Po opravách střechy, zajištění statiky a restauraci arabesek na stropech čeká teď 8 salonků minaretu oprava podlah. Letošní, už závěrečná, etapa oprav bude stát 12 milionů korun.
V zámeckém parku v Lednici pokračují opravy minaretu. Restaurátoři se pustili do mozaikových podlah
Památkáři původně předpokládali, že orientální mozaiky s citacemi z Koránu v saloncích jen doplní o kusy chybějících dlaždic. Nakonec ale bylo nutné podlahu celou rozebrat. Na ploše 100 metrů čtverečních teď pracuje desítka restaurátorů.
Minaret v Lednici nechal postavit v roce 1804 kníže Lichtenstein podle návrhu architekta Josefa Hardtmutha – vynálezce grafitové tužky. Je nejstarší stavbou Lednicko-valtického areálu a zároveň i největší stavbou svého druhu v neislámských zemích. Patří mezi nejoblíbenější rozhledny v zemi. K náboženským účelům nikdy nesloužil.
- Období výstavby: 1797–1802
Architekt: Josef Hardtmuth (vynálezce grafitové tužky)
Celková výška: 64,8m
Výška vyhlídkové plošiny: 55m
Počet schodů: 302
V letošním roce čeká minaret ještě oprava fasád a úpravy okolí. V interiéru by měl vzniknout orientální salonek, možná i malá kavárna. Kastelánka Jana Holásková předpokládá, že by mohla být památka zpřístupněná koncem letošní sezóny nebo nejpozději na začátku sezóny 2017.
- Rekonstrukce:
2007 – začátek generální opravy (předpokládaný celkový rozpočet 30 milionů korun)
2010 – na opravy vyčerpáno 8 milionů korun
2013 – opravy střechy, dřevěných konstrukcí, oken a vstupních dveří (4 miliony korun)
2014 – oprava kamenné výzdoby na fasádě, fresky a mozaiky uvnitř minaretu (14 milionů korun)
2016 – opravy mozaikových podlah ( 7 milionů korun) - 2018 - dokončení rekonstrukce (5 milionů korun)
Historické stavby v lednickém zámeckém parku patří k nejnavštěvovanějším památkám v České republice. Jen zámek navštívilo loni téměř 400 tisíc turistů.