Nejvíce gamblerů se léčí v Moravskoslezském a Olomouckém kraji. Odborníci pomáhají stovkám lidí

V Moravskoslezském kraji se odborníci starají o vůbec nejvyšší počet patologických hráčů, vyplývá z čísel Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR. V regionu bylo hospitalizovaných necelých osm desítek lidí. Pro srovnání v Praze jich je na 50. Olomoucko vede zase v počtu osob, které jsou léčeny ambulantně – jedná se o 275 lidí.

Video Léčba patologických hráčů
video

Léčba patologických hráčů

V Praze jich dochází za experty 180, v Moravskoslezském kraji o deset méně. Čísla je ale potřeba brát s rezervou, jak upřesnil Lukáš Hrubý ze společnosti Podané ruce, která pomáhá hráčům už sedm let. „Obdobný typ služeb totiž ve zbytku republiky spíše není,“ doplnil. 

Do centra Podané ruce každoročně zavítá na sto padesát klientů, přičemž na začátku jich bylo jen dvacet. Jde o první středisko v republice, které se specializuje na gamblery. Podobná jako tato v jiných městech teprve vznikají.

Patologické hráče se snaží léčit také v pavilonu na okraji opavské psychiatrické nemocnice. Je zde pro ně vyhrazeno 20 postelí. Ozdravovací proces trvá čtvrt roku. „Jeho součástí jsou intenzivní skupinové psychoterapie,“ zjistila redaktorka ČT Iva Piskalová.

„Když pacient projde tříměsíční léčbou, nepodceňuje následné doléčovací aktivity, chodí do ambulance psychologa, psychiatra, můžeme se bavit o úspěšnosti nějakých 60 procent.“

Tomáš Javůrek

primář oddělení závislostí Psychiatrické nemocnice Opava

On-line hazard je na vzestupu

Novým fenoménem mezi gamblery je on-line hazard, upozornil již dříve národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. Roste podle něj zároveň počet mladistvých, kteří mají s hrami na internetu zkušenosti.

Podíl patologických hráčů, kteří se léčí, je výrazně menší než u uživatelů nelegálních drog. V Česku je podle posledních odhadů asi 50 000 až 100 000 gamblerů, což je podobný počet jako uživatelů nelegálních drog. Starají se o ně na dvě desítky zařízení specializovaných na poskytování pomoci problémovým hráčům.

Mezi patologickými hráči se loni zvyšoval podíl těch, jejichž primární hrou jsou kurzové a on-line sázky, zejména živé přímo při sportovních utkáních. Naopak klesá podíl technických her, jako jsou výherní automaty nebo kasina.

Stát proti nelegálnímu hazardu bojuje

Do konce ledna se z českého trhu stáhlo 44 zahraničních loterijních firem s webovými stránkami v češtině. Představovaly asi 90 procent objemu nepovoleného internetového hazardu. Sdělil to náměstek ministra financí Ondřej Závodský.

Ministerstvo již udělilo první licenci firmě PokerStars, přes 20 dalších žádostí podle náměstka vyřizuje. Nový zákon o hazardu vstoupil v účinnost letos 1. ledna. „Před prvním lednem jsme identifikovali 55 nelegálních internetových stránek s hazardními hrami, které cílí na české hráče. Dvacet z nich k začátku roku znemožnilo účast českým hráčům,“ uvedl náměstek ministra financí Ondřej Závodský.

Video 90’ ČT24 - Potřebujeme silnějšího ombudsmana?
video

Devadesátka: Dojde s novelou o hazardu k cenzuře internetu?

Devadesátka: Dojde s novelou o hazardu k cenzuře internetu?

Babiš: Po 26 letech máme nový, moderní zákon regulace hazardu

Votava: Opozice vyvolává dojem, že se jedná o dalšího Velké bratra

Svoboda: Je potřeba, aby ochrana hráčů byla přísnější

Farský: Ministerstvo financí si pod sebe uzurpovalo pravomoc rozhodovat, co je legální, a vzala ji soudům. To je špatný směr

Hollan: Kostra zákona je napsána dobře, řada věcí ale chybí

Za nelegální považovalo ministerstvo financí (MF) takovou firmu, která měla webové stránky v češtině, umožňovala platbu v korunách nebo svojí reklamou mířila na spotřebitele na českém trhu. Zbylým 35 společnostem, které k začátku roku neznemožnily českým hráčům sázení, MF podle Závodského odeslalo dopis. „V něm jsme jim vysvětlili, že provozují hazardní hru v rozporu se zákonem, a vyzvali je k ukončení provozu,“ doplnil náměstek.

Podle údajů ministerstva financí (MF) v roce 2015 dosáhly tržby tuzemských firem v internetových kursových sázkách 38 miliard korun.