Starostové z Jesenicka chtějí druhý seříznutý kopec

Starostové obcí z údolí řeky Desné chtějí, aby stát oživil nápad postavit v Jeseníkách další přečerpávací elektrárnu podobnou Dlouhým Stráním. Měla by chránit vesnice před povodněmi i suchem. S touto vizí se obrátili na ministerstvo průmyslu a obchodu, které před čtyřmi lety vytipovalo Spálený vrch v Hrubém Jeseníku jako vhodnou lokalitu k takové stavbě.

Zamýšlená přečerpávací elektrárna Spálená by měla mít velmi podobné parametry jako jen osm kilometrů vzdálené Dlouhé Stráně, jejíž horní nádrž je ve výšce 1350 metrů nad mořem a celkovým objem šest milionů kubíků vody. Spodní nádrž by byla na soutoku Ponikelského potoka a Hučivé Desné, horní nádrž by byla vyhloubená ve Spáleném vrchu ve výšce 1313 metrů. Výškový rozdíl by byl asi pět set metrů.

O špičku by přišel Spálený vrch

Starostové se domnívají, že vedle významu pro energetiku by stavba chránila oblast před povodněmi a zajišťovala vodu v době sucha. „Když byla povodeň v roce 1997, proteklo tady přes 120 kubíků vody za vteřinu. Teď jsou to jen dva kubíky,“ shrnul starosta Velkých Losin Miroslav Kopřiva z ČSSD, jaké problémy jim Desná dělá. Do realizace stavby je však daleko.

Ministerstvo průmyslu zahrnulo přečerpávací elektrárnu Spálená do studie, ve které vytipovalo celkem šest vhodných lokalit v horských oblastech, kde je pro takové stavby dostatečné převýšení. Mělo by jít o zdroje, které by byly schopny za poměrné nízkých nákladů rychle dodat chybějící energii v době špiček.

Reportáž: Starostové z Jesenicka chtějí elektrárnu

Vedle Spáleného vrchu v Jeseníkách jde například o Šumný důl v Krušných horách nebo Slavíč v Beskydech. Tam se přečerpávací elektrárna plánovala už před čtyřiceti lety, ale nakonec byly pro stavbu vybrány Dlouhé Stráně v Chráněné krajinné oblasti Jeseníky. 

Ministerstvo: Musel by se najít investor

V případě Spálené by byl výkon elektrárny 880 megawattů a náklady na stavbu téměř 30 miliard. „Spálená stále patří mezi vybrané lokality. Je to záměr, který jsme schopni podporovat v případě, že se najde vhodný investor,“ uvedl ředitel odboru elektroenergetiky ministerstva průmyslu a obchodu Ladislav Havel.

Ani současný provozovatel Dlouhých Strání, které vyrobí při minimálních provozních nákladech energii pro 200 tisíc domácností, si nedovede představit, že by se takový investor nyní našel. „V nejistých podmínkách současného energetického trhu je jakákoliv investice do konvenčního energetického zdroje mimo finanční realitu,“ prohlásil mluvčí dceřiné firmy ČEZu Obnovitelné zdroje Martin Schreier.

Ochránci přírody jsou proti

Závažnou překážkou by v každém případě byl odpor ochránců přírody. Nejenže by stavba poškodila další vrchol – hora Mravenečník byla seříznuta o tři metry, navíc Spálený vrch je v chráněné oblasti na hranici velmi cenné přírodní rezervace Šerák-Keprník. „Ochránci přírody i lesníci potvrdí, že už stavbou Dlouhých Strání došlo k nenávratnému poškození reliéfu Jeseníků, lesních porostů i celého území,“ řekl ředitel Správy Chráněné krajinné oblasti Jeseníky Michal Servus.

Ministerstvo průmyslu nicméně chce přečerpávací elektrárnu Spálená zahrnout do plánu budoucího rozvoje Olomouckého kraje.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Aktivisté vyvěsili vlajku Palestiny na budovu Prahy 1 a poslali falešnou zprávu

Neznámí aktivisté v noci vyvěsili na radnici Prahy 1 vlajku Palestiny a odstranili izraelskou, kterou tam již dříve umístilo vedení městské části. Pracovníci radnice ráno vlajku sundali, mezitím ale aktivisté rozeslali médiím falešnou tiskovou zprávu podepsanou jménem mluvčí Prahy 1 Karolíny Šnejdarové. Podle ní úřad městské části případ předal policii a připravuje trestní oznámení.
před 16 mminutami

