Lidé z Libereckého kraje mohou jet do Kanady těžit ropné písky

Liberec - Dělníci z Liberecka mají šanci pracovat v Kanadě. Tamní společnosti totiž marně shánějí pracovníky na těžbu ropných písků. Až dosud se Kanada obracela jen na anglicky mluvící země. Teď se do projektu zapojil i Liberecký kraj. První zájemci o těžbu ropných písků by mohli odletět do půl roku, po vyřízení všech formalit.

Svářeč, soustružník, zámečník - právě o tyto dělníky svádí teď u nás firmy velký boj. Stejné je to i v kanadské Albertě, kde se odkrývají obrovská ložiska ropných písků. Pro tamní společnosti ale nemá kdo pracovat. „Jenom v tuto chvíli jsou schopni zaměstnat minimálně 200 tisíc lidí,” potvrzuje hejtman Libereckého kraje Petr Skokan.

Problém Kanady může pomoci zdejšímu trhu práce, míní zástupci Libereckého kraje. Spolu s českou ambasádou proto kraj pořádá nábor kvalifikovaných dělníků - s jediným cílem: „Lidé, kteří využijí tuto možnost, uvolní pracovní místa těm, kteří nejsou tak průbojní nebo třeba nemají patřičný věk a zdravotní stav,” potvrzuje ředitelka úřadu práce v Liberci Kateřina Sadílková.

Úřad práce doufá, že o platově výhodnou nabídku bude velký zájem. Odpovědi potenciálních zaměstnanců v anketě se však dost liší. Někomu vadí velká vzdálenost, někomu vyšší věk. Pro jiné lidi může být naopak Amerika lákavým cílem.

Pracovní povolení a vízum získají zájemci maximálně na dva roky. A právě toho se bojí zástupci místních odborů. „Jsou tady zaměstnavatele, kteří říkají, že když někdo odejde za lepším, tak už není cesta zpátky, takže oni by ho už nevzali,” myslí si předseda Asociace odborových svazů v Liberci Milan Šubrt.

Podle úřadu práce by v tom ale neměl být problém. V Kanadě by se lidé naučili anglicky a právě to je dnes jeden z hlavních požadavků, které zahraniční firmy u nás v mají. „Je pravda, že ta tendence je vzestupná, to znamená, že na pozici mistra v zahraničních firmách je požadována angličtina,” uvedla Kateřina Sadílková.