Šumava by mohla turisty pustit i na nepřístupnou „tetřeví“ stezku u Modravy

2 minuty
Reportáž: Nakolik se Šumava otevře turistům?
Zdroj: ČT24

Turistům by se na Šumavě mohla otevřít dlouhodobě nepřístupná stezka mezi Březníkem a Modrým sloupem poblíž Modravy, kde hnízdí ohrožený tetřev hlušec. Připouští to nová šumavská studie vyhodnocení vlivů na životní prostředí (EIA).

Cesta z Březníku Luzenským údolím na Modrý sloup na česko-bavorském pomezí platila jako takzvaná Zlatá stezka stovky let za hojně užívanou trasu, která měla obchodníky i pašeráky převést přes šumavské hřebeny. Pohyb zde ale po nástupu komunistů k moci zastavila železná opona a návštěvníky národního parku se sem nepodařilo vpustit ani po roce 1991.

Oblast totiž spadá do první zóny ochrany a navíc zde sídlí jediná početnější populace kriticky ohroženého tetřeva hlušce – zpřístupnění trasy mezi Březníkem a hranicí tak v následujících letech zablokoval spor o to, zda mohou turisté k hraničnímu přechodu vůbec zamířit.

Blízko otevření stezky byla Šumava už před třemi lety, v červenci 2013 ale českobudějovický soud rozhodnutí správy národního parku po intervenci ekologických aktivistů zrušil, a to právě kvůli tetřevovi. Park podle justice nedostatečně posoudil vliv na ptačí populaci.

Člověk na území tetřeva? Možné to je

Nyní šumavský národní park ovšem předložil ministerstvu životního prostřední novou studii EIA, a ta podle správy rezervace zpřístupnění sporné stezky nevylučuje. „Podle zpracované dokumentace je možné, aby stezka byla zpřístupněna za určitých podmínek. V dokumentaci jsou navržena možná opatření, která by vliv na populaci tetřeva kompenzovala tak, aby bylo možné stezku na Modrý sloup otevřít,“ uvedl ředitel parku Pavel Hubený. Část území by podle něj musela nadále zůstat jako klidová.

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) doplňuje, že právě otevření trasy na hranicích Česka a Německa bylo hlavním důvodem, proč nová EIA vznikala: „Je to totiž jediná legální cesta, jak otevřít Modrý sloup, stejně tak jako jakýkoliv záměr i na bavorské straně parku.“

Tetřev hlušec
Zdroj: ČTK/imago stock&people

Podle studie EIA by se mohlo turistům otevřít celkem čtyřiatřicet lokalit v centrální části Šumavy, z toho třináct s žádným nebo jen minimálním vlivem na šumavskou přírodu. „Šumava se tak dočká nových projektů i nově otevřených stezek pro turisty,“ slibuje mluvčí národního parku Jan Dvořák. Do této kategorie podle něj patří třeba rozhledna na Modravské hoře, propojení cyklistických tras mezi Filipovou Hutí, Kvildou a Horskou Kvildou nebo vybudování cyklostezky mezi Hradlovým mostem a Modravou.

Radnice chtějí studii revidovat

Šumavské obce ale posudek kritizují; jeden z nejcennějších regionů v republice totiž turistům podle starostů otevírá méně, než očekávali. A výhrady opět motivuje kriticky ohrožený tetřev.

Na Horské Kvildě chtěli stavět rozhlednu na vrcholu Antýglu, kvůli populaci vzácného opeřence ale záměr s největší pravděpodobností neprojde, a ze stejného důvodu zůstanou zavřené i některé trasy v okolí Železné Rudy. „Návštěvníci Železnorudska se nedočkají otevření Lávkové stezky, Dánské cesty ani vyhlídky na jezera,“ vyjmenovává železnorudský starosta Michal Šnebergr.

Radnicím vadí i to, že některé chystané projekty, jako stavbu rozhledny v Borových Ladech, studie sloučila do jednoho záměru. „Každá ta rozhledna měla být posuzovaná zvlášť, ale kvůli kumulativním vlivům neprošla ani jedna,“ dodává starostka Borových Lad Jana Hrazánková. Radnice proto budou žádat revidování celé studie.

