Svatý Patrik zbarvil světové metropole. Zezelenal i Petřín

Petřínská rozhledna v Praze se už třetí rok v řadě zahalila do zelené barvy. Spolu s dalšími světovými metropolemi se tím přidala ke svátku irského patrona svatého Patrika, který připadá na 17. března.

Video Události
video

Události ČT: Svatý Patrik obarvil Petřín nazeleno

Petřín je první památka v Praze, která může svítit barevně. Rozhledna získala prvenství díky novým moderním diodovým reflektorům, které nechalo hlavní město na věž nainstalovat.

Podle ředitelky Muzea hlavního města Prahy Zuzany Strnadové nové osvětlení rozhledně velmi prospělo. Barevnost by se ale neměla měnit příliš často, dodala.

Naposledy se Petřín rozsvítil do netradičních barev loni v listopadu po teroristických útocích v Paříži. Speciálně osvícený byl i kvůli Signal festivalu nebo při oslavách desátého výročí vstupu Česka do Evropské unie.

Barevně jinak rozhledna svítí jen na státní svátky a významné dny. Kromě nich si ale věž letos připomene i 125. výročí od svého vzniku.

Petřínská rozhledna v barvách francouzské vlajky
Zdroj: ČTK
Autor: Vít Šimánek

Petřínská rozhledna zdobí pražské panorama od roku 1891. Zasloužil se o ni Klub českých turistů, když se jeho členové na světové výstavě v Paříži nadchli Eiffelovou věží.

Výstavba věže trvala pouhé čtyři měsíce. Spolu s ní byla v roce 1891 dokončena i lanová dráha na vodní pohon a o rok později bylo na petřínský vrch instalováno zrcadlové bludiště.

„Věž mohla mít snad na mále na začátku nacistické okupace, kdy Adolf Hitler pohlížel z Pražského hradu směrem k Petřínu a měl prohlásit, že věž by bylo potřeba odstranit, protože to není pěkné,“ poznamenal historik Muzea hlavního města Prahy Tomáš Dvořák.  

Petřínská rozhledna patří mezi nejnavštěvovanější věže v republice. Loni na ni vystoupalo přes 600 tisíc lidí.