Spor o mlýn a galerii v Klenové nabírá obrátky

Plzeň - Plzeňský kraj prošetřuje hospodaření bývalého ředitele Galerie Klatovy/Klenová Marcela Fišera. Ten v březnu z funkce bez udání důvodu odvolal radní Václav Koubík (ČSSD) poté, co se vlády v Plzni ujala po vyhraných podzimních volbách sociální demokracie. Následně argumentovala koupí historického mlýna v Horažďovicích, kde galerie chtěla umístit část sbírek. Místo je podle plzeňského hejtmanství nevhodné. Fišer svůj nucený odchod označuje za politickou mstu kvůli svému členství v ODS.

„Doplácím na to, že jsem v jiné straně, než je dnes vládnoucí garnitura v Plzeňském kraji,“ tvrdí bývalý ředitel klenovské galerie, který je považován za jednoho z nejlepších ve svém oboru. Proti jeho odvolání tak již v březnu vznikla petice umělců. „Ředitel prakticky nejlepší regionální instituce v České republice byl bez důvodu a bez varování odvolán, a to i přesto, že galerie má skutečně mimořádné výsledky,“ uvedla tehdy předsedkyně Uměleckohistorické společnosti v Českých zemích Milena Bartlová.

Jádro pudla? Koupě mlýna

Hejtmanství Plzeňského kraje je ale jiného názoru a upozorňuje na nevhodnou investici do mlýna v Horažďovicích. Právě tu se také snaží prošetřit. Na zchátralý historický objekt nechal Fišer vypracovat dva znalecké posudky, které jeho cenu stanovily na 1,5 milionu a 2,6 milionu korun.

Kraj se ale odvolává na vlastní posudek s oceněním na 900 000 korun a objekt označuje za předražený. „Proti reviznímu posudku je u obou těchto posudků diametrální rozdíl,“ informoval náměstek hejtmanky Plzeňského kraje Milan Chovanec. „Do jaké míry se na tom Fišer podílel jako viník, se teprve bude šetřit,“ dodala hejtmanka Plzeňského kraje Milada Emmerová (ČSSD). Výhrady má hejtmanství i v poloze objektu, neboť stojí v záplavové zóně.

Marcel Fišer je přesvědčen, že posudky se mohou lišit podle osoby odhadce a upozorňuje na to, že transakce byla absolutně v pořádku, protože jí jednohlasně schválilo předchozí zastupitelstvo Plzeňského kraje, a to včetně opoziční ČSSD.