Plané ovocné stromy vymírají, lidé je postupně vykáceli

Národní park České Švýcarsko rozjel nový projekt na záchranu vymírajících ovocných stromů. Důvodem je zvěř v lesích, která má díky planému ovoci více potravy. Správci se nyní snaží uměle rozmnožit plané hrušně. V parku už jsou jen dva dospělé stromy.

Sběr plodů je závod s časem. „Musíme přijít v okamžiku, kdy jsou plody už spadlé na zemi, ale předtím, než přijde zvěř a sežere je,“ říká Jana Nováková z NP České Švýcarsko. Správci parku tak například musí od stromu vyhnat ovce, které se pasou na přilehlé louce.

Nasbírané hrušky odvážejí do zahradnické školy, kde je nejdřív nechají shnít. Vzniklá kaše se dá na síto, propere se vodou a zůstanou jen semínka. V zahradnické škole už takto vypěstovali dvouleté sazenice.

Video Události
video

Události: Národní park zachraňuje plané hrušky

Původní planá hrušeň je podle odhadů zhruba sto let stará. Správci za ní ale museli až za hranice národního parku, protože u nich už neplodí ani jedna. Šanci na přežití přitom mají hlavně stromy, které pocházejí ze stejného prostředí. Proto správci nemohou využít semena z jiných částí země.

Lidé stromy v průběhu let postupně vykáceli. Plané hrušky jsou malé a tvrdé a nedají se jíst. Pro zvířata je ale ovoce důležité. Do zimního dokrmování dá národní park každý rok zhruba 150 tisíc korun. Nově vypěstované plané stromy by proto chtěli správci vysadit do míst, kam se chodí zvěř pást.