Podle zjištění redaktorky České televize Terezy Krumpholzové by rostliny neměly lidem způsobovat žádné alergie. „Špatně se v nich ale plave,“ poznamenala. Podle vodního záchranáře Robina Neubayera se do rostlin lidé mohou snadno zamotat. „A pokud se v nich neumějí pohybovat, mohou zazmatkovat a dokonce i utonout,“ dodal.

Potíže na Hlučíně
Speciální vodní kombajn, který například používají na Plzeňsku, se ale na jezero jen tak nedostane. Stojí totiž mezi pěti a šesti miliony korunami. „A takový výdaj musí schválit představitelé města. Letos se tak štěrkovna vyčistit nestihne,“ dodala Tereza Krumpholzová.
Plavce trápí i sinice
Podle krajských hygieniků nepřeje Štěrkovna Hlučín aktuálně plavcům nejen kvůli přerostlým travám, ale také kvůli výskytu sinic. „Koncem minulého týdne došlo v přírodním koupališti v areálu Štěrkovny Hlučín k výraznému rozvoji sinic. Kontrolní rozbory zajištěné provozovatelem z pondělí tohoto týdne sice potvrdily zlepšení kvality vody, nicméně i nadále platí doporučení zejména pro vnímavé osoby,“ uvedla hygienička Helena Šebáková.
Především malé děti, těhotné ženy, alergici a osoby s oslabeným imunitním systémem by tak podle ní měly omezit pobyt ve vodě a po koupání se osprchovat nejlépe pitnou vodou.
Provozovatelům koupališť v Moravskoslezském kraji klesly kvůli nepříliš teplému létu tržby až o 40 procent. Například u Hlučínské štěrkovny se letos během léta dalo koupat 15 dnů. Loni bylo koupacích dnů až 30.
„Návštěvnost poklesla o 70 procent. Zatímco loni přišlo od června do srpna do našeho areálu přes 43 000 lidí, letos jich bylo necelých 13 000,“ řekl ředitel Sportovně-rekreačního areálu Hlučín Petr Breitkopf. Tržby se podle něj snížily o 40 procent. Pokles zaznamenal i hlučínský kemp. „Loni přijelo 6400 lidí, letos něco přes 5300, většina z nich byla z České republiky,“ uvedl Breitkopf.