HN: OKD chce Křetínský. A také zahraniční fond

Nabídku na koupi důlní společnosti OKD podala společnost EP Industries, jejímž většinovým vlastníkem je podnikatel Daniel Křetínský. Uvedly to Hospodářské noviny, podle nichž je druhým zájemcem zahraniční hedgeový fond. Insolvenční správce OKD Lee Louda ani mluvčí firmy Ivo Čelechovský informaci deníku nechtěli komentovat.

Daniel Křetínský
Zdroj: ČTK Autor: Zlatohlávek Robert

Insolvenční správce Louda ve čtvrtek novinářům sdělil, že posouzení nabídek může trvat i několik týdnů. „Nikdo zatím nemáme vyhodnocené detaily, protože to jsou mnohastránkové nabídky,“ uvedl.

To, že vedení OKD obdrželo při hledání strategického investora dvě finální nabídky, uvedl Čelechovský po čtvrtečním jednání věřitelského výboru. Zda jde o domácí, nebo zahraniční firmy, odmítl specifikovat.

„Vedení společnosti OKD nebude poskytovat jakékoliv komentáře ke zprávám zveřejněných na informačním serveru ihned.cz nebo v Hospodářských novinách ohledně prodejního procesu OKD. Informace týkající se identity osob, které předložily nabídku a podmínky nabídky, mají důvěrný charakter. Všechny osoby, které byly s uvedenými informacemi seznámeny, mají povinnost zachovávat o takových informacích mlčenlivost.“

Ivo Čelechovský

mluvčí OKD

Podle Hospodářských novin je jedním ze zájemců o OKD blíže neurčený zahraniční hedgeový fond a druhým společnost EP Industries, kterou z 60 procent vlastní miliardář Křetínský a z 40 procent lidé napojení na finanční skupinu J&T.

EP Industries zahrnuje 11 firem a specializuje se hlavně na energetické strojírenství. Patří jí také výrobce autobusů SOR nebo odpadová společnost AVE. Křetínskému ale patří i na energetiku zaměřený Energetický a průmyslový holding (EPH).

OKD je v reorganizaci

OKD se dostala do insolvence loni. Pohledávky vůči ní přihlásilo u soudu přes 550 věřitelů, dohromady chtěli od firmy více než 23 miliard korun. Věřitelé firmě povolili reorganizaci, její úspěch ale závisí na tom, zda se podaří najít strategického partnera. Má zajistit provozování dolů a také jejich útlum poté, co se v šachtách postupně přestane těžit uhlí.

V OKD se dál těží uhlí. I se zaměstnanci dodavatelských firem tam nyní pracuje zhruba 11 000 lidí. Na konci března firma zavře ztrátový Důl Paskov na Frýdecko-Místecku, který má okolo 1350 zaměstnanců. Část jich přejde do dolů na Karvinsko, asi 300 zaměstnanců bude pracovat na technické likvidaci dolů. Stovky dalších pracovníků firma propustí.