Chomutov si ponechá trolejbusy, i když v Jirkově skončí

Nedlouhá tradice trolejbusové dopravy v Chomutově nezanikne. Poté, co se rozhodl zrušit svoji část provozu sousední Jirkov, jednali i chomutovští zastupitelé o možnosti trolejbusů se vzdát. Návrh však zamítli. Vliv patrně mělo i upozornění ředitele Dopravního podniku měst Chomutova a Jirkova, že pokud by město chtělo kupovat nová vozidla náhradou za nejstarší trolejbusy za evropské dotace, dostalo by je pouze, když by opět nakoupilo trolejbusy.

První trolejbus svezl cestující mezi Chomutovem a Jirkovem v létě 1995. Jirkovští zastupitelé však rozhodli, že se o necelých 22 let později od trolejbusové sítě odstřihnou. Zda se k nim na počátku příštího roku nepřidat, probírali i chomutovští zastupitelé - takový krok ale neschválili. Pro zachování byla v pondělí večer většina zastupitelů, proti nikdo, pouze dva se zdrželi.

Zastupitelé takto hlasovali navzdory tomu, že zastupitel, radní a předseda představenstva dopravního podniku Jaroslav Komínek (KSČM) nedávno napsal do chomutovského radničního věstníku, že považuje provoz trolejbusů za neudržitelný. 

Opozičním chomutovským zastupitelům ovšem chyběla hlubší ekonomická analýza a perspektiva trolejbusů ve městě. „Postrádám předpověď, jak to bude do budoucna,“ uvedl bývalý primátor Jan Mareš (ČSSD).

Jirkov zdůvodnil konec trolejbusů penězi, i když na autobusy dotace nejsou

V diskuzi na jednání zastupitelstva vystoupil i ředitel dopravního podniku, který obsluhuje obě města trolejbusovou a autobusovou dopravou. Ředitel Petr Maxa přiznal, že trolejbusová doprava je dražší než autobusová. Upozornil taky, že při obnově trolejbusového vozového parku je možné získat evropskou dotaci  opět jen na trolejbusy. „Jedná se tak o možnost obnovit po letech vozový park,“ podotkl Petr Maxa.

Jirkov se rozhodl, že od 1. ledna příštího roku přestanou trolejbusy ve městě jezdit, protože jejich provoz považují zastupitelé za drahý. „Na provoz vychází nejlépe autobusy,“ řekl po rozhodujícím hlasování starosta Radek Štejnar (ČSSD). Roli sehrál i stav vozového parku, protože deset z šestnácti trolejbusů Dopravního podniku měst Chomutova a Jirkova jezdí ve městech od samého počátku, tedy již přes dvacet let.

O rušení trolejbusů uvažovaly i Mariánské Lázně a Ústí nad Labem

Rozmach trolejbusových provozů v Československu nastal v 80. letech po ropné krizi, která změnila pohled na dosavadní trend rozvoje městských autobusových systémů. Tehdy totiž zanikaly tramvajové i některé starší trolejbusové provozy.

V posledních letech však hned několik měst uvažovalo o zrušení trolejbusů. Nejdále se úvahy o ukončení jejich provozu dostaly v Mariánských Lázních. Bývalé vedení města prosazovalo jejich útlum a naznačovalo i možné zrušení. Nahradit je měly autobusy. „Emisní limity dnešních autobusů jsou už takové, že to není velký rozdíl,“ tvrdil bývalý starosta Zdeněk Král (ODS).

S kritikou se setkala i myšlenka někdejšího vedení Mariánských Lázní místo trolejbusů pořídit autobusy na elektrický pohon. Trolejbusy se nakonec v roce 2014 staly ve městě jedním z předvolebních témat. Loni město původní rozhodnutí přehodnotilo. Letos v březnu potom zastupitelé schválili žádost o dotaci na nákup nových trolejbusů s bateriovým pohonem, které budou zajíždět i do míst mimo trolejovou síť.

Mariánské Lázně
Zdroj: ČT24/Vojtěch Rejl

Jistá nebyla ani budoucnost provozu trolejbusů v Ústí nad Labem. Městskému dopravnímu podniku se dlouho nedařilo sehnat peníze na obnovu vozového parku. Jednou z možností tak byl i zánik trolejbusové dopravy v krajském městě. Nakonec však dopravní podnik dostal evropskou dotaci, a tak nakoupil 26 nových trolejbusů, čím hrozbu zániku provozu zažehnal.

obrázek
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Liberty Ostrava chce koupit jediná firma, správce jedná o navýšení ceny

