Plzeňský soud uznal odškodné v případu Zuzany Rokosové

Horní Slavkov - Krajský soud v Plzni zamítl odvolání Karlovarského kraje v případu vyplacení odškodného Zuzaně Rokosové. V sokolovské nemocnici pacientka ochrnula následkem vyšetření. Odškodné ve výši 17 milionů korun musel Karlovarský kraj převést na konto postižené již vloni, nyní však přišel s neúspěšným odvoláním, a tak celou kauzu provázejí doznívající diskuze.

Dvaačtyřicetiletá pacientka má vleklé zdravotní problémy již od roku 2003. Až do daného incidentu mohla pohybovat pouze hlavou a se světem komunikovala prostřednictvím zraku. Právě kvůli vyšetření bolesti hlavy v nemocnici ochrnula zcela. Vedení nemocnice se brání nařčení a namítá, že provedený postup při léčení byl v souladu se všemi předpisy. Rada kraje dokonce jedná o možnosti odvolání k Nejvyššímu soudu, avšak zatím hovoří o této alternativě jako limitním řešení. Karlovarský hejtman Josef Pavel již dříve navrhoval splácení odškodného ve formě měsíční renty. Jednorázový převod podle něho skýtá možná rizika.

„Domnívám se, že v budoucnu může nastat situace, kdy nebudou prostředky na to, aby měla zajištěný důstojný život,“ dodává hlavní představitel karlovarského magistrátu. Zároveň však ujišťuje, že se o celý případ i nadále zajímá a a bude podněcovat označení konkrétního viníka i stanovení adekvátních nápravných opatření.

Již čtyři a půl roku v léčebně tráví Zuzana Rokosová kvůli nekonečně dlouhému soudnímu řízení. Příbuzní v čele s manželem Václavem však pevně věří, že soudní rozhodnutí je definitivní a nebude již v budoucnu znovu šetřeno.