Majitel zchátralé Ostravice má ideu záchrany. Bez dotací to nepůjde

Rok a půl poté, co převzal zchátralý obchodní dům Ostravica-Textilia v centru Ostravy nový majitel, se jeho stav nezměnil. Nyní však alespoň prozradil, jak by s ním chtěl naložit. Podle jeho zástupce by tam mohlo být kulturní centrum zaměřené na východní Slezsko včetně katovického regionu. Čistě komerční využití je vyloučeno, protože chce na většinu nákladů získat dotace.

Firma Nikose Boborose RME Czech slibuje, že do roku 2020 bude Ostravica obnovená a lidé si tam opět dají kávu a chlebíček. Zatím se ale neutěšený vzhled komplexu tří budov, z nichž dvě jsou památkově chráněné, nezměnil. Oproti předchozímu majiteli firma provedla nezbytné opravy, aby dovnitř nezatékalo a postarala se o statické zabezpečení nejpoškozenějšího objektu, kterému hrozí demolice.

„Bohužel, není to moc vidět, ale udělali jsme poměrně hodně věcí pro to, aby degradace nepokračovala,“ uvedl vedoucí projektu Ostravica 2020 Daniel Zeman. Potvrdil, že firma stále promýšlí, k jakému účelu a jakým způsobem provést rekonstrukci tak, aby měla šanci s pomocí dalších partnerů získat dotace.

Centrum kultury východního Slezska?

„Dotace musí pokrýt větší část nákladů. Naší ideou je vytvořit kulturní a vzdělávací centrum, které by dávalo prostor hlavně alternativní kultuře z celého východního Slezska,“ uvedl Zeman. Dodal, že centrum by spolupracovalo i s polskými Katovicemi, které podle něho velmi stojí o propojování s Ostravou.

Video Události v regionech (Ostrava)
video

Reportáž: Majitel Ostravice prozradil ideu využití památky

„Abychom uspěli, musíme vše důkladně vymyslet a zkoordinovat s těmi, kdo by do přestavby mluvili,“ vysvětloval. Primátor Ostravy Tomáš Macura z hnutí ANO už dříve uvedl, že podpoří smysluplné využití zdevastované památky. Firma však slibovala, že projekt na budoucí využití Ostravice představí už v květnu.

Vedle bývalých městských jatek patří Ostravica k nejhorším příkladům špatného zacházení s památkami v Ostravě. Za zachování celého komplexu domů se aktivně zasazuje občanská iniciativa, jejíž petici podpořilo přes sedm tisíc lidí.

Od úřadů dostala firma pochvalu i pokutu

„Víme, že obyvatelé města velmi stojí o zachování a obnovu celého bloku, proto o to budeme usilovat,“ řekl Zeman. Předseda petičního výboru za záchranu Ostravice-Textilie Lukáš Černohorský se dívá na přístup firmy s jistou nadějí. „Zatímco společnost Amadeus Real neměla poté, co selhal její projekt obchodního centra, žádný plán, nový majitel se alespoň snaží zjistit, jak by se objekt dal využít,“ řekl Černohorský.

Interiér bývalého obchodního domu Ostravica
Zdroj: ČTK
Autor: Jaroslav Ožana

Na nového majitele si zatím nestěžuje stavební úřad, podle kterého firma provádí všechny nezbytné zabezpečovací práce. „Jedná se především o zabezpečení nosných konstrukcí, podchycení stropu, zesílení krovů a další podobné práce,“ potvrdil vedoucí stavebního úřadu Moravské Ostravy a Přívozu Jiří Kozelský. Útvar hlavního architekta města ale uložil firmě pokutu tři sta tisíc korun s odůvodněním, že se o majetek dostatečně nestará. Ta ale sankci odmítá a dvakrát se odvolala.