Na ostraze areálu se za poslední rok a půl, od výbuchu prvního skladu s trhavinami, vystřídalo přes šest tisíc vojáků. Za pár dní ale bude kompletně hotový plot, který zamezí veřejnosti vstup do nebezpečných míst, a nebude nutný jejich přísný a neustálý dozor jako dosud. Přesto podle vládou schváleného nařízení budou vojáci pomáhat se zabezpečením areálu i nadále. V materiálu se hovoří o vyčlenění 250 mužů. „Je to rezerva, pojistka. Děláme všechno pro to, aby tam vojáci být nemuseli, aby situace byla pod kontrolou,“ ujistil Stropnický.
Nyní dokončují vojáci v okolí muničních skladů právě výstavbu plotu. „Provádíme už jenom zabezpečení, což je značení policejní páskou a uchycení záchranných bran,“ vysvětlil Ján Schneider, který je velitelem ženijní roty 153. ženijního praporu Olomouc. Na budování se podílelo zhruba padesát lidí. Nejdříve se zabývali opravou a obnovou stávajícího plotu, pak začali stavět nový.
„Nový je dočasnou stavbou. Je z dřevěných kůlů, které jsou zatlučené do hloubky 70 centimetrů,“ popsal plot Schneider. Právě dokončované ohraničení je dlouhé zhruba třináct kilometrů, stávající plot je pak tři a půl kilometru. Při pracích v blízkosti areálu je doprovázeli pyrotechnici, kteří okolí čistili od kusů rozmetané munice.

Vojáci ve Vrběticích dokončují stavbu plotu
Zásah ve Vrběticích vyšel na 350 milionů
Práce ve Vrběticích, související se zásahem a následným zajištěním areálu po výbuchu dvou muničních skladů na podzim 2014, stál armádu, policii i hasiče do konce minulého roku téměř 350 milionů korun. Protože na místě ale stále pokračuje likvidace rozmetané munice, náklady pravděpodobně ještě porostou. Cenu navýší také následná sanace celého areálu. S průzkumem v okolí výbuchů začalo letos v lednu třicet armádních a pět policejních pyrotechniků. Na místě by mohli pracovat až do konce roku.
Vypočtená částka zahrnuje mzdy, které by stát musel i tak vyplatit, ale také přesčasy. Zasahujícím policistům, hasičům i vojákům stát celkem zaplatil 287 milionů korun. Zbytek, tedy zhruba 60 milionů korun, tvořily provozní a investiční náklady. Stát navíc bude muset vyčlenit peníze na asanaci areálu, která může trvat i několik let, k narovnání některých majetkoprávních vztahů k nemovitostem a i na řešení soudních sporů o náhradu škody.
Areál je uzavřený už téměř rok a půl
Dvě velké exploze v muničních skladech ve Vrběticích se staly na podzim roku 2014. První výbuch se ozval ve vrbětickém areálu v půli října a zahynuli při něm dva lidé. Další sklad s trhavinami explodoval o dva měsíce později. Mezi oběma detonacemi došlo k zhruba 350 dalším neřízeným výbuchům. Oba vybuchlé sklady si pronajímala stejná firma Imex Group. Policie exploze vyšetřuje jako úmyslné obecné ohrožení a v souvislosti s nimi už státní zástupce podal kvůli skladování zakázaných výbušnin obžalobu na pět lidí a dvě firmy.