Nekvalifikovaný psychoterapeut může víc uškodit, než pomoct

Najít si přes internet psychoterapeuta se nemusí vyplatit. Často se za odborníky vydávají lidé, kterým chybí potřebné vzdělání i praxe. Kliničtí psychologové proto dlouhodobě usilují o zřízení vlastní komory, která by je zaštítila a pomocí zákonných norem zabránila nekvalifikovaným lidem, aby se nazývali psychoterapeuty nebo psychology.

Přes internet si našla paní Kateřina terapeutku, za kterou chodila se svými problémy. Asi před šesti lety ji začaly trápit úzkostné stavy, které ji postupně vyřazovaly z normálního života. Její výběr ale nebyl šťastný. „Potíže nezmizely, naopak se můj stav začal zhoršovat, začala jsem mít i fyzické obtíže. Trpěla jsem velkou únavou, bolestmi břicha, závratěmi,“ líčila žena.

Předsedkyně ostravské pobočky Asociace klinických psychologů Zuzana Svobodová zdůraznila, že psychoterapeutem se může nazývat člověk, který má první atestaci lékařskou nebo klinicko-psychologickou a speciální zkoušku z psychoterapie. To terapeutka, která si troufla na léčbu paní Kateřiny, nemá. „Nešlo o vystudovanou psycholožku nebo psychoterapeutku, měla jen nějaký odborný kurz,“ uvedla i její klientka, která pak své volby litovala.

Video Události v regionech (Ostrava) - Neodborná psychoterapie může uškodit
video

Reportáž: Žena doplatila na neodbornou psychoterapii

Před neodbornou pomocí varují i psychiatři. „Člověk, který pomáhá s léčbou duševních nemocí, by měl mít odpovídající vzdělání a praxi ve zdravotnickém zařízení,“ zdůraznil primář Psychiatrického oddělení Fakultní nemocnice v Ostravě Petr Šilhán.

Zatímco lékaři, stomatologové či farmaceuti spadají pod zákon 95/2004 a díky tomu jsou zaštítěni vlastními komorami, Asociace klinických psychologů o zřízení své komory zatím marně usiluje. „Jde nám především o to, aby byly zachovány podmínky odbornosti našeho oboru a platily zákonné normy, které by zabránily nekvalifikovaným lidem, aby se nazývali klinickými psychology či psychoterapeuty,“ uvedla Svobodová.

video Rozhovor se Zuzanou Svobodovou
Video Události v regionech (Ostrava) - Rozhovor se Zuzanou Svobodovou
video

Rozhovor se Zuzanou Svobodovou

Podle náměstka ministra zdravotnictví Josefa Vymazala se k tomu ale zatím moc neschyluje. „Přál bych si, aby ke zřízení komory došlo, ale myslím si, že k tomu ještě nenazrál čas. Jedním z argumentů je ten, že není zcela jednotný systém výuky klinických psychologů,“ řekl Vymazal.