Keramika z 19. století, úlomky kamenů z Juditina mostu, mince nebo kramle ze 14. století.
„Úkolem je prohrabat se druhotnými násypy a podívat se, zda se tam neskrývá základ Juditina mostu,“ uvedl ředitel územního odborného pracoviště NPÚ Ondřej Ševců. Před dvěma lety potápěči vyzvedli ze dna kus železitého pískovce a dlažební kostku. Obojí z Juditina mostu. Podle archeologa z muzea Petra Starce to byly nejzajímavější a nejstarší nálezy.
Kromě bezprostředního okolí Mostecké věže prohledávají potápěči také další část po proudu, podél pravého břehu Vltavy. Právě v těchto místech pravděpodobně stál vůbec první přechod přes řeku – raně středověký dřevěný most. Jeho části se ale zatím nenašly. „Cílem průzkumu bude monitorovat stav toho dna, jestli se tam dřevěné konstrukce nezachovaly,“ dodává archeolog.

Studio 6: Potápěči na dně Vltavy pátrají po zbytcích Juditina mostu
Studio 6: Potápěči na dně Vltavy pátrají po zbytcích Juditina mostu
U pravého břehu Vltavy se hledají i zbytky původního dřevěného mostu
Vylovené předměty lidé uvidí ve Staroměstské mostecké věži
Z druhé půlky 19. století nebo počátku 20. století potom vylovili zbytky keramiky, například nádobu na sádlo. Našly se ale i různé evropské mince házené pro štěstí do řeky, peněženka s doklady nebo odznak z čepice příslušníka bývalé Československé armády.
Zhruba tři desítky vylovených předmětů od nejstarších až po novodobé si lidé budou moci prohlédnout i v rámci připravované výstavy. „31. března bude vernisáž a v dubnu se otevře expozice ve Staroměstské mostecké věži, bude hlavně o historii a zajímavostech věže,“ upřesnil památkář Ševců.
Všechny nálezy se podle něj zachovaly ve velmi dobrém stavu. Může za to stabilní teplota vody v řece a to, že se k předmětům nedostal vzduch. Průzkum dna bude pokračovat i v neděli. Akce probíhá záměrně v zimě, protože je v řece lepší viditelnost.