V zámeckém parku v Lednici pokračují opravy minaretu. Restaurátoři se pustili do mozaikových podlah

Po opravách střechy, zajištění statiky a restauraci arabesek na stropech čeká teď 8 salonků minaretu oprava podlah. Letošní, už závěrečná, etapa oprav bude stát 12 milionů korun. 

Opravy minaretu v Lednicko-valtickém areálu pokračují
Zdroj: ČTK Autor: Václav Šálek

Památkáři původně předpokládali, že orientální mozaiky s citacemi z Koránu v saloncích jen doplní o kusy chybějících dlaždic. Nakonec ale bylo nutné podlahu celou rozebrat. Na ploše 100 metrů čtverečních teď pracuje desítka restaurátorů.

Video Studio 6
video

Redaktorka Dominika Řebíková zjišťovala, jak rekonstrukce minaretu probíhá

Zdroj: ČT24

Minaret  v Lednici nechal postavit v roce 1804 kníže Lichtenstein podle návrhu architekta Josefa Hardtmutha – vynálezce grafitové tužky. Je nejstarší stavbou Lednicko-valtického areálu a zároveň i největší stavbou svého druhu v neislámských zemích. Patří mezi nejoblíbenější rozhledny v zemi. K náboženským účelům nikdy nesloužil. 

V letošním roce čeká minaret ještě oprava fasád a úpravy okolí. V interiéru by měl vzniknout orientální salonek, možná i malá kavárna. Kastelánka Jana Holásková předpokládá, že by mohla být památka zpřístupněná koncem letošní sezóny nebo nejpozději na začátku sezóny 2017.

Historické stavby v lednickém zámeckém parku patří k nejnavštěvovanějším památkám v České republice. Jen zámek navštívilo loni téměř 400 tisíc turistů.

 

Video Události
video

Události ČT: Minaret v lednickém parku prochází rekonstrukcí