Lidé si stěžují na kriminalitu: Necítíme se tu bezpečně

Ostrava – Několik set obyvatel Ostravy-Vítkovic žádá peticí zajištění klidu a pořádku v ulicích obydlených převážně Romy. Stěžují si hlavně na vykradená auta, hluk, nepořádek, ničení majetku. Situace se tam podle obyvatel i vedení obvodu zhoršila v posledním roce, kdy se tam nastěhovali Romové převážně ze Slovenska. „Necítíme se tady bezpečně ani ve dne,“ tvrdí signatáři petice.

Ostrava-Vítkovice patří vedle Přívozu a Slezské Ostravy k lokalitám, ve kterých žije nejvíce Romů z Ostravy. Většina je nezaměstnaných. V posledních měsících jejich počet vzrostl. Ostatní lidé si stěžují, že bezohledně obtěžují okolí.

Ohniskem problémů jsou ulice Zengrova, Tavičská, Obránců míru, dále Sirotčí nebo Rudná. Městská policie tam letos řešila desítky přestupků. Často tam musí zajíždět i státní policie. „Stává se, že máte na ulici zaparkované auto. Když se k němu vrátíte, je rozbité okýnko, přestože tam není ani co ukrást,“ uvedl jeden z iniciátorů protestu Reinhold Teufel. Během čtyř dnů petici podepsalo 350 lidí.

4 minuty
Petice proti chování nepřizpůsobivých
Zdroj: ČT24

Podle starosty Vítkovic Petra Dlabala z ČSSD se situace zhoršila asi před rokem. „Začali se sem stěhovat další a další lidé ze Slovenska a jiných měst z republiky,“ uvedl Dlabal.

Radnice: Skladbu obyvatel nemůžeme ovlivnit

V problémových ulicích v poslední době alespoň častěji hlídkují strážníci. Lidé si také pomáhají sami, například pořízením kamer. Nízké nájmy a investice do oprav některých domů i veřejných prostor v minulých letech přitáhly do lokality více podnikatelů. Někteří teď litují. Například jednatel firmy Elvac Ekotechnika Lionel Doležal, který z jedné z ruin vybudoval za 27 milionů sídlo firmy. „V současné době přemítáme, co dál. Za poslední rok byla před domem třikrát vykradena auta, došlo k pokusu o vloupání,“ líčil Doležal.

Radnice podle starosty nemá moc možností, jak situaci zlepšit. Na začátku května budou zástupci obvodu jednat s primátorem Ostravy. Chtějí mimo jiné požádat o navýšení počtu strážníků. „Počet problémových přistěhovalců ale nejsme schopni ovlivnit. Většinou bydlí v podnájmu v soukromých domech,“ vysvětloval Dlabal.

Vyloučené lokality v Ostravě

V Ostravě je čtrnáct vyloučených lokalit v sedmi městských obvodech včetně Vítkovic. Podle terénních pracovníků tam žije asi 6 tisíc převážně romských obyvatel. Ostrava naplňuje svůj sociální program s názvem Sociální inkluze, kterým se snaží lidi motivovat k hledání práce a zodpovědnosti ke vzdělání dětí. Navázala také speciální spolupráci s vládní Agenturou pro sociální začleňování. Její koordinátoři budou tři roky pomáhat shánět peníze na sociální bydlení nebo vytváření pracovních míst pro dlouhodobě nezaměstnané. Nevzdělanost, nezaměstnanost, zadluženost obyvatel a zvýšená kriminalita jsou hlavní problémy vyloučených lokalit.

Amnesty International šetří v Ostravě vzdělávání Romů

Organizace Amnesty International, která bojuje proti porušování lidských práv, aktuálně v Ostravě řeší, zda tam nedochází k porušování práva Romů na vzdělání. O jejich postavení ve školském systému se přijel přesvědčit generální tajemník organizace Salil Shetty. Ostrava je jedním ze čtyř měst v Česku, ve kterém utajení komisaři v minulém roce zjišťovali, zda jsou Romové znevýhodňováni.

