Roky bez vody a tepla. Ostravský soud řeší šikanu nájemníků

Roky bez vody a tepla. Ostravský soud řeší šikanu nájemníků

Obyvatelé domu v centru Ostravy žijí v pronajatých bytech bez tepla a vody už osm let. Někteří nájemci odešli, jiní vydrželi. Podnikatel a majitel domu Petr Nevlud teď stanul před ostravským okresním soudem. Obžalován je z neoprávněného zásahu do práva k domu a bytu a také z útisku. Nevlud se ale cítí nevinen.

Kdysi výstavní dům v centru Ostravy byl pro víc jak dvacítku nájemníků příjemným bydlením. V roce 2002 ale objekt koupila firma Unimex-Invest a podmínky se začaly zhoršovat.

„Řádově od roku 2008 nefunguje žádná ze služeb, které by pronajímatel měl zajišťovat. Není tam dodávka teplé a studené vody, dodávka tepla, nejezdí výtahy,“ vyjmenovává právní zástupkyně nájemnice Hana Sayehová. Většina nájemníků už boj s majitelem vzdala a odstěhovala se jinam. Zůstaly pouze dvě nájemnice.

Když to vezmete od roku 2008, kdy jsme podávali první žalobu, teď máme přibližně třetinu roku 2016 a není dotaženo nic. Voda neteče, teplo není.
Hana Sayehová
právní zástupkyně nájemnice

Petr Nevlud byl kvůli problémům v domě už jednou odsouzen. Dostal podmíněný trest, který však zrušila amnestie bývalého prezidenta Václava Klause v lednu 2013. Společnost Unimex-invest byla nicméně povinna zajistit dodávku jak vody, tak i tepla. Okresní soud se teď případem zabývá na základě nové obžaloby.

Obžalovaný mluví o spiknutí

„Přestože jsou rozsudky pravomocné, přestože jsou vedeny exekuce k vykonání těchto rozsudků, dodnes se nic nestalo. Situace je v podstatě stejná, jako byla v roce 2008,“ dodala Sayehová.

Podobný případ řešil před nedávnem Krajský soud v Ostravě. Majitel domu ve Frýdku-Místku nechával mrznout své nájemníky dva roky. Vyměřen mu byl nakonec pětiměsíční trest s podmínkou na rok a půl.

Žalobu odmítám, cítím se plně nevinen.
Petr Nevlud
obžalovaný

Obžalovaný Nevlud ale vinu odmítá a tvrdí, že je terčem spiknutí nájemníků a teplárenské společnosti. V úterý u soudu vypovídal právník energetické společnosti Jakub Vyroubal. Potvrdil, že firma vede s Nevludem několik soudních sporů. Jejich obsahem jsou neuhrazené pohledávky za dodané teplo a na druhé straně spor o nájemné za výměníkovou stanici, kterou má společnost umístěnou v Nevludově nemovitosti v Ostravě-Porubě. Za to Nevlud požaduje uhrazení nájemného. Spory se řeší už několik let. Výsledkem je zatím to, že v bytech nájemníků se netopí.

„Je to taková papírová válka. Nyní jsme na mrtvém bodě,“ řekl právník u soudu. Podle něj jsou Nevludovy požadavky nepřiměřené. Navíc se domnívá, že dodavatel tepla má v Nevludově nemovitosti zákonem dané věcné břemeno. S tím zase nesouhlasí Nevlud. Tvrdí, že předchozímu majiteli, od kterého budovu v Porubě koupil, firma nájem za stanici platila. 

O sporu už dvakrát rozhodoval podle Vyroubala Krajský soud v Ostravě. „Jednou rozhodl v náš prospěch, jednou v neprospěch. Nyní čekáme, jak rozhodně Nejvyšší soud,“ uvedl. Podle Vyroubala jsou nyní v domě nefunkční rozvody tepla. „Jsou v havarijním stavu. Je to vina vlastníka,“ prohlásil a dodal, že nyní ani není možné dodávku tepla obnovit. Vyžadovalo by to kompletní opravu rozvodů.

Řekl také, že před přerušením dodávek se opakovaně jeho klient s Nevludem snažil dohodnout. „On ale nekomunikoval. To bylo v zimním období. Věděli jsme, že tam žije řada lidí. Proto jsme dodávku přerušili až po topné sezoně,“ řekl.

