Divoká klisna z Milovic málem zemřela: Lidé ji krmili pečivem

Veterináři se snaží zachránit život dvou divokých koní, klisny a jejího hříběte, které se narodilo v říjnu jako první mládě divokých koní v Česku po několika staletích. Vážné problémy klisně způsobilo nejspíš přikrmování pečivem od návštěvníků areálu v Milovicích. Hříbě má potíže kvůli tomu, že je závislé na mateřském mléku.

Hříbě divokého koně v Milovicích
Zdroj: ČTK Autor: Česká krajina/Michal Köpping

Divoká klisna byla v sobotu večer kvůli těžké kolice i s hříbětem, kterému je teprve sedmnáct dní, převezena na specializovanou veterinární kliniku. Podle lékařů by kůň bez pomoci na pastvině zřejmě nepřežil noc. Nyní je už klisna stabilizovaná a během pondělí se s hříbětem vrátí do Milovic, uvedl Dalibor Dostál z ochranářské společnosti Česká krajina.

Hříbě bez mléka

U domácích koní by se podle Dostála prováděla další vyšetření, ale divoká klisna se vrátí do přírody co nejdříve. „Pro tuto kobylku je to obrovský stres, že je v cizím prostředí a bez stáda,“ uvedl Dostál. Na klinice také hříběti hrozilo nakažení infekcemi a dále by si mohlo snadno zvyknout na vyhřívaný prostor a návrat do přírody by pak těžce snášelo.

Video Studio ČT24
video

Dalibor Dostál: Pro divoké zvíře je to obrovský stres

Při delším pobytu mimo stádo by mohlo hříběti hrozit i nebezpečí od hřebce, který by již mládě nemusel přijmout. Hříbě je navíc momentálně ohroženo nedostatkem mléka, protože klisna byla velmi oslabena a o mléko by mohla úplně přijít. Hříbě se narodilo v říjnu jako po staletích první divoký kůň narozený v české přírodě.

Problémy klisně pravděpodobně způsobilo to, že ji nezodpovědní návštěvníci bývalého vojenského prostoru, kam bylo stádo přivezeno v lednu z Anglie, přikrmovali pečivem. Zažívání divokých koní je totiž výrazně zranitelnější než u koní domácích.

„Jejich trávení je přizpůsobené na získání živin z té nejchudší potravy. A pokud dostanou něco, co je výrazně výživnější, třeba pečivo, tak to jejich zažívání rozhodí,“ vysvětluje Dostál.

Drastičtější varování

Návštěvníky přitom před krmením koní pečivem varují tabulky. Ochranáři nyní chtějí k výběhu umístit další výstražné cedulky. „Připravujeme důraznější a drastičtější varování. Chystáme cedulky, na kterých budou vidět následky přikrmování zvířat pečivem. Bude to obdoba něčeho, co se objevuje na krabičkách od cigaret v zahraničí, kde jsou viditelné zdravotní následky pro kuřáky,“ popisuje Dalibor Dostál.

Koně, pocházející z anglického Exmooru, kde žijí od nepaměti ve volné přírodě, jsou v Milovicích od ledna. Po aklimatizaci v menší ohradě byli 21. března vypuštěni na hlavní pastvinu o rozloze čtyřicet hektarů. Spásají místní step a mají být zcela bez přikrmování.

Koně tak pomáhají odvrátit ústup otevřené krajiny, která tvoří prostředí pro vzácné druhy květin, motýlů a další ohrožené druhy. Místní krajinu začalo ohrožovat zarůstání agresivními bylinami a dřevinami poté, co odtud počátkem 90. let odešla sovětská armáda.