TOP 09, ODS a Trojkoalice chtějí v Praze širokou koalici, s Piráty budou dále jednat

Pražská TOP 09, ODS a Trojkoalice se shodly, že budou na magistrátu usilovat o vznik široké koalice. S Piráty, kteří se přiklání k menšinové vládě bez radních za ODS, o tom budou ještě jednat. Schůzka Pirátů a ODS se uskuteční ve čtvrtek. Všechny strany se sejdou příští týden. Po jednání to řekli předsedové klubů Václav Novotný (TOP 09), Alexandra Udženija (ODS) a Petr Štěpánek (Trojkoalice/SZ).

Václav Novotný (TOP 09) a Alexandra Udženija (ODS)
Zdroj: ČT24

Zástupci ODS a Trojkoalice zároveň odmítli možnou spolupráci s ANO a ČSSD. Podle Štěpánka tak v tuto chvíli obnova původní koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice nepřipadá v úvahu.

„Musíme hledat formu spolupráce, která bude všestranně přijatelná. Pokoušíme se vztah kultivovat,“ řekl Novotný. Zopakoval, že ideální by bylo, kdyby všechny zúčastněné subjekty přijaly přímou zodpovědnost a měly svého zástupce v radě. „Preferovali bychom to, ale není to jediný způsob,“ doplnil.

Piráti v pondělí avizovali, že jsou ochotni vstoupit do koalice, ovšem pod podmínkou, že v koalici nebude ODS. Zda se podaří dohodnout koalici do konce roku, ve středu nedokázal nikdo z TOP 09, ODS ani Trojkoalice říct.

27 nebo 35 možných hlasů v zastupitelstvu

V komunálních volbách těsně druhá TOP 09 by spolu s Trojkoalicí, nezávislými kolem Tomáše Hudečka a Piráty získala v pětašedesátičlenném zastupitelstvu 27 hlasů, s podporou osmičlenného klubu ODS by koalice měla pohodlnou většinu 35 hlasů.

Po loňských volbách vládla koalice v Praze s nejtěsnější většinou 33 hlasů. Rozpadla se poté, co byli odvoláni čtyři z 11 radních. Spory mezi stranami se dál vyhrotily minulý týden při jednání ohledně rozpočtu na příští rok. Trojkoalice sice slíbila, že bude pro rozpočet hlasovat, zároveň ovšem deklarovala, že se chystá domlouvat koalici s TOP 09 a ODS.