Ředitel Městské nemocnice Ostrava Lux rezignoval. „Necítím podporu,“ řekl

Ostrava - Ředitel městské nemocnice Ostrava Jaroslav Lux, který tam nastoupil před půl rokem jako krizový manažer, rezignoval. Své rozhodnutí zdůvodnil tím, že necítil podporu pro změny, které v zájmu ozdravení nemocnice dělal, a to ani od zřizovatele. Zaměstnanci požadovali jeho odvolání prostřednictvím petice, ve které tvrdili, že nemocnici škodí. Podepsalo ji osm set z dvanácti set.
Ředitel Městské nemocnice Ostrava Jaroslav Lux
Zdroj: ČTK Autor: Karel Kaloň

Rezignaci Jaroslava Luxe ještě musí schválit vedení města, které ho do funkce jmenovalo letos v únoru. Lux měl působit jako krizový manažer a dát nemocnici do pořádku. O její hospodaření pod minulým vedením se zajímá policie kvůli podezření na zmanipulované veřejné zakázky, také audit zjistil závažné nedostatky a porušování zákona. Primátor Ostravy Tomáš Macura opakovaně prohlašoval, že ředitel má jeho plnou podporu.

Přesto si Lux na nedostatečnou podporu zřizovatele stěžoval. „Každý manažer, který jde do změn, potřebuje pro ně získat podporu jak mezi zaměstnanci, tak samozřejmě u svého zřizovatele. Pokud se mu tento prokoaliční potenciál nepodaří získat, tak samozřejmě uvažuje, zda se má dál angažovat. Zvážil jsem to a rozhodl jsem se k rezignaci,“ řekl Lux, který v minulosti vedl například ostravskou fakultní nemocnici.

Nemocnice může zase začít pracovat, reagoval primář chirurgie

Odboráři, kteří zorganizovali proti řediteli petici, kritizovali jeho řízení ve všech oblastech. Tvrdili, že selhal v oblasti poskytování péče, ekonomické, provozní i lidských zdrojů. Signatáři jeho rozhodnutí přivítali. „Čekali jsme na to pět měsíců. Dnešním krokem pana ředitele může začít nemocnice zase normálně pracovat,“ uvedl primář chirurgie Tomáš Mrázek, který byl dříve náměstkem pro léčebnou péči.

Podle náměstka primátora Zbyňka Pražáka se za peticí skrývala hlavně obava některých zaměstnanců o místa. Lux vyměnil náměstky, zrušil některé pozice, někteří kvalifikovaní zaměstnanci, kterým se způsob vedení nemocnice nelíbil, podali výpověď.

Nemocnice Ostrava
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24

Městská rada projedná Luxovu rezignaci v pondělí

Lux kritiku odmítal. „Od začátku jsem dělal to, co jsem dostal za úkol od zřizovatele. Měl jsem zacelit díry, kterými odtékaly z nemocnice peníze tolik potřebné pro její další rozvoj,“ uvedl Lux. O tom, že za půl roku něčeho dosáhl, svědčí podle něho to, že nemocnice pod jeho vedením vykázala za první pololetí zisk téměř třicet milionů. Hlavním cílem petice nebylo podle něho řešení problémů, ale jeho odchod z nemocnice. Městská rada bude Luxovu rezignaci projednávat v pondělí.

Video Hovoří Jaroslav Lux
video

Hovoří Jaroslav Lux

Hovoří Jaroslav Lux

Hovoří Tomáš Mrázek