Vedení těžební společnosti OKD v procesu hledání strategického investora obdrželo dvě finální nabídky. Ve čtvrtek to uvedl mluvčí firmy Ivo Čelechovský. Zda jde o domácí, nebo zahraniční firmy, odmítl specifikovat.
O OKD je zájem. Firma obdržela nabídky od dvou potenciálních investorů
Investor, kterého OKD hledá od konce loňského roku, by měl zajistit nejen další fungování firmy, jež je od loňska v úpadku, ale také postupný útlum dolů.
„V tuto chvíli mohu pouze potvrdit, že jsme obdrželi dvě nabídky. Ty jsou v procesu vyhodnocování. Proto žádné podrobnosti s ohledem na zachování seriózního průběhu celého procesu prozatím nemohu uvést. Poskytování dílčích informací by v tuto chvíli opravdu bylo nekorektní vůči všem zainteresovaným subjektům,“ řekl Čelechovský.
Insolvenční správce OKD Lee Louda řekl, že vyhodnocení nabídek bude trvat možná i několik týdnů. „Nikdo zatím nemáme vyhodnocené detaily, protože to jsou mnohastránkové nabídky,“ řekl Louda.
Z posudku znaleckého ústavu A-Consult plus zveřejněného v insolvenčním rejstříku vyplývá, že pokud by šlo OKD do konkurzu, až na jednoho by věřitelé nedostali nic. Zatímco rozprodej majetku by podle tržních cen k 31. prosinci 2016 vynesl zhruba tři miliardy korun, uzavření dolů a likvidace firmy by přišly na více než 8,3 miliardy.
Peníze od OKD chtěly stovky věřitelů
Pohledávky vůči OKD přihlásilo u soudu přes 550 věřitelů, kteří dohromady chtěli od firmy více než 23 miliard korun. Insolvenční správce však nepopřel jen pohledávky zhruba za tři miliardy. Mezi nepopřenými pohledávkami jsou zajištěné, tedy ty, které se řeší přednostně, za 69 milionů korun. Jediným věřitelem, který by při konkurzu a rozprodeji OKD dostal nějaké peníze, by tak byla společnost Zeppelin CZ, jež má přihlášeny zajištěné pohledávky za 68 milionu korun. Podle znaleckého posudku by dostala necelých 41 milionů.
Louda řekl, že Zeppelin CZ má zástavní právo na některých strojích. „Zajištěný věřitel je přednostně uspokojovaný z prodeje toho majetku, který má v zástavě. Když se ten majetek pod zástavou prodá, tak se tento věřitel řeší primárně a nespadlo by to do balíku těch ostatních,“ uvedl insolvenční správce.
Řekl, že ho výsledky znaleckého posudku nepřekvapily. Vzhledem k tomu, že podobný stav očekával, bylo to jedním z důvodů, proč v insolvenčním řízení doporučoval, aby šel podnik do reorganizace. V takovém případě mají věřitelé větší šanci, že alespoň část svých pohledávek dostanou zaplacenou. Věřitelé také reorganizaci schválili.
V insolvenci od loňska
OKD se loni dostalo do insolvence. Věřitelé firmě povolili reorganizaci, její úspěch ale závisí na tom, zda se podaří najít strategického partnera. Má zajistit provozování dolů a také jejich útlum poté, co se v šachtách postupně přestane těžit uhlí. V Dole Paskov na Frýdecko-Místecku skončí těžba letos 31. března.
V OKD se dál těží uhlí. I se zaměstnanci dodavatelských firem tam nyní pracuje zhruba 11 000 lidí. Náklady na sanaci a rekultivaci dolů činí podle dřívějších odhadů pět až šest miliard korun. Loni počátkem listopadu oslovilo OKD více než 200 potenciálních partnerů s nabídkou prodeje.