Chomutov si ponechá trolejbusy, i když v Jirkově skončí

Nedlouhá tradice trolejbusové dopravy v Chomutově nezanikne. Poté, co se rozhodl zrušit svoji část provozu sousední Jirkov, jednali i chomutovští zastupitelé o možnosti trolejbusů se vzdát. Návrh však zamítli. Vliv patrně mělo i upozornění ředitele Dopravního podniku měst Chomutova a Jirkova, že pokud by město chtělo kupovat nová vozidla náhradou za nejstarší trolejbusy za evropské dotace, dostalo by je pouze, když by opět nakoupilo trolejbusy.

První trolejbus svezl cestující mezi Chomutovem a Jirkovem v létě 1995. Jirkovští zastupitelé však rozhodli, že se o necelých 22 let později od trolejbusové sítě odstřihnou. Zda se k nim na počátku příštího roku nepřidat, probírali i chomutovští zastupitelé - takový krok ale neschválili. Pro zachování byla v pondělí večer většina zastupitelů, proti nikdo, pouze dva se zdrželi.

Zastupitelé takto hlasovali navzdory tomu, že zastupitel, radní a předseda představenstva dopravního podniku Jaroslav Komínek (KSČM) nedávno napsal do chomutovského radničního věstníku, že považuje provoz trolejbusů za neudržitelný. 

Opozičním chomutovským zastupitelům ovšem chyběla hlubší ekonomická analýza a perspektiva trolejbusů ve městě. „Postrádám předpověď, jak to bude do budoucna,“ uvedl bývalý primátor Jan Mareš (ČSSD).

Jirkov zdůvodnil konec trolejbusů penězi, i když na autobusy dotace nejsou

V diskuzi na jednání zastupitelstva vystoupil i ředitel dopravního podniku, který obsluhuje obě města trolejbusovou a autobusovou dopravou. Ředitel Petr Maxa přiznal, že trolejbusová doprava je dražší než autobusová. Upozornil taky, že při obnově trolejbusového vozového parku je možné získat evropskou dotaci  opět jen na trolejbusy. „Jedná se tak o možnost obnovit po letech vozový park,“ podotkl Petr Maxa.

Jirkov se rozhodl, že od 1. ledna příštího roku přestanou trolejbusy ve městě jezdit, protože jejich provoz považují zastupitelé za drahý. „Na provoz vychází nejlépe autobusy,“ řekl po rozhodujícím hlasování starosta Radek Štejnar (ČSSD). Roli sehrál i stav vozového parku, protože deset z šestnácti trolejbusů Dopravního podniku měst Chomutova a Jirkova jezdí ve městech od samého počátku, tedy již přes dvacet let.

O rušení trolejbusů uvažovaly i Mariánské Lázně a Ústí nad Labem

Rozmach trolejbusových provozů v Československu nastal v 80. letech po ropné krizi, která změnila pohled na dosavadní trend rozvoje městských autobusových systémů. Tehdy totiž zanikaly tramvajové i některé starší trolejbusové provozy.

V posledních letech však hned několik měst uvažovalo o zrušení trolejbusů. Nejdále se úvahy o ukončení jejich provozu dostaly v Mariánských Lázních. Bývalé vedení města prosazovalo jejich útlum a naznačovalo i možné zrušení. Nahradit je měly autobusy. „Emisní limity dnešních autobusů jsou už takové, že to není velký rozdíl,“ tvrdil bývalý starosta Zdeněk Král (ODS).

S kritikou se setkala i myšlenka někdejšího vedení Mariánských Lázní místo trolejbusů pořídit autobusy na elektrický pohon. Trolejbusy se nakonec v roce 2014 staly ve městě jedním z předvolebních témat. Loni město původní rozhodnutí přehodnotilo. Letos v březnu potom zastupitelé schválili žádost o dotaci na nákup nových trolejbusů s bateriovým pohonem, které budou zajíždět i do míst mimo trolejovou síť.

