Deset zlínských celníků pomáhalo podle kriminalistů lihové mafii

Celníci ze Zlínska, které včera zadržel Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) v souvislosti s vyšetřováním takzvané lihové mafie, byli obviněni a jsou na svobodě. Deset celníků ze zlínského celního úřadu podle informací České televize svou nedbalostí pomáhalo lihové mafii kolem Radka Březiny k miliardovým daňovým únikům.

Radek Březina
Zdroj: ČTK Autor: Luděk Peřina

Policie obvinila několik osob kvůli tomu, že napomáhaly obchodování s nezdaněným lihem. Potvrdil to mluvčí protimafiánského útvaru Pavel Hanták. Bližší podrobnosti včetně právní kvalifikace podle něj policie zveřejní příští týden.

Ve čtvrtek zadržel útvar deset zlínských celníků. V pátek byli propuštěni a podle informací, která má k dispozici České televize, jsou to právě oni, které policie obvinila.  Budou vyšetřováni na svobodě, žalobce pro ně totiž nepožadoval vazbu. 

Video Události
video

Aféra s nezdaněným lihem zasáhla i státní správu

Kauza obchodů s nezdaněným lihem, jehož hlavní větev se v těchto dnech rozplétá před olomouckým krajským soudem, vyplula na povrch na podzim 2012. Tehdy se v České republice objevila řada případů úmrtí způsobených nelegálně vyrobenými lihovinami, které obsahovaly jedovatý metylalkohol.

Policie se tehdy soustředila na pátrání po nelegálních výrobnách alkoholických nápojů a odhalila chobotnici lihové mafie, kterou vedl zlínský podnikatel Radek Březina. Během téměř 15 let dodala na trh desítky milionů litrů lihu a připravila tím stát podle obžaloby o 6,7 miliardy korun na daních.

Celníci prý úplatky nedostávali

Březina podle vyšetřovatelů při denaturaci lihu podváděl a celníky obelstil tak,  že v nádržích ponechal už jednou denaturovaný líh, do kterého jen přilil menší množství činidla. Zbyly mu tak vždy tisíce litrů čistého lihu, použitelného pro nelegální výrobu lihových nápojů. Objevily se sice hlasy, podle kterých mohli být někteří celníci při falešných denaturacích podplaceni, Březina ale uplácení odmítl a ani nepadlo žádné obvinění z korupce.

V minulosti u soudu zaznělo také, že celníci pochybili i při skartaci kolků. Zmizelo třináct tisíc kusů, použity mohly být právě na značení nezdaněného alkoholu. Zda je i tento případ motivací pro současný zásah, ale není jasné.