Klienti sociálních služeb opouštějí zámky i kláštery. Stěhují se do domácího prostředí

Moravskoslezský kraj pokračuje v přeměně pobytových sociálních služeb. Například život lidí s handicapem na zámku Nová Horka je proto již delší dobu u konce. Zatímco se historický objekt otevírá veřejnosti, třináct postižených osob, které zde původně žily, se zabydluje v novém areálu.

Video Transformace sociálních služeb
video

Transformace sociálních služeb

„Teď má každý z nich vlastní pokoj, uklízejí, chodí na nákupy a v každém ze čtyř bytů mají nejméně jednoho asistenta,“ uvedla redaktorka ČT Markéta Radová, která situaci sleduje.

Výstavba nového domova byla součástí transformace sociálních služeb. Zapojeny jsou do něj všechny příspěvkové organizace Moravskoslezského kraje, které poskytují sociální služby více než tisícovce lidí se zdravotním postižením.

V rámci tohoto procesu se už přesunuli do domácího prostředí klienti ze zámku Hošťálkovy, Jindřichova ve Slezsku, Zámku v Dolních Životicích nebo klášterní budovy organizace Marianum.

Objekty bez využití jdou do prodeje

Pro lidi se zdravotním postižením kraj postavil sedm domů, devět jich koupil, zrekonstruoval 22 objektů a 14 bytů. Pokud krajští úředníci pro opuštěné objekty, které dříve obývali handicapovaní klienti, nenajdou využití, nabízí je obcím nebo jdou do prodeje. Například klášterní budovu Mariana vrátí v rámci církevních restitucí, konkrétně České provincii Dcer Božské Lásky.

Moravskoslezský kraj zřizuje více než dvě desítky příspěvkových organizací v sociální oblasti, které poskytují pobytové služby pro lidi se zdravotním postižením a pro seniory. Jejich kapacita je asi 2300 lůžek, pracuje v nich na 1700 zaměstnanců. Celkové provozní náklady činí stovky milionů korun.