Karlův most bude mít intimnější atmosféru

Praha - Části Karlova mostu jsou v těchto dnech i jinde než v Praze, konkrétně v Pilníkově na Trutnovsku. Jak je to možné? V tamní slévárně totiž vzniká nové osvětlení památky - litinové kandelábry. Ty budou podle památkářů kopií těch dosavadních, ale podstatně kvalitnější. S novými kandelábry přijdou i další změny. Místo sodíkového světla budou osazeny plynové zdroje tak, jak byl most osvětlen do šedesátých let. Podle památkářů to sice sníží hladinu osvětlení, ale vznikne tím intimnější atmosféra. Nové osvětlení by se na Karlově mostě mělo objevit někdy v první polovině příštího roku.

Malá slévárna v podkrkonošském Pilníkově získala zakázku, na kterou je hrdá. Místní slévači se pustili do výroby nového osvětlení Karlova mostu. „Je pro nás ohromná událost, že můžeme dělat tak důležitý výrobek, jako je sloup na Karlův most,“ potvrdil ředitel společnosti Slévárna a strojírna Pilníkov Jaroslav Mengler.

Práce začíná přípravou formy a jejím skládáním, to zabere přibližně tři hodiny. „Skládání formy vyžaduje velkou přesnost a umění formíře,“ vysvětlil technolog továrny Josef Havrda. Když je forma připravená, je možné zahájit samotné odlévání. „Začínáme lít první sériový odlitek, zkušební kusy se vydařily a žádné zásadní připomínky k nim v Praze nebyly,“ dodal Jaroslav Mengler. Vedoucí slévárny Stanislav Bělovský doplnil: „Je to čest pro nás i pro celou slévárnu.“

Stejný proces budou pilníkovští slévači opakovat více než čtyřicetkrát. Karlův most ozdobí třicet nových světel, další se vyrábějí jako rezerva. „Hlavní změnou bude, že místo sodíkového světla budou osazeny plynové zdroje tak, jak byl most osvětlen do šedesátých let. Sice to sníží hladinu osvětlení, ale vytvoří to intimnější a možná mystičtější atmosféru,“ uvedl Ondřej Šefců z Národního památkového ústavu.

Nové osvětlení by se na Karlově mostě mělo objevit někdy v první polovině příštího roku.

/*json*/{"map":{"lat":50.532082,"lng":15.819796,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.532082,"lng":15.819796,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/