Tam a zase zpátky. Soud zrušil verdikt nad exnáměstkem Janečkou

Brno – Krajský soud v Brně zrušil rozsudek v kauze exnáměstka zlínského primátora Martina Janečky (dříve ČSSD) podezřelého z korupce. Verdikt se týkal i právníka Radka Dvořáka a bývalého místopředsedy Fotbalové asociace ČR Dalibora Kučery. Brněnský městský soud tak případ musí znovu projednat.

Od městského soudu přes krajský až k nejvyššímu – a přes kraj zase zpátky na město. Příběh cesty tam a zase zpátky jako z Tolkienova Hobita se ve skutečnosti týká bývalého náměstka zlínské primátorky Martina Janečky. Ten byl s právníkem Radkem Dvořákem a svým švagrem Daliborem Kučerou odsouzen za korupci.

Trojice mužů nejprve dostala dvouletou podmínku, v listopadu 2012 jim Krajský soud v Brně trest zpřísnil na nepodmíněný. Muži se dovolali k Nejvyššímu soudu, mezitím je od nástupu do vězení uchránila amnestie tehdejšího prezidenta Václava Klause. Nejvyšší soud ale rozhodl, že kvůli dřív podanému dovolání obžalovaných se amnestie na případ nevztahuje a nařídil Krajskému soudu v Brně kauzu znovu otevřít. Ten dnes verdikt zrušil a případ vrátil zpět Městskému soudu v Brně. Ten tak bude muset případ znovu otevřít. „Bude nutné velmi podrobné a poměrně náročné dokazování. Proto jsme rozhodli vrátit kauzu prvoinstančnímu soudu,“ uvedla soudkyně Světlana Bartošová.

„Nikomu jsem žádné peníze na úplatek nedal,“ řekl dnes odvolacímu soudu Janečka, který opakovaně označil odsuzující verdikt za hrubě nesprávný a účelový. Vinu popřeli i Kučera s Dvořákem.

Místo přijetí úplatku volal policii

Kauza se odehrála v roce 2011, kdy policisté doslova chytli za ruku právníka Radka Dvořáka, když předával úplatek insolvenčnímu správci Petru Dokládalovi. Ten spravoval firmu Arching Group a zároveň vymáhal dluh 30 milionů korun po společnosti Square Transaction, v jejímž čele seděl právě Martin Janečka se svým švagrem Daliborem Kučerou. Úplatek 750 tisíc korun měl insolvenčního správce přimět, aby dlužnou částku 30 milionů korun administrativně snížil na šest milionů.

Dokládal se ale hned při prvním náznaku korupčního jednání obrátil na policii. Další schůzky včetně předání úplatku už proběhly v režii kriminalistů. Při akci policie zadržela právníka Radka Dvořáka, který úplatek předával. Následné vyšetřování ukázalo, že Dvořák nejednal z vlastní iniciativy, ale na pokyn Janečky jako předsedy představenstva firmy a Dalibora Kučery jako místopředsedy.

Janečka, Dvořák i Kučera tvrdí, že Dokládal není věrohodný. Městský soud bude muset v novém řízení zvážit, zda policie přílišnou aktivitou trestnou činnost nevyprovokovala.

Vlivný muž

Martin Janečka patřil mezi nejvlivnější zlínské politiky a podnikatele. Členem zastupitelstva byl od roku 1998, mezi lety 2002 až 2010 působil jako první náměstek primátora. Vaz mu zlomila až zmíněná kauza. I když trval na své nevinně a politické posty odmítal opustit, nakonec po pravomocném verdiktu krajského soudu na podzim 2012 rezignoval. Ve stejné době taky ukončil své členství v ČSSD. Janečka měl v regionu velký vliv. Kritikové mu vyčítají neprůhledné transakce ve zlínském hokeji nebo při převodu bývalého majetku Svitu.

Janečka byla i významným sportovním funkcionářem – působil jako šéf klubu házené i prezident zlínského hokejového klubu. Další obžalovaný – Janečkův švagr Dalibor Kučera – byl místopředsedou Fotbalové asociace ČR. I on na svůj post po pravomocném verdiktu rezignoval.