Stavba D11 může pokračovat, radiace lidi neohrožuje, zjistil SÚJB

Naměřená přírodní radiace ze vzorků elektrárenského popílku ze staveniště D11 na Trutnovsku není důvodem pro další omezení stavby. Zdraví lidí na staveništi neohrožuje. Vyplynulo to z vyjádření zástupců Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB). Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) kvůli zvýšeným hodnotám radioaktivity v některých vzorcích pozastavilo práce v úseku dlouhém asi tři sta metrů minulý týden.
před 2 hhodinami

Pacienti si stěžovali na chování chirurga, v nemocnici v Ústí nad Orlicí končí

Lékař Ondřej Veselý po opakovaných stížnostech pacientů na hrubé chování opouští nemocnici v Ústí nad Orlicí. Podle vedení zdravotnického zařízení odchází dohodou. Na přístup Veselého upozornil i hudebník Tomáš Polák ze skupiny O5 a Radeček. Lékař přitom podle nemocnice patří mezi schopné chirurgy a nahradit ho nebude lehké.
před 6 hhodinami

Náměstí v Táboře se načas stane pěší zónou, v Budějovicích na zklidnění dál čekají

Část Žižkova náměstí v Táboře se mezi červnem a polovinou září promění v pěší zónu. Radnice tak chce v létě zklidnit dopravu v centru města, jak si to vyzkoušela už loni. Naopak část obyvatel Českých Budějovic čeká na omezení tranzitu přes hlavní náměstí skoro dva roky.
před 15 hhodinami

Rozhledna na Velkém Kosíři má jít k zemi, oprava se nevyplatí

Vedení mikroregionu Kosířsko doporučilo zbourat dvanáct let starou rozhlednu na vrchu Velký Kosíř. Od října 2023 je kvůli špatnému technickému stavu uzavřena. Statici ji označili za neschopnou provozu. Její oprava by se nevyplatila. Zastupitelé obcí mikroregionu se přiklonili k demontáži rozhledny, odsouhlasit to budou muset ještě obecní zastupitelstva. Mikroregion pak vypíše soutěž na budoucí podobu vrcholu.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Před třiaosmdesáti lety odbojáři zabili „kata českého národa“

V úterý uplynulo třiaosmdesát let od atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha, provedeného v rámci Operace Anthropoid. Nacistický pohlavár zemřel na následky zranění 4. června 1942. Tento významný odbojový čin dnes připomíná památník v pražské Libni, kde parašutisté Jan Kubiš a Josef Gabčík atentát uskutečnili. Původně však zvažovali i jiná místa. Ačkoli následně odbojáři padli v boji proti nacistům v kryptě chrámu svatých Cyrila a Metoděje, čin měl výrazný politický dopad. Mimo jiné přispěl k odvolání uznání Mnichovské dohody ze strany Francie a Velké Británie v létě 1942, připomněl historik Zdeněk Špitálník z Vojenského historického ústavu v Praze.
před 17 hhodinami

Slévárna na Táborsku ukončila výrobu, zaměstnanci jsou doma

Kovosvit MAS Foundry v Sezimově Ústí ukončil výrobu, zaměstnanci museli zůstat doma. Jde o slévárnu, poslední část společnosti, která byla v provozu. Zaměstnanci, kterých je zhruba sto dvacet, zatím mzdy dostali. Za květen výplaty pravděpodobně už nedostanou. Společnost nemá peníze na další provoz a neví se, jestli se výroba vůbec ještě rozjede.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Lyžování v Bedřichově ohrožují spekulace developerů

Bedřichov v Jizerských horách hledá řešení, jak zachránit místní skiareál. Dosavadní provozovatel se rozhodl sjezdovky opustit a pozemky prodat. Podle místních podnikatelů, kteří jsou na lyžařích závislí, by areál mohla provozovat obec. Ta na to ale nemá peníze, a tak do hry vstoupili soukromí investoři. Firma Nisseko koupila pozemky na dojezdu sjezdovky Malinovka, které jsou strategické pro fungování celého skiareálu. S obcí je chce směnit za lukrativní a prakticky jediné zastavitelné parcely, které Bedřichovu zbývají a z jejichž prodeje by mohla obec zaplatit potřebné investice. O případu informovali Reportéři ČT.
včera v 11:48
Načítání...