Co vydá dno Vltavy? Potápěči v řece pátrají po základech Juditina mostu

Vltava je v zimě studená, zato ale s čistší vodou. Toho nyní využili potápěči, s jejichž pomocí Muzeum hlavního města Prahy ve spolupráci s Národním památkovým ústavem (NPÚ) začalo prozkoumávat dno u Karlova mostu. Jde o druhý průzkum v historii. Poprvé se potápěči na dno podívali v roce 2014. Tehdy vylovili tisícovku předmětů, mezi nimi i části z Juditina mostu. Ten je hlavním cílem průzkumu i letos. Jeho základy budou pod Staroměstskou mosteckou věží potápěči hledat pomocí speciální sondy.

Keramika z 19. století, úlomky kamenů z Juditina mostu, mince nebo kramle ze 14. století.

Zdroj: ČTK Autor: Michal Doležal

„Úkolem je prohrabat se druhotnými násypy a podívat se, zda se tam neskrývá základ Juditina mostu,“ uvedl ředitel územního odborného pracoviště NPÚ Ondřej Ševců. Před dvěma lety potápěči vyzvedli ze dna kus železitého pískovce a dlažební kostku. Obojí z Juditina mostu. Podle archeologa z muzea Petra Starce to byly nejzajímavější a nejstarší nálezy. 

Kromě bezprostředního okolí Mostecké věže prohledávají potápěči také další část po proudu, podél pravého břehu Vltavy. Právě v těchto místech pravděpodobně stál vůbec první přechod přes řeku – raně středověký dřevěný most. Jeho části se ale zatím nenašly. „Cílem průzkumu bude monitorovat stav toho dna, jestli se tam dřevěné konstrukce nezachovaly,“ dodává archeolog.

Video Potápěči na dně Vltavy pátrají po zbytcích Juditina mostu
video

Studio 6: Potápěči na dně Vltavy pátrají po zbytcích Juditina mostu

Studio 6: Potápěči na dně Vltavy pátrají po zbytcích Juditina mostu

U pravého břehu Vltavy se hledají i zbytky původního dřevěného mostu

 

Vylovené předměty lidé uvidí ve Staroměstské mostecké věži 

Z druhé půlky 19. století nebo počátku 20. století potom vylovili zbytky keramiky, například nádobu na sádlo. Našly se ale i různé evropské mince házené pro štěstí do řeky, peněženka s doklady nebo odznak z čepice příslušníka bývalé Československé armády.

Zhruba tři desítky vylovených předmětů od nejstarších až po novodobé si lidé budou moci prohlédnout i v rámci připravované výstavy. „31. března bude vernisáž a v dubnu se otevře expozice ve Staroměstské mostecké věži, bude hlavně o historii a zajímavostech věže,“ upřesnil památkář Ševců.

Všechny nálezy se podle něj zachovaly ve velmi dobrém stavu. Může za to stabilní teplota vody v řece a to, že se k předmětům nedostal vzduch. Průzkum dna bude pokračovat i v neděli. Akce probíhá záměrně v zimě, protože je v řece lepší viditelnost.

Kamenné kvádry, které se z Juditina a Karlova mostu v minulosti zřítily do Vltavy (foto 2012)
Zdroj: ČTK
Autor: Vít Šimánek