nich má směřovat přes 1,1 miliardy korun, o 100 milionů více než loni. O dalších penězích do sociální oblasti by zastupitelé měli rozhodovat ještě letos na podzim.

„Těší mě, že proti loňskému roku se nám podařilo pro financování sociálních služeb v našem regionu získat pro letošní rok o 100 milionů korun více. Nicméně nám stále chybí přibližně 250 milionů korun, které by pomohly mimo jiné zlepšit odměňování pracovníků v přímé péči, jejichž práce je těžká a podle mého názoru není dostatečně finančně ohodnocena,“ míní náměstek hejtmana Jiří Navrátil (KDU-ČSL).

Krajský úřad letos přijal 200 žádostí poskytovatelů sociálních služeb o dotace na 650 sociálních služeb. „Věříme, že ještě nějaké peníze přijdou ze státního rozpočtu, a těmi bychom dofinancovali služby alespoň do nějakého optima,“ dodal Navrátil.