Zpustlé Jánské Koupele koupil tenista Berdych. Není jasné, co s nimi bude

Zchátralé Jánské Koupele na Opavsku mají nové majitele. Firmu Baneba, které zpustlé lázně patří, koupili podle informací České televize půl na půl tenista Tomáš Berdych a podnikatel Petr Lex. Dosavadní majitel společnost prodal za polovinu někdejší kupní ceny, tedy za asi deset milionů korun.

Jaké mají noví majitelé s areálem záměry, zatím není jasné. Dosavadní vlastník Jan Netal koupil Jánské Koupele v roce 2003 za 19 milionů korun. V areálu se snažil provádět zajišťovací práce za stovky tisíc korun. Lázně ale přesto pustly dál. Nepodařilo se mu totiž získat dotace ani společníka, který by se podílel na původním záměru postavit zde wellness centrum.

Lázně založil kolem roku 1810 Jan z Tenczina, který nechal upravit tři staré minerální prameny a postavil první lázeňský dům. V průběhu let k němu přibyly další pavilony a lázně byly stále populárnější. K jejich oblibě pomohla romantická poloha v údolí řeky Moravice obklopeném lesy a také čisté ovzduší bohaté na ozón.

Zlatá éra rodu Razumovských

Největší rozkvět zažily lázně na počátku 20. století, kdy je vlastnil rod Razumovských. Hrabě Camillo Razumovsky nechal upravit stávající prameny (Pavla, Janův a Lesní), modernizoval všechny budovy a postavil vily pro rodiny (Růžena a Eliška). V roce 1897 vybudoval nový pramen Marie a u řeky Moravice vyrostl nový léčebný dům (dnešní penzion Pavla).

V lázeňském parku vznikla krytá kolonáda a u příležitosti 50. výročí vlády císaře Františka Josefa I. zřídili Razumovští pro chudé občany, kteří potřebovali lázeňskou péči, novou vilu Silesia. V areálu bylo zřízeno i hřiště na kriket a tenis nebo plovárna. V okolí lázní byla celá řada promenád a vycházkových chodníků s lavičkami a odpočívadly.

Jánské Koupele na dobové fotografii
Zdroj: www.zaopavu.cz

Výcvikové středisko Hitlerjugend a zajatecký tábor

V lázních tehdy bylo asi 120 pokojů s přibližně 200 lůžky a léčila se tam onemocnění srdce, neurastenie, revmatismus, nespavost i poruchy látkové výměny. Rok 1940 byl poslední lázeňskou sezonou. Když se stalo Opavsko součástí Sudet, Němci na lázně kvůli ruskému původu majitelů uvalili nucenou správu. V areálu zřídili výcvikové středisko pro Hitlerjugend a v průběhu války i zajatecký tábor, kde drželi sedmdesát spojeneckých generálů.

Po roce 1945 byly lázně na základě Benešových dekretů znárodněny a v areálu vznikla dětská zotavovna i ozdravovna ROH. Od roku 1994 jsou ale všechny objekty uzavřeny a chátrají. Tehdy začal vleklý soudní spor o vlastnictví lázní mezi odbory a státem. Stát vyhrál a areál prodal.

Jánské koupele mají nové majitele

Lázním ale zatím nepomohlo ani to, že v roce 2005 získal celý komplex památkovou ochranu. Před dvěma roky byla zúžena jen na některé budovy. Areál je zapsaný v seznamu nejohroženějších českých památek.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Obyvatelé Karolinky v referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren

Obyvatelé Karolinky na Vsetínsku v sobotním referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren do majetku města. Výsledky jsou v této části místního referenda platné a závazné. Hlasující naopak těsně nepodpořili odkoupení ubytovny, o kterém taktéž hlasovali. I v tomto případě je rozhodnutí platné, avšak nezávazné, vyplývá z informací zveřejněných na úřední desce. Město s asi 2500 obyvateli má dlouholetou sklářskou tradici, v roce 2020 se tam však sklárny uzavřely.
před 3 hhodinami

