Piráti v Praze chtějí menšinovou koalici s TOP 09, Trojkoalicí a nezávislými

Pražští Piráti chtějí menšinovou koalici s TOP 09, Trojkoalicí a nezávislými. Podpořit by je mohla ODS nebo případní odpadlíci z hnutí ANO. Po koaličním jednání s TOP 09 to řekl předseda klubu Jakub Michálek. Piráti nadále odmítají, aby ODS usedla v radě. Předseda klubu TOP 09 Václav Novotný uvedl, že o tom budou všechny strany jednat. Pokud piráti do koalice vstoupí, mohly by dosud vládnoucí ANO a ČSSD skončit v opozičních lavicích.

Jakub Michálek
Zdroj: ČTK Autor: Michal Doležal

Pražská koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice se po necelém roce vlády rozpadla na konci října. Novou koalici se zatím nikomu sestavit nepodařilo. Ambicí se zatím nevzdává ani vítěz loňských voleb, hnutí ANO, které spolupracuje s ČSSD.

Strany podle informací z magistrátu chtěly obnovit původní koalici. I pro ANO a ČSSD byla jednou z variant spolupráce se čtyřčlenným klubem Pirátů. Podle informací ČTK se chtěli opřít o hlasy komunistů.

V komunálních volbách těsně druhá TOP 09 by spolu s Trojkoalicí, nezávislými kolem Tomáš Hudečka a piráty získala v pětašedesátičlenném zastupitelstvu 27 hlasů, s podporou osmičlenného klubu ODS by koalice měla pohodlnou většinu 35 hlasů.

„Nechceme situaci v Praze blokovat, proto navrhujeme vznik menšinové rady. Do rady jsme ochotní vstoupit, protože situace v informatice je zcela kritická a hrozí prodloužení nevýhodných smluv z minulosti za stamiliony korun,“ uvedl Michálek.

Dosavadní rada podle něj neprosazovala otevřenost. „Některé skupiny z ANO a ČSSD se spíše zaměřovaly na rozdělování koryt. Nechceme, aby z tohoto chaosu vyšel jako vítěz šíbr pražské ČSSD Karel Březina a jeho spojka Radmila Kleslová (ANO, pozn. red.),“ doplnil.

TOP 09 dosud preferovala, aby všichni z koalice usedli v radě

TOP 09 dosud menšinovou vládu odmítala. „Ideální by bylo, kdyby všichni koaliční partneři přijali odpovědnost a usedli v radě,“ uvedl Novotný.

Video Studio ČT24
video

Rozhovor s Jakubem Michálkem o možné menšinové koalici v Praze

Všichni potenciální partneři se kvůli stanovisku pirátů znovu sejdou. Na konci schůzek bude jedna společná, možná na konci tohoto týdne. Předsedkyně klubu ODS Alexandra Udženija řekla, že pondělní stanovisko pirátů zatím nezná, nemůže se proto k němu vyjádřit.

„Piráti jsou ochotni krýt záda komukoliv, kdo je o to požádá, a bez ohledu na svá dřívější stanoviska si nějaký důvod vždycky najdou,“ reagoval na krok pirátů primátorčin náměstek Petr Dolínek (ČSSD).

Po loňských volbách vládla koalice v Praze s nejtěsnější většinou 33 hlasů. Rozpadla se poté, co byli odvoláni čtyři z 11 radních. Spory mezi stranami se dál vyhrotily minulý týden při jednání ohledně rozpočtu na příští rok. Trojkoalice sice slíbila, že bude pro rozpočet hlasovat, zároveň ovšem deklarovala, že se chystá domlouvat koalici s TOP 09 a ODS.