Kdo vyřeší dluhy OKD? Pomoci má předběžný věřitelský výbor

Krajský soud v Ostravě vyhověl žádosti o ustavení předběžného věřitelského výboru těžební společnosti OKD, která je v úpadku. Řízení by se tím mělo urychlit. Není však ještě jasné, kdo ve výboru bude. 

Důl Paskov na Frýdecko-Místecku
Zdroj: ČTK Autor: Drahoslav Ramík

„To znamená, že vše poběží rychleji než od 10. srpna (v tento den bude schůze věřitelů). Je samozřejmě otázkou, kdo všechno tam zasedne. Každopádně to bude stát, správa sociálního zabezpečení, protože ta má již pohledávku více než 74 milionů korun,“ sdělil ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). 

Místopředseda Sdružení hornických odborů OKD Štefan Pinter doplnil, že mezi zaměstnanci roste napětí. „Jsou schopni hodně věcí pochopit, ale nepochopí, a myslím si, že to je zásadní, kdyby nedostali výplatu,“ uvedl Pinter. V takovém případě se odboráři obávají možných nepokojů. Podle Pintera odbory vítají ustavení předběžného věřitelského výboru.

Video Místopředseda Sdružení hornických odborů OKD Štefan Pinter
video

Místopředseda Sdružení hornických odborů OKD Štefan Pinter

Zdroj: ČT24

Místopředseda Sdružení hornických odborů OKD Štefan Pinter k situaci v OKD. 

Mládek zatím neví, zda ve výboru zasednou zástupci společnosti Ad Hoc Group (AHG), které patří firma New World Resources (NWR), jež je majitelem OKD. „Oni mají konflikt zájmu, jsou zároveň majitelé i věřitelé. Ale to bude na rozhodnutí soudu,“ řekl Mládek.

Vláda podle něj předpokládá, že insolvenční správce s podporou dočasného věřitelského výboru učiní kroky, které zajistí financování OKD na nejbližší dobu tak, aby bylo na výplaty a odstupné pro případně propouštěné horníky. „Insolvenční správce oslovil asi 70 subjektů a zjistil, že financování ze soukromého sektoru nedostane. Musí teď udělat další věc, obrátit se na stát a sdělit, jakou má představu, jak zajistit fungování OKD v nejbližší době a také celkové řešení insolvence,“ řekl Mládek.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) zopakoval, že vláda usiluje o to, aby doly zůstaly v chodu, sociální dopady situace v OKD byly v Moravskoslezském kraji co nejmenší a aby útlum těžby byl rozložen do několika let.

„Nabíhají jednotlivé kroky a opatření – 1. června začne platit rozhodnutí vlády o sociálním příspěvku pro případně propuštěné zaměstnance OKD, čekáme na rozhodnutí Senátu,“ poznamenal Sobotka, jenž doufá, že horní komora schválí zákon pro horníky z hlubinných dolů, kteří by díky němu mohli odcházet do důchodu o sedm let dříve.

Hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák (ČSSD) podotknul, že schůzku k dění k OKD přivítal. Byť byla podle něj jen „informativní“. Těžební činnost na dole Paskov a jeho zaměstnance však považuje za nejohroženější z hlediska ztráty pracovního místa ve skupině OKD.

Místopředseda Sdružení hornických odborů OKD Štefan Pinter řekl, že mezi zaměstnanci roste napětí. „Jsou schopni hodně věcí pochopit, ale nepochopí, a myslím si, že to je zásadní, kdyby nedostali výplatu,“ uvedl Pinter. V takovém případě se odboráři obávají možných nepokojů. Podle Pintera odbory vítají ustavení předběžného věřitelského výboru.

Peníze žádá od OKD již 650 věřitelů

OKD zůstává v provozu, v dolech se dál těží uhlí. Firma má nyní zhruba 9800 kmenových zaměstnanců, 2500 dodavatelských a 200 agenturních pracovníků. Ztráta zaměstnání ale hrozí i dalším tisícům lidí v navazujících profesích. OKD má existenční problémy kvůli klesajícím cenám uhlí, podle analytiků ale i kvůli vysokému zadlužení.

V insolvenčním návrhu, který uhelná společnost sama na sebe podala, OKD uvedla, že má více než 650 věřitelů a dluží přes 17 miliard korun, které nedokáže splácet. Majetek firmy nedosahuje hodnoty ani sedmi miliard korun. Do insolvenčního řízení už se se svými pohledávkami přihlásilo pět set věřitelů, kteří po OKD chtějí celkem více než deset miliard korun.