Svatby, kavárna i muzeum. Poštovní dvůr po letech opět ožije

Roky nevyužívaný Poštovní dvůr v Karlových Varech bude znovu přístupný veřejnosti. Historická památka, kde poprvé v Evropě zazněla Dvořákova symfonie Z Nového světa, se dočkala rekonstrukce. V květnu se tam uskuteční první akce v zahradních budovách, na podzim se otevře i hlavní budova. Noví majitelé chtějí prostory nabídnout pro svatby nebo koncerty, vzniknout mají ale i dvě muzea. Celkové opravy vyjdou na desítky milionů korun.
před 3 hhodinami

Nová tramvaj vyrazila do pražských ulic na zkušební provoz

V pražských ulicích se objevila nová tramvaj. Zatím musí ve zkušebním provozu najezdit dvacet tisíc kilometrů bez cestujících a dalších dvacet tisíc s nimi. Vozy mají být tiché i klimatizované. Testování nového modelu z plzeňské Škody rozhodne o tom, kolik si jich pražský dopravní podnik nakonec objedná. Za dodávku až dvou set strojů může zaplatit skoro 17 miliard korun.
před 5 hhodinami

V Praze přibývá vykradených aut

Pražští policisté za poslední týdny řeší desítky případů vloupání do aut. Zloději si nejčastěji odnášejí peníze, autobaterie nebo světlomety. Hlavně v oblasti Jižního Města a Zahradního Města nebo na Vinohradech. Pachatele se většinou vypátrat nepodaří.
před 14 hhodinami

V kině i na Svatém Kopečku vzpomínali čeští věřící na papeže Františka

S papežem Františkem se v sobotu symbolicky rozloučili i čeští věřící, kteří nemohli vyrazit do Vatikánu. Někteří prostřednictvím mše, jiní sledováním televizního přenosu. V Brodku u Přerova promítali obřad v kině. Na Svatém Kopečku se konala pieta zároveň s národní poutí za hospice.
před 15 hhodinami

Obyvatelé Nových Heřminov se vyslovili pro stavbu přehrady

Obyvatelé Nových Heřminov na Bruntálsku v referendu vyjádřili souhlas se stavbou protipovodňové přehrady. Ta zatopí část obce. Před sedmnácti lety se v plebiscitu naopak postavili proti projektu a obec pak musela podnikat jen kroky, které znemožňovaly stavbu. V Uhách na Kladensku souhlasili lidé v referendu se stavbou větrných elektráren. V Menharticích na Třebíčsku zastupitelé naopak zrušili kvůli tlaku obcí referendum o větrném parku.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Pochod pro život zablokovali odpůrci akce

Z Hradčanského náměstí v Praze v sobotu vyšel Pochod pro život, akce měla podle pořádající organizace Hnutí pro život – sdružující odpůrce potratů – zlepšit povědomí o pomoci pro nečekaně těhotné ženy a vyjádřit jim podporu. Na Jungmannově náměstí se konala protestní akce, někteří z jejích účastníků následně zablokovali trasu pochodu. Hnutí pro život pak akci ukončilo. Na Palackého náměstí se zase konal pietní akt k uctění památky těhotných žen, které přišly o život kvůli zákazu interrupcí.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Neptali se, dělali vše podle svého, říká o ruských vojácích pamětník osvobození Brna

Erichu Veselému bude příští rok sto let. Na konci války to byl osmnáctiletý mladík, vyučený soustružník. Pracoval ve firmě na výtahy, která se přeorientovala na válečnou výrobu. Bombardování Brna firmu nikdy nezasáhlo. Hospodářství rodiny Veselých se pak ocitlo pod palbou v polovině dubna 1945, když Rusové stříleli z Pisárek na Jundrov, kudy se stahovala německá armáda směrem na Bystrc. Rusové se pak nastěhovali k nim do domu a tábořili na zahradě.
před 22 hhodinami
Načítání...