Večerníček se dostal na zlaté a stříbrné mince – slaví tak 50. narozeniny

Večerníček dostal dárek. Postavička, která letos slaví padesáté narozeniny, teď mává ze zlaté a ze stříbrné mince. Jejich ražbu zahájila jablonecká mincovna. Nejdražší bude stát 44 tisíc korun.

Video Události v regionech (Praha)
video

Události v regionech: Večerníček se dostal na zlaté a stříbrné mince

Už půl století rozdává Večerníček radost z televizní obrazovky a posílá děti spát. Teď je zvěčněný ve zlatě. Kluk s papírovou čepicí se zařadil do společnosti významných umělců, vědců, sportovců a herců.

„Jsme rádi, že máme k padesátému výročí i minci Večerníčka. Není to první mince s postavičkami České televize,“ řekl výkonný ředitel obchodu České televize Hynek Chudárek.

Kolekci doplní Víla Amálka, Maxipes Fík, Bob a Bobek a nakonec i gorilí pohádky. Mincovna od každé z postaviček vyrazí pět set kusů stříbrňáků, padesát zlatek o váze jedné unce a 250 menších zlatých dukátků.

Podle obchodního ředitele České mincovny Aleše Brixe se ceny mincí budou pohybovat v rozpětí od 1500 až po 44 tisíc korun.

První Večerníčkova sběratelská kolekce bude na konci letošního roku kompletní. Už v příštím roce k ní přibudou další pohádky.

Večerníček se zrodil pod rukama výtvarníka Radka Pilaře. Slavnostní ražbě přihlížela jeho dcera a vnučka.