Jánské Koupele na Opavsku

Zpustlé Jánské Koupele koupil tenista Berdych. Není jasné, co s nimi bude

Zchátralé Jánské Koupele na Opavsku mají nové majitele. Firmu Baneba, které zpustlé lázně patří, koupili podle informací České televize půl na půl tenista Tomáš Berdych a podnikatel Petr Lex. Dosavadní majitel společnost prodal za polovinu někdejší kupní ceny, tedy za asi deset milionů korun. 

 

Jaké mají noví majitelé s areálem záměry, zatím není jasné. Dosavadní vlastník Jan Netal koupil Jánské Koupele v roce 2003 za 19 milionů korun. V areálu se snažil provádět zajišťovací práce za stovky tisíc korun. Lázně ale přesto pustly dál. Nepodařilo se mu totiž získat dotace ani společníka, který by se podílel na původním záměru postavit zde wellness centrum.

 

Lázně založil kolem roku 1810 Jan z Tenczina, který nechal upravit tři staré minerální prameny a postavil první lázeňský dům. V průběhu let k němu přibyly další pavilony a lázně byly stále populárnější. K jejich oblibě pomohla romantická poloha v údolí řeky Moravice obklopeném lesy a také čisté ovzduší bohaté na ozón.

Zlatá éra rodu Razumovských

Největší rozkvět zažily lázně na počátku 20. století, kdy je vlastnil rod Razumovských. Hrabě Camillo Razumovsky nechal upravit stávající prameny (Pavla, Janův a Lesní), modernizoval všechny budovy a postavil vily pro rodiny (Růžena a Eliška). V roce 1897 vybudoval nový pramen Marie a u řeky Moravice vyrostl nový léčebný dům (dnešní penzion Pavla).

V lázeňském parku vznikla krytá kolonáda a u příležitosti 50. výročí vlády císaře Františka Josefa I. zřídili Razumovští pro chudé občany, kteří potřebovali lázeňskou péči, novou vilu Silesia. V areálu bylo zřízeno i hřiště na kriket a tenis nebo plovárna. V okolí lázní byla celá řada promenád a vycházkových chodníků s lavičkami a odpočívadly.

Výcvikové středisko Hitlerjugend a zajatecký tábor

V lázních tehdy bylo asi 120 pokojů s přibližně 200 lůžky a léčila se tam onemocnění srdce, neurastenie, revmatismus, nespavost i poruchy látkové výměny. Rok 1940 byl poslední lázeňskou sezonou. Když se stalo Opavsko součástí Sudet, Němci na lázně kvůli ruskému původu majitelů uvalili nucenou správu. V areálu zřídili výcvikové středisko pro Hitlerjugend a v průběhu války i zajatecký tábor, kde drželi sedmdesát spojeneckých generálů.

Po roce 1945 byly lázně na základě Benešových dekretů znárodněny a v areálu vznikla dětská zotavovna i ozdravovna ROH. Od roku 1994 jsou ale všechny objekty uzavřeny a chátrají. Tehdy začal vleklý soudní spor o vlastnictví lázní mezi odbory a státem. Stát vyhrál a areál prodal.

Video Události v regionech (Ostrava)
video

Jánské koupele mají nové majitele

Lázním ale zatím nepomohlo ani to, že v roce 2005 získal celý komplex památkovou ochranu. Před dvěma roky byla zúžena jen na některé budovy. Areál je zapsaný v seznamu nejohroženějších českých památek.