Do kynžvartské léčebny jezdí pacienti s astmatem a ekzémy. Většina zdejších dětí je doživotně odkázána na kortikoidy a antibiotika. Po každoročním pobytu tady sníží jejich spotřebu o víc než polovinu. Unikátní klima a léčebné metody přinášejí nemalou úlevu. Regulační poplatky ale znamenají pro rodiče problém. „Platím regulační poplatky za sebe, za dceru a také za pacienta. Celkem to dělá kolem 6 000 Kč,“ vypočítává maminka malého pacienta Drahomíra Holubová. „My jsme zaplatili jeden regulační poplatek a tento měsíc musíme zaplatit druhý, protože to najednou dohromady nedáme,“ říká maminka Martina Vančurová. „V průmyslových aglomeracích, odkud k nám nejvíce přijíždějí děti s těžkým astmatem, přichází spousta lidí o práci. Právě ti na lázeňské pobyty nebudou mít,“ předpokládá ředitelka Dětské léčebny Lázně Kynžvart Hana Hrušková.
Léčebna je státní. Nevztahuje se na ni tedy odpouštění, respektive vracení poplatků, jako v zařízeních spravovaných krajskými úřady. Její vedení se přesto obrátilo na karlovarského hejtmana, aby zavedl systém vracení poplatků formou darů pro pacienty i tady. I když se tu léčí děti z celé ČR. „V současné době připravuji materiál pro Asociaci hejtmanů. Chceme, aby se kraje podílely na hrazení těchto nákladů,“ naznačuje karlovarský hejtman Josef Novotný.
Trend úbytku dětských pacientů pokračuje a je alarmující. V prvním turnusu v novém roce tady měli obsazenost 38 %. Ze sedmi lázeňských domů byly čtyři prázdné.