Loď pro bezdomovce míří do provozu

Praha - Pražská loď pro bezdomovce dorazila do cíle. Netradiční ubytovna, která má v Praze řešit problém s bezdomovectvím, dnes ráno opustila holešovický dok a odplula do svého kotviště pod Štefánikův most. Už zítřejší noc na ní najde přístřeší až 250 bezdomovců. Přestavba nákladního člunu na hostel trvala tři měsíce a stála 27 milionů korun.

Ještě pár minut před přistavením lodi dělníci dokončovali molo, upevňovali a natírali plot.

Na lodi je sice stále ještě řada nedodělků, ty prý ale nebrání tomu, aby už zítřejší noc bezdomovci na lodi spali. „Bezdomovec, který sem přijde, zaplatí 20 korun a musí dodržovat přísný řád, který zde je. Za to dostane teplý nápoj a bude tu ošetřovatel,” říká pražský radní Jiří Janeček (ODS).

Sdružení Naděje nabírá zájemce o nocleh. Zatím projevilo zájem 16 lidí, problémem se zdají být peníze, které mají bezdomovci dát. Loď je rozdělená na dvě paluby, ve spodní jsou kajuty po osmi lůžkách, na horní palubě zase jídelna a zázemí pro personál. „Účel plavidle je unikátní v celé České republice. Stavba lodi je nejen bytelná, ale i odolná proti požáru,” uvedl zhotovitel přestavby Zdeněk Bergman.

Několikrát do týdne k ubytovně připluje servisní loď, která odčerpá splašky a přetankuje naftu, kterou se na Hermésu topí. Na zkušební dobu tří měsíců bude ubytovnu provozovat sdružení Naděje. Jestli mu správcování zůstane, bude záležet na tom, jak obstojí v tendru. Magistrát se totiž snaží najít co nejlevnějšího provozovatele.