Závaznou nabídku na koupi zkrachovalé huti Liberty Ostrava podala jen společnost SPV Nova Hut. Jejím majitelem je někdejší ministr vnitra Martin Pecina, který deklaruje svou vůli podnik dál provozovat. Nabídnutá částka je ale podle insolvenčního správce Šimona Petáka příliš nízká. Proto chce, aby ji zájemce navýšil, řekl ve středu mluvčí insolvenčního správce Michal Štefl. Výši nabídky neupřesnil. Z jeho vyjádření ale vyplývá, že hrozí i ukončení provozu huti.
19:01Aktualizovánopřed 12 mminutami

„Vyčištění“ Postoloprt stálo život stovky Němců. Na vyšetření nebyl zájem, říká Padevět

Těsně po konci druhé světové války, na začátku června 1945, zavraždili českoslovenští vojáci v Postoloprtech minimálně 763 civilistů. Bez soudu byli postříleni a pohřbeni v masových hrobech německy mluvící obyvatelé. Ačkoliv byla dva roky poté zřízena vyšetřovací komise, odsouzen nikdo nebyl. K událostem se v nové knize vrací spisovatel Jiří Padevět.
před 2 hhodinami

Stavba D11 zatím zamrzla, i když radiace riziková není

Stavba tří set metrů dlouhého úseku dálnice D11 u Trutnova, kde stavbaři zjistili zvýšenou přírodní radiaci, zatím pokračovat nebude. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) musí vyřešit, jak naloží s popílkem v trase stavby, který má zvýšenou radioaktivitu. Lidem na místě stavby podle Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) podle měření nebezpečí nehrozí. Termín dokončení celého úseku dálnice o délce jednadvacet kilometrů podle ŘSD v roce 2028 ohrožený není. Úsek vede z Trutnova na hranici s Polskem.
09:25Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Aktivisté vyvěsili vlajku Palestiny na budovu Prahy 1 a poslali falešnou zprávu

Neznámí aktivisté v noci vyvěsili na radnici Prahy 1 vlajku Palestiny a odstranili izraelskou, kterou tam již dříve umístilo vedení městské části. Pracovníci radnice ráno vlajku sundali, mezitím ale aktivisté rozeslali médiím falešnou tiskovou zprávu podepsanou jménem mluvčí Prahy 1 Karolíny Šnejdarové. Podle ní úřad městské části případ předal policii a připravuje trestní oznámení.
před 7 hhodinami

Pacienti si stěžovali na chování chirurga, v nemocnici v Ústí nad Orlicí končí

Lékař Ondřej Veselý po opakovaných stížnostech pacientů na hrubé chování opouští nemocnici v Ústí nad Orlicí. Podle vedení zdravotnického zařízení odchází dohodou. Na přístup Veselého upozornil i hudebník Tomáš Polák ze skupiny O5 a Radeček. Lékař přitom podle nemocnice patří mezi schopné chirurgy a nahradit ho nebude lehké.
před 14 hhodinami

Náměstí v Táboře se načas stane pěší zónou, v Budějovicích na zklidnění dál čekají

Část Žižkova náměstí v Táboře se mezi červnem a polovinou září promění v pěší zónu. Radnice tak chce v létě zklidnit dopravu v centru města, jak si to vyzkoušela už loni. Naopak část obyvatel Českých Budějovic čeká na omezení tranzitu přes hlavní náměstí skoro dva roky.
před 22 hhodinami

Rozhledna na Velkém Kosíři má jít k zemi, oprava se nevyplatí

Vedení mikroregionu Kosířsko doporučilo zbourat dvanáct let starou rozhlednu na vrchu Velký Kosíř. Od října 2023 je kvůli špatnému technickému stavu uzavřena. Statici ji označili za neschopnou provozu. Její oprava by se nevyplatila. Zastupitelé obcí mikroregionu se přiklonili k demontáži rozhledny, odsouhlasit to budou muset ještě obecní zastupitelstva. Mikroregion pak vypíše soutěž na budoucí podobu vrcholu.
včeraAktualizovánovčera v 19:14

Před třiaosmdesáti lety odbojáři zabili „kata českého národa“

V úterý uplynulo třiaosmdesát let od atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha, provedeného v rámci Operace Anthropoid. Nacistický pohlavár zemřel na následky zranění 4. června 1942. Tento významný odbojový čin dnes připomíná památník v pražské Libni, kde parašutisté Jan Kubiš a Josef Gabčík atentát uskutečnili. Původně však zvažovali i jiná místa. Ačkoli následně odbojáři padli v boji proti nacistům v kryptě chrámu svatých Cyrila a Metoděje, čin měl výrazný politický dopad. Mimo jiné přispěl k odvolání uznání Mnichovské dohody ze strany Francie a Velké Británie v létě 1942, připomněl historik Zdeněk Špitálník z Vojenského historického ústavu v Praze.
včera v 18:26
Načítání...