Některým žádostem státní podnik Diamo nevyhověl, nesplňovaly totiž podmínky. Jednalo se celkem o pět případů, ve kterých byli žadatelé o příspěvek neúspěšní.
Na příspěvek mají nárok horníci, kteří odcházejí z šachty po domluvě nebo dostanou výpověď z důvodu reorganizace. Ti, kteří z práce odejdou dobrovolně, na peníze nedosáhnou. Výše příspěvku, která dosahuje sedmi nebo osmi tisíc korun měsíčně, se odvíjí podle toho, zda byli zaměstnáni v dole, nebo na povrchu.

Horníci žádají o příspěvek
„Záleží také na tom, jak dlouho horníci v dole pracovali a v jaké rizikové skupině jsou,“ přiblížila redaktorka České televize Pavla Daňková s tím, že mechanismus vyplácení příspěvku vychází ze stejného principu, který byl v minulosti použit v souvislosti například s restrukturalizací a útlumem hnědouhelného hornictví či reformami v ocelářském průmyslu.
V Diamu, které proplácení příspěvků zastřešuje, už kvůli zvýšené agendě přijali navíc i jednu pracovnici, ten největší nápor očekávají ale v dalších měsících. Záležet přitom bude na situaci ve společnosti OKD, která prochází restrukturalizací.
Příspěvky pro propuštěné zaměstnance společnosti OKD už vláda schválila v květnu. Minimální doba jejich vyplácení činí tři měsíce, maximální až pět let.
Příspěvek je hrazen ze státního rozpočtu prostřednictvím podniku Diamo. „Jsme na to připraveni, máme potřebné zkušenosti i zázemí. Sociální centrum, které vyplácí příspěvky horníkům, u nás funguje. Nebude tedy nutné vytvářet nové organizační struktury,“ uvedl ředitel společnosti Tomáš Rychtařík.