Nový in-line areál v Ostravě je vadný. Na závodní dráze jsou stovky prasklin

Ostrava - Ostrava nechala postavit za 43 milionů městský in-line areál, který měl být nejmodernější ve střední Evropě. Povrch speciální dráhy určený pro mezinárodní závody je však po několika měsících provozu poškozený. Jsou na něm stovky prasklin, první se objevily už při předání stavby loni v září. Vedení města muselo odříct plánované pořadatelství mistrovství republiky a Evropy v kolečkovém bruslení.
In-line areál U Cementárny v Ostravě
Zdroj: ČTK Autor: Jaroslav Ožana

Město vadnou dráhu, která je součástí nového in-line areálu U Cementárny v Ostravě-Vítkovicích, reklamovalo u hlavního dodavatele – společnosti Strabag. „Strabag uplatnil reklamaci u svého subdodavatele, italské firmy, která povrch dodala. Ta by měla závady odstranit,“ informovala mluvčí ostravského magistrátu Andrea Vojkovská.

Povrch opraví italský subdodavatel

V areálu jsou celkem tři in-line dráhy. Dvě, které mají asfaltový povrch, jsou v pořádku. „Závady jsou na třetí dráze se speciálním povrchem, který je jediným certifikovaným povrchem mezinárodní federace kolečkového bruslení pro pořádání mezinárodních závodů. Provedení jsme zadali firmě VESMACO, která je jeho výhradním výrobcem a aplikátorem,“ sdělila mluvčí společnosti Strabag Kristýna Gregorová.

In-line dráha při otevření areálu v Ostravě v září 2014
Zdroj: ČTK
Autor: Jaroslav Ožana

Příčinou prasklin je podle ní zřejmě nedodržení podmínek při aplikaci umělého povrchu. „Požadujeme opravu. Nyní jednáme o způsobu provedení. Předpokládáme, že bude hotova do konce prázdnin,“ doplnila Gregorová. Mistrovství republiky v in-line bruslení, které se tam mělo konat na konci června, však museli jeho organizátoři přesunout do Benátek nad Jizerou. „Vzhledem k tomu, že je to nová dráha, je to trochu ostuda, že je popraskaná a zvlněná,“ uvedl technický vedoucí Hokejové školy Ostrava Martin Brančík.

Asfaltové okruhy jsou hojně využívané

Jeden asfaltový okruh ostravského areálu má 400 metrů, druhý 1200 metrů a z oploceného areálu pokračuje do přilehlého parku. Vedoucí komplexu Vladimír Janíček řekl, že tyto dráhy jsou hojně využívané. Bruslit tam může chodit zadarmo kdokoliv, amatéři i profesionálové. „Přichází stovky lidí týdně,“ uvedl. Poškozená klopená dráha s protiskluzovým povrchem tvoří 200metrový okruh.

In-line dráha v Ostravě-Vítkovicích vede z areálu do parku
Zdroj: ČTK
Autor: Jaroslav Ožana

Ředitel Českého svazu kolečkového bruslení věří, že se podaří dráhu opravit. „Jsme nesmírně rádi, že se povedlo takovou dráhu vůbec vybudovat. Je v současnosti jediná v republice s takovými parametry. Předpokládám, že problém s povrchem se v nejbližší době vyřeší,“ uvedl Michal Hrazdíra.

Součástí oválného komplexu je travnaté hřiště a dětské hřiště s pískovištěm i lezeckými stěnami. Celkové náklady dosáhly 43 milionů, z toho většinu poskytla Evropská unie. Město dodalo 15 milionů. Slavnostní otevření in-line areálu bylo loni v září. V současné době jsou v České republice tři dráhy pro profesionální kolečkové bruslení - vedle Benátek nad Jizerou a Ostravy je další nová ve Veselí nad Moravou.