Volby 2016: V Libereckém kraji zatím nevědí, koho volit. Tématem je zdravotnictví i korupce

Pouze čtvrtina lidí v Libereckém kraji je rozhodnuta jít ke krajským volbám a zároveň už ví, koho bude volit. Výsledky v druhém nejmenším regionu v republice proto lze jen stěží odhadovat. Přestože do kraje dosud nevkročil ani jeden uprchlík, podle sociologických průzkumů je pro mnohé klíčová otázka bezpečnosti. Dalšími tématy jsou zdravotnictví, stav silnic či korupce. Problémům kraje se budou věnovat hosté předvolební debaty, která začne ve 20:00 na ČT24.

Rónův malý plačící Marťan pod Ještědem
Zdroj: ČTK Autor: Michal Okla

Jedním z hlavních témat letošních voleb do zastupitelstva v Libereckém kraji je zdravotnictví. V odlehlých částech regionu je v mnoha menších nemocnicích nedostatek lékařů. Podle nedávného průzkumu agentury STEM/MARK patří Liberecko k místům, kde lidé nejčastěji uvádějí, že se přímo setkali s negativním vlivem chybějícího personálu v nemocnicích.

Krajská nemocnice v Liberci je sice institucí na špičkové úrovni, jenže areál sevřený téměř v centru města je předimenzovaný a není možné jej dál rozvíjet. Krajští zastupitelé se proto snaží najít řešení, jak nemocnici zmodernizovat, případně postavit nový areál na jiném místě.

Nedostatek kvalifikovaných pracovníků je v Libereckém kraji také v technických oborech, na což si stěžují místní firmy, které nemohou najít vhodné zaměstnance. Dlouhodobý je také nezájem o řemeslo.

Video Studio 6
video

Největší témata před volbami v Libereckém kraji

Zničené silnice, rozkradené dotace

V nevyhovujícím, nebo dokonce havarijním stavu je skoro polovina krajských silnic, a to navzdory velkým investicím, které se do jejich oprav investovaly po povodních v roce 2010. Nejhorší situace je na Semilsku, kde je také nejhustší silniční síť.

Jako problematické se ukázaly některé projekty hrazené z Evropských dotací. Protikorupční policie začala podezřelé kauzy prověřovat a několik lidí obvinila z korupce. Jsou mezi nimi i politici včetně současného hejtmana Martina Půty (SLK) nebo bývalého krajského předsedy ČSSD Roberta Duška.

Předvolební průzkum v Libereckém kraji 376.28 KB

Strach z nepřítomných uprchlíků

V celém Libereckém kraji nebyl a není jediný uprchlík a ani jím nevede žádná migrační trasa. Přesto mají lidé podle průzkumů z důvodu migrace strach o svou bezpečnost. Obavy nejspíš pramení z blízkosti detenčního zařízení Bělá-Jezové, které stojí těsně za krajskou hranicí.

V centru se vloni v červenci část uprchlíků vzbouřila. Tehdy tam pobývaly bezmála čtyři stovky cizinců. Nyní je však situace odlišná. Od loňské vzpoury policie žádný větší konflikt řešit nemusela. Zařízení je určené výhradně osamělým ženám a rodinám s dětmi. Aktuálně je v Bělé-Jezové přítomno okolo padesáti lidí, kteří čekají na vyhoštění. 

Problémy kraje budou jedním z témat předvolební debaty, která začne ve 20:00 na ČT24. Pozvánku do studia dostali lídři devíti stran a hnutí, které podle průzkumů mají největší šanci dostat se do zastupitelstva.

Hosté jsou zváni na základě výsledků výzkumu, který pro Českou televizi vypracovaly dvě nezávislé renomované společnosti pro výzkum veřejného mínění Median a STEM/MARK. Výzkum se konal od 8. srpna do 3. září, vždy na vzorku minimálně 1200 respondentů v každém kraji.

V Libereckém kraji letos do krajských voleb kandiduje celkem 19 stran, sdružení a hnutí. Před čtyřmi lety to bylo 20 stran a hnutí.

Česká televize v následujících dvou týdnech představí postupně ve všech krajích strany, hnutí a jejich lídry, kteří kandidují v krajských volbách. Sérii diskusí završí v předvečer voleb superdebata. K urnám lidé půjdou v pátek a v sobotu 7. a 8. října.
Pravidla volebního a předvolebního vysílání České televize 6.59 MB
Dodatek k volebním pravidlům 438.13 KB
Krajské volby 2016: Předvolební výzkumy v krajích 968.04 KB