Ilustrační foto
Zdroj: Tibor Somogyi/ISIFA/SME

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

„Vyčištění“ Postoloprt stálo život stovky Němců. Na vyšetření nebyl zájem, říká Padevět

Těsně po konci druhé světové války, na začátku června 1945, zavraždili českoslovenští vojáci v Postoloprtech minimálně 763 civilistů. Bez soudu byli postříleni a pohřbeni v masových hrobech německy mluvící obyvatelé. Ačkoliv byla dva roky poté zřízena vyšetřovací komise, odsouzen nikdo nebyl. K událostem se v nové knize vrací spisovatel Jiří Padevět.
před 1 hhodinou

Stavba D11 zatím zamrzla, i když radiace riziková není

Stavba tří set metrů dlouhého úseku dálnice D11 u Trutnova, kde stavbaři zjistili zvýšenou přírodní radiaci, zatím pokračovat nebude. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) musí vyřešit, jak naloží s popílkem v trase stavby, který má zvýšenou radioaktivitu. Lidem na místě stavby podle Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) podle měření nebezpečí nehrozí. Termín dokončení celého úseku dálnice o délce jednadvacet kilometrů podle ŘSD v roce 2028 ohrožený není. Úsek vede z Trutnova na hranici s Polskem.
09:25Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Aktivisté vyvěsili vlajku Palestiny na budovu Prahy 1 a poslali falešnou zprávu

Neznámí aktivisté v noci vyvěsili na radnici Prahy 1 vlajku Palestiny a odstranili izraelskou, kterou tam již dříve umístilo vedení městské části. Pracovníci radnice ráno vlajku sundali, mezitím ale aktivisté rozeslali médiím falešnou tiskovou zprávu podepsanou jménem mluvčí Prahy 1 Karolíny Šnejdarové. Podle ní úřad městské části případ předal policii a připravuje trestní oznámení.
před 7 hhodinami

Pacienti si stěžovali na chování chirurga, v nemocnici v Ústí nad Orlicí končí

Lékař Ondřej Veselý po opakovaných stížnostech pacientů na hrubé chování opouští nemocnici v Ústí nad Orlicí. Podle vedení zdravotnického zařízení odchází dohodou. Na přístup Veselého upozornil i hudebník Tomáš Polák ze skupiny O5 a Radeček. Lékař přitom podle nemocnice patří mezi schopné chirurgy a nahradit ho nebude lehké.
před 13 hhodinami

Náměstí v Táboře se načas stane pěší zónou, v Budějovicích na zklidnění dál čekají

Část Žižkova náměstí v Táboře se mezi červnem a polovinou září promění v pěší zónu. Radnice tak chce v létě zklidnit dopravu v centru města, jak si to vyzkoušela už loni. Naopak část obyvatel Českých Budějovic čeká na omezení tranzitu přes hlavní náměstí skoro dva roky.
před 21 hhodinami

Rozhledna na Velkém Kosíři má jít k zemi, oprava se nevyplatí

Vedení mikroregionu Kosířsko doporučilo zbourat dvanáct let starou rozhlednu na vrchu Velký Kosíř. Od října 2023 je kvůli špatnému technickému stavu uzavřena. Statici ji označili za neschopnou provozu. Její oprava by se nevyplatila. Zastupitelé obcí mikroregionu se přiklonili k demontáži rozhledny, odsouhlasit to budou muset ještě obecní zastupitelstva. Mikroregion pak vypíše soutěž na budoucí podobu vrcholu.
včeraAktualizovánopřed 23 hhodinami

Před třiaosmdesáti lety odbojáři zabili „kata českého národa“

V úterý uplynulo třiaosmdesát let od atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha, provedeného v rámci Operace Anthropoid. Nacistický pohlavár zemřel na následky zranění 4. června 1942. Tento významný odbojový čin dnes připomíná památník v pražské Libni, kde parašutisté Jan Kubiš a Josef Gabčík atentát uskutečnili. Původně však zvažovali i jiná místa. Ačkoli následně odbojáři padli v boji proti nacistům v kryptě chrámu svatých Cyrila a Metoděje, čin měl výrazný politický dopad. Mimo jiné přispěl k odvolání uznání Mnichovské dohody ze strany Francie a Velké Británie v létě 1942, připomněl historik Zdeněk Špitálník z Vojenského historického ústavu v Praze.
včera v 18:26

Slévárna na Táborsku ukončila výrobu, zaměstnanci jsou doma

Kovosvit MAS Foundry v Sezimově Ústí ukončil výrobu, zaměstnanci museli zůstat doma. Jde o slévárnu, poslední část společnosti, která byla v provozu. Zaměstnanci, kterých je zhruba sto dvacet, zatím mzdy dostali. Za květen výplaty pravděpodobně už nedostanou. Společnost nemá peníze na další provoz a neví se, jestli se výroba vůbec ještě rozjede.
včeraAktualizovánovčera v 16:55
Načítání...