Podle Sayehové se majitel domu snaží nájemníků zbavit, aby dům mohl rekonstruovat a pak na něm mnohem více vydělávat. S tím ale Nevlud nesouhlasí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Dobrovolníci pokračují v záchraně areálu lázní Kyselka

Pokračuje snaha dobrovolníků zachránit zchátralé lázně Kyselka u Karlových Varů. Areál, který se později stal památkou, nechal na konci devatenáctého století vystavět podnikatel Heinrich Mattoni. Právě tamní prameny využívá výrobce minerální vody dodnes. Do věže Mattoniho vily by se za dva roky mohli podívat i návštěvníci. To ale záleží na rychlosti prací placených jen ze sponzorských darů a dotací.
před 12 hhodinami

Bomby zničily babičce v Brně firmu i byt, vzpomíná Feld na druhou světovou válku

Při spojeneckém bombardování Brna v listopadu 1944 zničily bomby velkou část středu Brna. Šest tisíc lidí přišlo o přístřeší, téměř šest set obyvatel zahynulo. Všichni členové rodiny Feldových, kteří se schovali do krytu, přežili, ale babičce Josefa Felda zničily bomby firmu i byt. Jedna z nich byla dokonce časovaná, škodu dokončila o tři dny později. V domě už naštěstí nikdo nebyl.
před 20 hhodinami

Muži, ženy i děti. V Rovensku pod Troskami vyvraždili před osmdesáti lety 356 lidí

V Rovensku pod Troskami v Českém ráji se před osmdesáti lety, 10. května 1945, odehrál jeden z nejhorších válečných zločinů na severu Čech. Sovětští vojáci s partyzány a některými místními tu u školy zastřelili celkem 365 neozbrojených německých vojáků, civilistů, žen a dětí. Pravděpodobným motivem byla msta.
včera v 07:00

Papež Lev XIV. v minulosti pobýval i v Brně

Nový papež Lev XIV. (vlastním jménem Robert F. Prevost) navštívil Českou republiku v minulosti nejméně desetkrát. K brněnské diecézi má podle tamního biskupa Pavla Konzbula blízko. Konkrétně k augustiniánskému klášteru na Starém Brně, protože je členem řádu. Při výkonu funkce generálního převora řádu v Brně pobýval Prevost jako host někdejšího opata. Provinciál řádu Juan Provecho potvrdil, že se měl původně příští neděli v Praze účastnit biřmování.
včera v 06:00

Vulgarity i kopanec do krku. Policisté se zabývají šikanou na jihu Moravy

Policie se zabývá případy šikany a napadení na Znojemsku. Videa ze dvou incidentů, ke kterým došlo v Miroslavi, kolují na sociálních sítích. Jedná se o konflikty mezi dětmi a mladistvými. Strážci zákona už totožnost účastníků potyček znají.
9. 5. 2025

Partyzánům na Slovensku dělala spojku desetiletá Ernestina Švorcová

Důležitou součástí protifašistického boje v Česku i na Slovensku byl partyzánský odboj. V deseti letech se stala spojkou partyzánů na Slovensku Ernestina Švorcová. Její otec působil v odboji, tři dny před válkou ho zatklo gestapo, domů už se nikdy nevrátil. Válečná veteránka dnes žije v Bechyni.
9. 5. 2025

Děkuji každému, kdo nám vrací trochu našeho domova, řekl Daniel Low-Beer v Brně

Rodinu významných průmyslníků ve vlnařství a cukrovarnictví Löw-Beerů připomíná v brněnské ulici Hlinky a Kalvodově ulici osmnáct kamenů zmizelých. Položení mosazných dlažebních kostek, které nesou jména obětí nacistického režimu, se zúčastnili také potomci rodu. Daniel Low‑Beer poděkoval za navrácení kousku domova a ocenil, že kameny připomínají konkrétní lidi. Představitelé vlády varovali před opakováním chyb z minulosti.
9. 5. 2025

Zlín patří na týden designu

Ve Zlíně se koná týden designu. Mezinárodní festival do 13. května nabízí výstavy, módní přehlídky i workshopy. Akci nazvanou Zlin Design Week pořádá Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati.
9. 5. 2025
Načítání...