Mariánské Lázně
Zdroj: ČT24/Vojtěch Rejl

Jistá nebyla ani budoucnost provozu trolejbusů v Ústí nad Labem. Městskému dopravnímu podniku se dlouho nedařilo sehnat peníze na obnovu vozového parku. Jednou z možností tak byl i zánik trolejbusové dopravy v krajském městě. Nakonec však dopravní podnik dostal evropskou dotaci, a tak nakoupil 26 nových trolejbusů, čím hrozbu zániku provozu zažehnal.

obrázek
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Vulgarity i kopanec do krku. Policisté se zabývají šikanou na jihu Moravy

Policie se zabývá případy šikany a napadení na Znojemsku. Videa ze dvou incidentů, ke kterým došlo v Miroslavi, kolují na sociálních sítích. Jedná se o konflikty mezi dětmi a mladistvými. Strážci zákona už totožnost účastníků potyček znají.
před 3 hhodinami

Partyzánům na Slovensku dělala spojku desetiletá Ernestina Švorcová

Důležitou součástí protifašistického boje v Česku i na Slovensku byl partyzánský odboj. V deseti letech se stala spojkou partyzánů na Slovensku Ernestina Švorcová. Její otec působil v odboji, tři dny před válkou ho zatklo gestapo, domů už se nikdy nevrátil. Válečná veteránka dnes žije v Bechyni.
před 8 hhodinami

Děkuji každému, kdo nám vrací trochu našeho domova, řekl Daniel Low-Beer v Brně

Rodinu významných průmyslníků ve vlnařství a cukrovarnictví Löw-Beerů připomíná v brněnské ulici Hlinky a Kalvodově ulici osmnáct kamenů zmizelých. Položení mosazných dlažebních kostek, které nesou jména obětí nacistického režimu, se zúčastnili také potomci rodu. Daniel Low‑Beer poděkoval za navrácení kousku domova a ocenil, že kameny připomínají konkrétní lidi. Představitelé vlády varovali před opakováním chyb z minulosti.
před 8 hhodinami

Zlín patří na týden designu

Ve Zlíně se koná týden designu. Mezinárodní festival do 13. května nabízí výstavy, módní přehlídky i workshopy. Akci nazvanou Zlin Design Week pořádá Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati.
před 9 hhodinami

Archeologové našli v Plzni zbytky vojenského tábora s polní nemocnicí

Vůbec poprvé v Evropě se archeologům podařilo přesně lokalizovat a prozkoumat relikty vojenského tábora spojeného s polní nemocnicí. V plzeňském Borském parku odhalil tým Fakulty filozofické Západočeské univerzity v Plzni pozůstatky zázemí 109. evakuační nemocnice Armády Spojených států, která v roce 1945 hrála klíčovou roli při osvobození města. Mezi nálezy zaujme odznak U.S. Army Nurse Corps – symbol obětavosti amerických zdravotnic.
před 12 hhodinami

Pacienti i lékaři na Příbramsku podvodně vykazovali péči

Celkem šestnáct lidí v případu podvodného vykazování péče v nemocnici na Pleši na Příbramsku doznalo vinu a státní zástupce jejich stíhání podmíněně zastavil. Na účet pro oběti trestných činů museli složit víc než jeden milion korun, uvedl pro ČT Jakub Bílý z příbramského okresního státního zastupitelství. V případu čelila obvinění i samotná nemocnice. Ta se předloni s žalobkyní Janou Jahodovou dohodla na patnáctimilionovém peněžitém trestu.
před 13 hhodinami

Hotel na Frýdecko-Místecku, kde se zřítil strop, se podle starosty rekonstruoval

Hotel Zámeček v Čeladné na Frýdecko-Místecku, kde se v noci na pátek zřítil strop a zbortily vnitřní konstrukce, se rekonstruoval. Hosté v něm ale byli ubytováni, uvedl starosta obce Pavol Lukša (Dobrá volba 2016). Majitel podle něj vnitřní úpravy oznámil s tím, že se nebude zasahovat do nosných konstrukcí. Při neštěstí utrpěli tři lidé ve věku 17, 18 a 29 let středně těžká zranění, v objektu bylo v době zřícení stropu dvacet lidí včetně cizinců. Příčinu policisté vyšetřují.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

OBRAZEM: Barikáda 2025 připomněla Pražské povstání

Ukázky bojů na barikádách na konci druhé světové války nabídla ve čtvrtek akce v pražských Nuslích Barikáda 2025. Zapojily se stovky účinkujících z vojenskohistorických klubů, k vidění byly dobová technika, uniformy i civilní oblečení tehdejších obyvatel. Před samotnou inscenací bojů si návštěvníci mohli zbraně i vozidla prohlédnout na dvoře nuselské sokolovny a v ulici na Květnici.
před 18 hhodinami
Načítání...