Studií se bude zabývat i ministerstvo životního prostředí, které musí nechat zpracovat oponentní posudek. Jeho výsledky bude mít k dispozici park během příštího roku.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

V Praze přibývá vykradených aut

Pražští policisté za poslední týdny řeší desítky případů vloupání do aut. Zloději si nejčastěji odnášejí peníze, autobaterie nebo světlomety. Hlavně v oblasti Jižního Města a Zahradního Města nebo na Vinohradech. Pachatele se většinou vypátrat nepodaří.
před 8 hhodinami

V kině i na Svatém Kopečku vzpomínali čeští věřící na papeže Františka

S papežem Františkem se v sobotu symbolicky rozloučili i čeští věřící, kteří nemohli vyrazit do Vatikánu. Někteří prostřednictvím mše, jiní sledováním televizního přenosu. V Brodku u Přerova promítali obřad v kině. Na Svatém Kopečku se konala pieta zároveň s národní poutí za hospice.
před 9 hhodinami

Obyvatelé Nových Heřminov se vyslovili pro stavbu přehrady

Obyvatelé Nových Heřminov na Bruntálsku v referendu vyjádřili souhlas se stavbou protipovodňové přehrady. Ta zatopí část obce. Před sedmnácti lety se v plebiscitu naopak postavili proti projektu a obec pak musela podnikat jen kroky, které znemožňovaly stavbu. V Uhách na Kladensku souhlasili lidé v referendu se stavbou větrných elektráren. V Menharticích na Třebíčsku zastupitelé naopak zrušili kvůli tlaku obcí referendum o větrném parku.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Pochod pro život zablokovali odpůrci akce

Z Hradčanského náměstí v Praze v sobotu vyšel Pochod pro život, akce měla podle pořádající organizace Hnutí pro život – sdružující odpůrce potratů – zlepšit povědomí o pomoci pro nečekaně těhotné ženy a vyjádřit jim podporu. Na Jungmannově náměstí se konala protestní akce, někteří z jejích účastníků následně zablokovali trasu pochodu. Hnutí pro život pak akci ukončilo. Na Palackého náměstí se zase konal pietní akt k uctění památky těhotných žen, které přišly o život kvůli zákazu interrupcí.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Neptali se, dělali vše podle svého, říká o ruských vojácích pamětník osvobození Brna

Erichu Veselému bude příští rok sto let. Na konci války to byl osmnáctiletý mladík, vyučený soustružník. Pracoval ve firmě na výtahy, která se přeorientovala na válečnou výrobu. Bombardování Brna firmu nikdy nezasáhlo. Hospodářství rodiny Veselých se pak ocitlo pod palbou v polovině dubna 1945, když Rusové stříleli z Pisárek na Jundrov, kudy se stahovala německá armáda směrem na Bystrc. Rusové se pak nastěhovali k nim do domu a tábořili na zahradě.
před 16 hhodinami

Hrad Trosky a okolí už pociťují nápor fanoušků hry Kingdom Come

Více odpadků i problémy s parkováním. Na hrad Trosky v Českém ráji i do nedaleké obce míří díky oblíbené počítačové hře Kingdom Come 2 stále více turistů. Jak České televizi potvrdil starosta Troskovic Martin Svadbík, obec se na jejich nápor už připravuje. Plánují třeba vybudovat další parkovací místa. Posílí také hlídky na hranici přírodní rezervace Apolena, která se též ve hře objevuje. Vstup do ní je ale zakázaný.
před 23 hhodinami

Osvobození Brna předcházely těžké boje především na jih od města

V sobotu uplyne osmdesát let od osvobození Brna od nacistů. Ti sváděli tvrdé boje s postupující Rudou armádou už několik dní předtím v okolí města. Boje o Brno si vyžádaly mnoho obětí na životech. Zahynulo dvanáct set místních obyvatel, dvanáct tisíc rudoarmějců a sedm tisíc německých vojáků.
25. 4. 2025Aktualizováno25. 4. 2025

Hasiči na Moravě pokračují v úklidu po přívalových deštích

Obce v Jihomoravském kraji zasažené čtvrtečními přívalovými dešti sčítají škody, čistí silnice a chodníky od nánosů bahna. Někde voda zatopila i desítky domů. Hasiči ve čtvrtek zasahovali například ve Veselí nad Moravou a několika dalších obcích na Hodonínsku, také ale třeba v Rájci-Jestřebí na Blanensku. Voda zatopila domy, sklepy, zahrady, chodníky a silnice. Lidé, kteří nedokážou nepříznivou situaci zvládnout sami, můžou získat mimořádnou dávku až 72 900 korun, uvedlo ministerstvo práce.
25. 4. 2025Aktualizováno25. 4. 2025
Načítání...